Jourová: Nahrávky nedokazují, že Babiš ovlivňoval média. Současné dění nás v Evropě poškozuje

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
15. 5. 2017 19:20
Eurokomisařka a bývalá ministryně za hnutí ANO Věra Jourová nevnímá nahrávky schůzek Andreje Babiše s redaktorem MF Dnes jako důkaz o ovlivňování médií. Je to přitom právě ona, kdo by mohl europoslancům přednést stanovisko Evropské komise k možnému zneužívání médií v Česku. "Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je," řekla Jourová. Riziko politického zneužití českých médií má na začátku června řešit Evropský parlament. "Česká republika byla v EU donedávna vnímána jako ostrov stability, serióznosti a předvídatelnosti. Současné dění pozitivní obraz poškozuje," dodala Jourová.
Věra Jourová
Věra Jourová | Foto: ČTK

Praha - Eurokomisařka a bývalá ministryně za ANO Věra Jourová nepovažuje nahrávky zachycující schůzky šéfa ANO Andreje Babiše s redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem za důkaz, že ministr financí svá média ovlivňoval.

"Nahrávky to nedokazují, protože pokud vím, v reálu nic z toho, o čem se tam mluví, v médiích nevyšlo," řekla Jourová Aktuálně.cz s tím, že pravdu zná jen Babiš a novináři z jeho médií.

"Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je," dodala. Sama se svým stranickým šéfem na toto téma zatím nemluvila. "Možná to probereme, až se příště uvidíme," doplnila eurokomisařka, která má na starost spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

Riziko politického zneužití českých médií má na začátku června řešit Evropský parlament a k tématu se na plenární schůzi má vyjádřit Evropská komise. Spekulovalo se o tom, že by prohlášení měla europoslancům přednést právě Jourová, která by se tak ocitla v nepříjemné pozici. Nakonec se však nejspíš bodu ujme jiný komisař.

"Zatím nepadlo interní rozhodnutí, který z komisařů tento bod na plenárním zasedání pokryje. Je nepravděpodobné, že to budu já," uvedla Jourová. Dodala, že na vypracování prohlášení bude pracovat Generální ředitelství komunikační sítě, obsah a technologie.

Bod na jednání Evropského parlamentu prosadila Evropská lidová strana. Pět jejích členů z Česka už se na předsedu frakce obrátilo ve snaze ho přesvědčit, aby bod stáhl.

"Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky," řekla ČTK autorka dopisu předsedovi frakce Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Podobně se pro Aktuálně.cz vyjádřil i její stranický kolega Tomáš Zdechovský. "Já osobně jsem zastával stanovisko, že bychom si to špinavé prádlo měli vyprat sami. Ale tím, jak se ta vládní krize táhne, tak je pozornost zaměřena na ČR a už se to prostě nedá přejít," řekl.

Stejný názor sdílí i Jourová. "Česká republika byla v EU donedávna vnímána jako ostrov stability, serióznosti a předvídatelnosti. Současné dění pozitivní obraz poškozuje. Přitom věřím, že jsme v Čechách schopni si vnitropolitické problémy řešit sami, aniž by se k tomu musel vyjadřovat například Evropský parlament," uvedla. Eurokomisařka doufá, že pokud nakonec diskuse na toto téma proběhne, budou předkládat fakta a ne pouze "výkřiky předvolební hysterie".

"A fakta například podle posledního průzkumu Reportérů bez hranic hovoří tak, že v ČR je svoboda médií na lepší úrovni než v řadě evropských zemí," uzavřela Jourová.

Moje kariéra ve státní správě je transparentní a život mé dcery také, říká Alena Schillerová. | Video:
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy