Jourová: Nahrávky nedokazují, že Babiš ovlivňoval média. Současné dění nás v Evropě poškozuje

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
15. 5. 2017 19:20
Eurokomisařka a bývalá ministryně za hnutí ANO Věra Jourová nevnímá nahrávky schůzek Andreje Babiše s redaktorem MF Dnes jako důkaz o ovlivňování médií. Je to přitom právě ona, kdo by mohl europoslancům přednést stanovisko Evropské komise k možnému zneužívání médií v Česku. "Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je," řekla Jourová. Riziko politického zneužití českých médií má na začátku června řešit Evropský parlament. "Česká republika byla v EU donedávna vnímána jako ostrov stability, serióznosti a předvídatelnosti. Současné dění pozitivní obraz poškozuje," dodala Jourová.
Věra Jourová
Věra Jourová | Foto: ČTK

Praha - Eurokomisařka a bývalá ministryně za ANO Věra Jourová nepovažuje nahrávky zachycující schůzky šéfa ANO Andreje Babiše s redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem za důkaz, že ministr financí svá média ovlivňoval.

"Nahrávky to nedokazují, protože pokud vím, v reálu nic z toho, o čem se tam mluví, v médiích nevyšlo," řekla Jourová Aktuálně.cz s tím, že pravdu zná jen Babiš a novináři z jeho médií.

"Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je," dodala. Sama se svým stranickým šéfem na toto téma zatím nemluvila. "Možná to probereme, až se příště uvidíme," doplnila eurokomisařka, která má na starost spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

Riziko politického zneužití českých médií má na začátku června řešit Evropský parlament a k tématu se na plenární schůzi má vyjádřit Evropská komise. Spekulovalo se o tom, že by prohlášení měla europoslancům přednést právě Jourová, která by se tak ocitla v nepříjemné pozici. Nakonec se však nejspíš bodu ujme jiný komisař.

"Zatím nepadlo interní rozhodnutí, který z komisařů tento bod na plenárním zasedání pokryje. Je nepravděpodobné, že to budu já," uvedla Jourová. Dodala, že na vypracování prohlášení bude pracovat Generální ředitelství komunikační sítě, obsah a technologie.

Bod na jednání Evropského parlamentu prosadila Evropská lidová strana. Pět jejích členů z Česka už se na předsedu frakce obrátilo ve snaze ho přesvědčit, aby bod stáhl.

"Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky," řekla ČTK autorka dopisu předsedovi frakce Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Podobně se pro Aktuálně.cz vyjádřil i její stranický kolega Tomáš Zdechovský. "Já osobně jsem zastával stanovisko, že bychom si to špinavé prádlo měli vyprat sami. Ale tím, jak se ta vládní krize táhne, tak je pozornost zaměřena na ČR a už se to prostě nedá přejít," řekl.

Stejný názor sdílí i Jourová. "Česká republika byla v EU donedávna vnímána jako ostrov stability, serióznosti a předvídatelnosti. Současné dění pozitivní obraz poškozuje. Přitom věřím, že jsme v Čechách schopni si vnitropolitické problémy řešit sami, aniž by se k tomu musel vyjadřovat například Evropský parlament," uvedla. Eurokomisařka doufá, že pokud nakonec diskuse na toto téma proběhne, budou předkládat fakta a ne pouze "výkřiky předvolební hysterie".

"A fakta například podle posledního průzkumu Reportérů bez hranic hovoří tak, že v ČR je svoboda médií na lepší úrovni než v řadě evropských zemí," uzavřela Jourová.

Moje kariéra ve státní správě je transparentní a život mé dcery také, říká Alena Schillerová. | Video:
 

Právě se děje

před 21 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy