Jourová: Nahrávky nedokazují, že Babiš ovlivňoval média. Současné dění nás v Evropě poškozuje

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
15. 5. 2017 19:20
Eurokomisařka a bývalá ministryně za hnutí ANO Věra Jourová nevnímá nahrávky schůzek Andreje Babiše s redaktorem MF Dnes jako důkaz o ovlivňování médií. Je to přitom právě ona, kdo by mohl europoslancům přednést stanovisko Evropské komise k možnému zneužívání médií v Česku. "Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je," řekla Jourová. Riziko politického zneužití českých médií má na začátku června řešit Evropský parlament. "Česká republika byla v EU donedávna vnímána jako ostrov stability, serióznosti a předvídatelnosti. Současné dění pozitivní obraz poškozuje," dodala Jourová.
Věra Jourová
Věra Jourová | Foto: ČTK

Praha - Eurokomisařka a bývalá ministryně za ANO Věra Jourová nepovažuje nahrávky zachycující schůzky šéfa ANO Andreje Babiše s redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem za důkaz, že ministr financí svá média ovlivňoval.

"Nahrávky to nedokazují, protože pokud vím, v reálu nic z toho, o čem se tam mluví, v médiích nevyšlo," řekla Jourová Aktuálně.cz s tím, že pravdu zná jen Babiš a novináři z jeho médií.

"Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je," dodala. Sama se svým stranickým šéfem na toto téma zatím nemluvila. "Možná to probereme, až se příště uvidíme," doplnila eurokomisařka, která má na starost spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

Riziko politického zneužití českých médií má na začátku června řešit Evropský parlament a k tématu se na plenární schůzi má vyjádřit Evropská komise. Spekulovalo se o tom, že by prohlášení měla europoslancům přednést právě Jourová, která by se tak ocitla v nepříjemné pozici. Nakonec se však nejspíš bodu ujme jiný komisař.

"Zatím nepadlo interní rozhodnutí, který z komisařů tento bod na plenárním zasedání pokryje. Je nepravděpodobné, že to budu já," uvedla Jourová. Dodala, že na vypracování prohlášení bude pracovat Generální ředitelství komunikační sítě, obsah a technologie.

Bod na jednání Evropského parlamentu prosadila Evropská lidová strana. Pět jejích členů z Česka už se na předsedu frakce obrátilo ve snaze ho přesvědčit, aby bod stáhl.

"Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky," řekla ČTK autorka dopisu předsedovi frakce Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Podobně se pro Aktuálně.cz vyjádřil i její stranický kolega Tomáš Zdechovský. "Já osobně jsem zastával stanovisko, že bychom si to špinavé prádlo měli vyprat sami. Ale tím, jak se ta vládní krize táhne, tak je pozornost zaměřena na ČR a už se to prostě nedá přejít," řekl.

Stejný názor sdílí i Jourová. "Česká republika byla v EU donedávna vnímána jako ostrov stability, serióznosti a předvídatelnosti. Současné dění pozitivní obraz poškozuje. Přitom věřím, že jsme v Čechách schopni si vnitropolitické problémy řešit sami, aniž by se k tomu musel vyjadřovat například Evropský parlament," uvedla. Eurokomisařka doufá, že pokud nakonec diskuse na toto téma proběhne, budou předkládat fakta a ne pouze "výkřiky předvolební hysterie".

"A fakta například podle posledního průzkumu Reportérů bez hranic hovoří tak, že v ČR je svoboda médií na lepší úrovni než v řadě evropských zemí," uzavřela Jourová.

Moje kariéra ve státní správě je transparentní a život mé dcery také, říká Alena Schillerová. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy