Prezident ve středu odvolá Babiše a jmenuje Pilného. Vládní krize končí, oznámil Hrad

Veronika Neprašová Domácí Veronika Neprašová, Domácí
Aktualizováno 23. 5. 2017 12:36
Prezident Miloš Zeman ve středu v 17 hodin odvolá vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Oznámil to v úterý mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. "Vládní krize vyvolaná premiérem Bohuslavem Sobotkou tak bude ukončena," řekl mluvčí. Premiér Sobotka navrhl zbavit Babiše funkcí ve vládě už počátkem května, prezident však s odvoláním váhal. Šéf ANO pak za sebe navrhl jako náhradu svou náměstkyni Alenu Schillerovou, tu však předseda vlády odmítl. Přijal až nominaci poslance Ivana Pilného (ANO). S ním se prezident sejde v úterý v 16:30.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní krize podle Hradu ve středu skončí. Prezident Miloš Zeman odvolá ministra financí Andreje Babiše a na jeho místo jmenuje poslance ANO Ivana Pilného. Oznámil to v úterý prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka navrhl Babišův odchod z vlády už počátkem května, Hrad ale dosud s jeho odvoláním otálel.

"Vládní krize vyvolaná premiérem Bohuslavem Sobotkou tak bude ukončena," prohlásil mluvčí. Ještě dnes odpoledne se Zeman s Pilným setká na Pražském hradě.

Oznámení Hradu už přivítal premiér Sobotka. Je podle svých slov rád, že Zeman se nemusí uchylovat ke kompetenční žalobě. Prezident však podle něj mohl reagovat dříve.

Návrh na odvolání Andreje Babiše předložil Sobotka prezidentovi už 5. května, ještě před jeho odjezdem na služební cestu do Číny. Zeman ale s podpisem otálel, chtěl napřed slyšet jméno Babišova nástupce. A odvolával se také na porušení koaliční smlouvy mezi ČSSD a hnutí ANO. Podle odborníků na ústavní právo je ale prezidentovou povinností návrhu premiéra vyhovět bez dalších podmínek. 

Premiér se kvůli Zemanově postupu chtěl obrátit s kompetenční žalobou na Ústavní soud. Ve hře také byla ústavní žaloba na hlavu státu kvůli hrubému porušení ústavy, kterou začala připravovat skupina senátorů. Včera začali sbírat podpisy na její podporu. 

S prezidentem se Ivan Pilný setkal ve úterý odpoledne. Podle vyjádření budoucího prezidenta si přátelsky popovídali o tématech, na která mají většinou stejný názor. "Mluvili jsme hlavně o ekonomice, zelené strategii a rozdílu mezi ekology a ekoteroristy," řekl po schůzce se Zemanem Pilný. 

S hlavou státu se prý shodli i na základním rámci připravovaného státního rozpočtu pro příští rok. "Oba jsme se shodli, že je potřeba velmi konzervativní přístup. Mluvili jsme o zneužívání sociálních dávek. Že část rozpočtu by měla být věnovaná do investic, což je poslední léta problém, protože mandatorní náklady stoupají," dodal Pilný s tím, že detaily s prezidentem neprobírali. 

Pilný také zopakoval, že podporuje návrh rozpočtu, který představil tento týden ještě šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Ten návrh je velmi rozumný," řekl Pilný a odkázal se při svém postupu a vlastní zkušenosti z byznysu, "všechny peníze, se kterými jsem kdy nakládal v podnikání, považuji za své vlastní a nejsem ochotný je vydávat za podle mě nesmyslné věci." 

Odmítl také kritiku opozice, že rozpočet počítá s příliš vysokým schodkem padesáti miliard korun: "Máme tam celou řadu neznámých a stoupají mandatorní výdaje, je třeba být velmi opatrný. A zároveň nelze tu ekonomiku uškrtit, tak jako to udělal třeba bývalý pan ministr Kalousek," řekl Pilný. 

Zítra odpoledne přijde na Pražský hrad ještě jednou, v doprovodu končícího šéfa rezortu Andreje Babiše. Toho Zeman večer odvolá a Pilného poté jmenuje do funkce. Kdy ho do ministerského křesla oficiálně uvede premiér Bohuslav Sobotka, zatím Pilný neví. 

Dvaasedmdesátiletý Ivan Pilný sedí v Poslanecké sněmovně od voleb v roce 2013, předsedá Hospodářskému výboru. Před tím se o vstup do vysoké politiky pokoušel neúspěšně čtyři roky před tím s nově vzniklou stranou Občané.cz. 

V roce 1992 přivedl do tehdejšího Československa poprvé pobočku softwarového gigantu Microsoft, kterou dalších šest let vedl. Poté působil jako generální ředitel Českého Telecomu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy