Praha - Sněmovna zamítla už v úterním úvodním kole návrh opoziční KSČM na zavedení v podstatě plošných majetkových přiznání. Kabinet místo toho navrhuje prokazování původu majetku. Finanční správa dostane podle vládní normy pravomoc analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním poplatníka.
"Vládní návrh příliš spoléhá na iniciativu berního úřadu," obhajoval předlohu KSČM její místopředseda Jiří Dolejš. Plošný systém by podle něho mohl být účinnější. Sněmovnu ale nepřesvědčil, proti zamítnutí hlasovali jednotně jen komunističtí poslanci.
Předloha KSČM by lidem nařídila přiznávání majetku v hodnotě nad deset milionů korun, firmám nad 30 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily podle normy sto procenty a podaly by podnět policii.
Bohatší lidé a firmy by museli podávat přiznání podle předlohy komunistických poslanců pravidelně. V případě, že by tak neučinili, hrozila by jim až milionová pokuta, uváděla norma.
Vládní návrh předpokládá, že pokud by hodnota neevidovaného majetku převýšila sedm milionů korun, finanční správa by vyzvala k prokázání jeho původu. Jestliže by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, úřad by mu dodatečně vyměřil daň včetně penále. Jeho výše by se pohybovala od 50 do 100 procent výše daně podle toho, zda poplatník s daňovým úřadem spolupracoval.