Symbolem změny se stala smrt bosse Františka Mrázka.
Aktuálně.cz si v uplynulých týdnech dalo za cíl zmapovat, kdo po vraždě Mrázka loni v lednu převzal jeho post nekorunovaného šéfa mafie.
Výsledek? Drtivá většina nejvlivnějších bossů spojených s polistopadovou érou má takové potíže s policií, že jsou pro další "kariéru" dlouhodobě diskvalifikováni. Anebo jsou rovnou mrtví.
Elita podsvětí po Mrázkově pohřbu získala novou tvář: Mladí, vzdělaní či přirozeně inteligentní lidé schopní shromažďovat nelegálně miliardy bez násilí - přesněji bez násilí, které by bylo tak vidět.
Na bílé límečky nemají
Aktuálně.cz se při práci na tématu "Jak Mrázkova vražda změnila český zločin" podařilo získat i názory lidí, s nimiž až dosud kvůli spojení s podsvětím nebylo myslitelné mluvit. Všichni se ve svých hodnoceních shodli: Nikdo, kdo mohl zaplnit mezeru po Mrázkovi, disponoval extrémně dobrými kontakty v policii, tajných službách i politice, se neobjevil.
"Klasický čistý zločin končí. Teď už je to o složitých peněžních operacích. A na to tahle generace nebyla," říká otevřeně Marie Bělová, manželka jednoho z nejvlivnějších - a dnes už mrtvých - šéfů podsvětí.
- Pouze na Aktuálně.cz: EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S VDOVOU PO KRÁLI PODSVĚTÍ.
Přečtěte si interview s Marií Bělovou již dnes v 15:00.
Stejně to vidí i Tomáš Pitr, někdejší obchodní partner Františka Mrázka: "Dneska už je to o něčem jiném. Takové to tvrdé podsvětí, s nijak neskrývanými tvrdými metodami a přestřelkami, je už minulostí. Nikdo z nich nemá kvalifikaci na to, aby mohl čelit zločinům bílých límečků."
Generační výměnu v podsvětí už nějaký čas registrují i lidé z elitních policejních útvarů a bezpečnostní experti.
"Ta výměna už byla na snadě. Éra zločinců - pocházejících z bývalých veksláků - už skončila, nedokázali se tak dlouho držet na špici. A na rozdíl od těch novodobých přece jen kultura jejich zločinů byla mnohem nižší," uvedl bezpečnostní ředitel ministerstva vnitra Michal Mazel.
Chtějí tě zavřít, já to vyřeším
To, že se blíží konec, muselo být podle lidí kolem něj už před rokem zřejmé i samotnému Mrázkovi.
Milionář, který začínal za komunismu kšeftováním s valutami a oblečením a k velkému majetku přišel na počátku devadesátých letech během mnohamilionových tunelů v bankách, začal mít potíže s penězi.
Sice o sobě dál tvrdil, že kontroluje majetek v řádech miliard, ale podle zjištění Aktuálně.cz mu docházela hotovost. Mimochodem: I proto chtěl prodat Setuzu a podíl v českokrumlovském pivovaru.
"Měl vždycky velké výdaje, ale ke konci je hradil prakticky výhradně z peněz, které mu lidé dávali, aby přes své kontakty v policii a bezpečnostních složkách vyžehlil jejich problémy. A byly i případy, kdy si peníze vzal a nic neudělal," popisuje finanční situaci Mrázka jeden z jeho přátel.
Na to, že ho Mrázek podvedl, si na policii postěžoval například někdejší místopředseda fotbalového svazu a původní majitel ústecké Setuzy Jan Gottvald. Tvrdí, že za ním Mrázek přišel, vystrašil ho tím, že se jej chystá policie zavřít, a inkasoval od něj pět milionů, aby záležitost urovnal.
"Nabyl jsem časem dojmu, že ze mě Mrázek pouze vylákal peníze a že policie na mě žádné věci nemá," tvrdí Gottvald.
Elita pracuje pro mafii
Tato historka mimoděk vysvětluje, co vlastně zaručovalo Mrázkovi jeho výsadní postavení a jistou nenahraditelnost: Dokázal si koupit vlivné pracovníky bezpečnostních složek. Na postrašení Gottvalda totiž Mrázek použil dva policisty z elitní protikorupční služby, kteří Gottvalda naoko vyslýchali přímo v centrále jednotky. Jejich totožnost se dodnes nepodařilo vypátrat a Gottvald tvrdí, že si jejich jména nepamatuje.
Stejně jako Gottvaldovi sliboval zajištění beztrestnosti například i realitnímu magnátovi Miloši Červenkovi. Právě jeho půlmilion v bankovkách měl v obleku v okamžiku vraždy.
Výčet Mrázkových kontaktů, který se během ročního vyšetřování jeho smrti podařilo nashromáždit detektivům, je široký: od Zemanova šéfporadce Miroslava Šloufa, přes Grossova důvěrníka Přibyla, po někdejšího důstojníka z ekonomického odboru tajné služby BIS a pozdějšího náměstka na Národním bezpečnostním úřadu Martina Hejla.
Zabil jsem ho, tady je hlava
Ačkoli příběh s Gottvaldem naznačuje, že lidé z veksláckého podsvětí mezi sebou v zásadě pořád bojovali, neplatí to úplně. Jejich vztahy spíš připomínaly houpačku: Neustále se vzájemně podezřívali, že se chtějí nechat zavraždit nebo alespoň podvést, ale současně si i vypomáhali.
Vlivné postavy podsvětí
Antonín Běla
- Romský šéf podsvětí, který začínal kariéru po boku Františka Mrázka.
- Policie mu připisovala řadu deliktů a kontakty s ruskojazyčnými klany, ale těžké zločiny mu za jeho života neprokázala. Teprve letos kriminalisté oznámili, že si u něj Mrázek objednal vraždu nepohodlného svědka.
- Bělu rozstřílel najatý zabiják přímo u něj doma. Policisté i část podsvětí je přesvědčena, že za vraždou stál právě Mrázek. Důkaz se ale zatím neobjevil.
Rudolf Javornický
- Další člen podsvětí, který často a úzce spolupracoval s policií. Řešil tak své vlastní drobné delikty, které mu policie výměnou za informace tolerovala.
- I Javornického smrt zůstala neobjasněná, byť galerka měla za jisté, že vraždu si objednal Mrázek.
Ivan Lhotský
- Účetní v jedné z Mrázkových firem a současně věřitel sociální demokracie, přes jehož firmu ČSSD před lety tajně financovala své aktivity.
- Lhotského dosud neznámý střelec postřelil záhy poté, co o penězích ČSSD promluvil s novináři. Lhotský zázrakem přežil a zcela se stáhl do ústraní. Podle hlavní vyšetřovací verze byl zadavatelem střelby Mrázek - důkaz ale opět není.
Radovan Krejčíř
- První liga v podsvětí, minimálně co se týče peněz.
- Navzájem se s Mrázkem i šéfem příbramského fotbalu Jaroslavem Starkou neustále podezřívali, že si objednali vraždu toho druhého, současně ale společně plánovali některé akce.
- Krejčíř utekl ze země poté, co se neúspěšně pokusil vytunelovat státní podnik Čepro. Dnes žije na Seychelských ostrovech.
Jaroslav Starka
- Momentálně ve vazbě kvůli podezření, že před lety nechal unést otce Radovana Krejčíře.
- Vlastní fotbalový klub v Příbrami a s ním stojí a padá jeho vliv. Platil za nepsaného vládce tohoto středočeského města. On sám říkává, že není anděl, ale těžké zločiny, s nimiž jej policie spojuje, vždy odmítal.
Například právě Gottvalda před lety schovával Mrázek ve sklepě svého domu, když po drnovickém fotbalovém bossovi pásla policie kvůli údajným finančním machinacím. Gottvald to ale přiznal až po Mrázkově smrti.
Když už šli do společné akce, chtěli ji mít "posichrovanou". Jako třeba tehdy, kdy se chtěl František Mrázek podle dalšího z členů skupiny před lety zbavit Bohumila Hájka. Nájemného pěšáka z podsvětí, který podle policejní verze na Mrázkovu objednávku sám kdysi zavraždil jiného nepohodlného společníka.
"Odstranění Hájka Mrázek zadal Rudovi Javornickému, dalšímu z party. Jenže Ruda nebyl vrah, tak to s dalšíma členama galerky jen narafičili. Zahrabali Bohouše Hájka do listí, že mu koukala jen hlava a tu pak vyfotili tak, aby to vypadalo, že jde o useklou hlavu mrtvoly. A Hájka pak Javornický odvezl do Hamburku," popisuje příběh citovaný člen skupiny.
Celá pracně zaranžovaná vražda nakonec stejně zkrachovala. Hájek v Německu dlouho nevydržel a bez varování se vrátil do Čech. Mrázek záhy zjistil, že ho Javornický podvedl. Za pár měsíců byli Hájek i Javornický mrtví.
Ve frontě nikdo nestojí
"Historky z podsvětí" ale pomalu končily s přelomem tisíciletí. Mrázek se snažil odstřihnout od minulosti a čím dál častěji mluvil o své snaze ovlivňovat politiku. Záleželo mu na tom, aby pronikl do "slušné společnosti".
Jeho jméno sice stále vzbuzovalo hrůzu, při jeho vyslovení se ošíval i úhlavní nepřítel Andrej Babiš - podnikatel z první ligy, o které se Mrázkovi mohlo jen zdát - ale obchody se přestaly hýbat. Regulernímu podnikání a schůzkám s bankéři byla Mrázkova pověst "vraždícího monstra" na obtíž.
Smrt přišla v okamžiku, kdy už byla kariéra Františka Mrázka za zenitem. Byť to na první pohled ještě nebylo vidět, svědci se totiž alespoň částečně rozmluvili až po jeho vraždě.
Ačkoli se původně zdálo, že na jeho místo bude aspirovat řada jeho kolegů, nic takového se nakonec nestalo. Lidé jako Miroslav Provod či Miloslav Tikovský, s nimiž začínal, právě řeší, jestli si půjdou na dlouhé roky sednout do vězení za daňové podvody či bankovní tunely.
Antonín Běla je mrtvý, Jaroslava Starku ve vazební věznici zaměstnává těžký diabetes a obvinění z únosu otce Radovana Krejčíře. A ten je zase po neúspěšných pokusech odčerpat miliardy ze státního Čepra doživotním vězněm na Seychelských ostrovech; domů se bez rizika mnohaletého vězení vrátit nemůže.
A František Mrázek? Ten už se nedočkal ani svého životního obchodu - prodeje Setuzy. Stamiliony z transakce mohly ještě na čas udržet kolem Mrázka pověst majetného a vlivného mafiánského bosse.
V souvislostech
|