Praha - Soud uložil pěti lidem, kteří čelí obžalobě z loňského posprejování pražských HateFree kaváren a obchodů, podmíněné tresty vězení od dvou do devíti měsíců a povinnost uhradit v rámci jejich možností část škody. Dvěma obžalovaným navíc mají propadnout telefony, jimiž sprejování natáčeli. Vyplývá to z nepravomocného trestního příkazu, který poskytl předseda Obvodního soudu pro Prahu 3 Radek Mařík.
Hanlivé nápisy se na šesti podnicích a ve vestibulu metra na Karlově náměstí objevily v noci na 24. dubna 2016. Terčem vandalů se staly například firmy na náměstí Jiřího z Poděbrad a ve Francouzské a Vinohradské ulici. Pachatelé na výlohy či fasády domů nasprejovali mimo jiné hesla "Smrt HateFree", "Anti-Antifa", "Uprchlíci táhněte" anebo "Klinika hoří" - v narážce na zapálení sociálního centra, které podporuje migranty.
Podle soudkyně Lenky Hájkové stojí za nápisy pětice obviněných, kteří si tak údajně počínali "z důvodu zapojení podniků do projektu HateFree Culture, který je spojován s osobami vyznávajícími levicové politické názory".
Soud uznal čtyři z pěti obžalovaných vinnými nejen z poškození cizí věci, ale také z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Pachatelé totiž na jednotlivé provozovny namalovali keltský kříž, který nahrazuje zakázané fašistické symboly, dále číslici 88, jež je zkratkou nacistického pozdravu, a číslici 14, která odkazuje na rasistické heslo "musíme zabezpečit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti".
"Projevili svůj pozitivní vztah a sympatie k neonacistickým hnutím, které navazují na původní nacistické hnutí a hlásí se k odkazu Třetí říše národa německého z období let 1933 až 1945, spojeného s masovým potlačováním lidských práv," uvedla soudkyně v příkazu.
Dva z obžalovaných navíc loni v červenci údajně zaútočili ještě na provozovnu opatřenou nápisem halal - zatímco jeden pachatel hlídal, druhý prý prohodil výlohou cihlu s nápisy "stop halal" a "fuck islam" a také skleněné lahve naplněné močí a zbytky potravin. Způsobili tak škodu 23 tisíc korun, kterou musí podle příkazu uhradit. Společně s dalšími obžalovanými se pak musí podílet i na náhradě škody ostatním podnikům, které soud s většinou jejich vznesených nároků odkázal do občanskoprávního řízení.
Čtveřici, která údajně projevila sympatie k neonacistickému hnutí, uložil soud podmínky v délce devíti či osmi měsíců. Zbylý muž dostal za poškození cizí věci podmíněně dva měsíce. Nejdelší zkušební dobu - 3,5 roku - vyměřil soud k devítiměsíční podmínce obviněnému, který už dostal příkazem v jiné věci trest za vyhrožování. Muž také musí zaplatit 20 tisíc korun jako peněžitý trest a odevzdat stovku svých samolepek s protilevicovými nápisy.
Soudkyně příkaz vydala už koncem dubna, jeho obsah však bylo možné zveřejnit až nyní, poté, co byl doručen všem obviněným. Proti trestnímu příkazu mohou obžalovaní podat odpor. Pokud to udělají, příkaz se tím zruší a soud bude věc projednávat ve veřejném hlavním líčení. Za projev sympatií k hnutí pak budou mužům hrozit až tři roky odnětí svobody.