Šluknov - Podlaha je jen betonová, na stěnách chybí omítka, místo skleněných tabulí je v oknech zasunutý nastříhaný koberec. Záchod se krčí v temném rohu na chodbě.
„Vodu tady máme. Ale jenom studenou,“ popisuje ochotně Dušan Ferenc ze Šluknova.
V bytě za železniční tratí prý bydlí se svou šestičlennou rodinou více než rok. Musí. Z předchozích obecních bytů ho vystěhovali. „Měl jsem problémy s dluhy. Nasekal jsem asi 150 tisíc,“ přiznává pokorně místní Rom.
Práci od té doby nenašel, žije z příležitostných brigád a sociálních dávek od státu. Nehorázně vysokých, uznává přítomná ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.
Na chudé romské rodině, která neměla kam jít, totiž začal vydělávat jeden z místních podnikatelů. Polozbořenou nemovitost za viaduktem odkoupil před lety od města, podle starostky Šluknova Evy Džumanové za pár set tisíc korun. A začal ji nabízet lidem v nouzi.
8,5 tisíc za holobyt
Za holobyt bez podlahy, nábytku a elektřiny každý měsíc inkasuje 8,5 tisíce korun. Jen na rodině Ferencových si tak přišel na 130 tisíc. „Peníze mu ochotně posílá stát formou příspěvků na bydlení. Vyplatí jakoukoliv sumu, o kterou si podnikatel řekne. Bez ohledu na to, o jaký byt jde. Kvalitu nikdo nekontroluje,“ popisuje sociální pracovnice šluknovské radnice Marcela Postlerová.
Dokud byly dávky pod kontrolou městských úřadů, místní si podle ní situaci pohlídali. „Co ale exministr Drábek vyplácení dávek zcentralizoval a posílají to centrálně úřady práce, nikoho to nezajímá,“ doplňuje Postlerová.
Množství vyplacených dávek se tak podle ní od roku 2009 ztrojnásobilo. Stát jen za první čtvrtletí letošního roku vyplatil na tři miliardy.
Na sídlišti 12 a půl plus zálohy
O pár kilometrů dál, na místním panelovém sídlišti, je situace ještě složitější.
Čtrnáct bytových domů před lety skoupila firma Šluknov Appartements a začala prostory pronajímat. Sociálně slabým. Osmdesát procent obyvatel čtvrti jsou podle starostky právě lidé s dávkami hmotné nouze.
„Z každého bytu, bez ohledu na to, jak vypadá, má v případě čtyř a vícečlenné rodiny kolem 12 400 korun,“ vyčísluje místní sociálně-demokratický poslanec Jaroslav Foldyna.
Jenomže to majiteli nestačilo. Kromě toho nájemníkům poradil, jak si na úřadech požádat také o zálohy na služby. Například na topení.
„Problém je v tom, že v domech jsou kotelny na dřevo a uhlí a všechny jsou nezkolaudované. Nikdo tak nemůže zkontrolovat, jestli jsou požadované sumy oprávněné. Nelegální a neregistrovanou kotelnu regulační úřad neeviduje, tudíž ji ani nenavštíví,“ doplňuje Karel Sommer, který měl vytápění bytů na starosti ještě v době, kdy patřily domy městu. Úřady práce přesto účty platí.
„Úředníci totiž zase nejsou oprávněni vykázané ceny zpochybňovat. Musí jim stačit potvrzení od majitele,“ vysvětluje Marcela Postlerová.
Vyřeší letitý problém novela?
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová chce proto projednat novelu zákona o sociálním bydlení, která by měla situaci pomoci vyřešit, ve zrychleném řízení. Původně počítala s tím, že by norma vešla v platnost příští rok v lednu, nyní mluví o letošním září.
„Novela bude obsahovat několik zásadních změn – příspěvek na bydlení už se nebude přiznávat na osobu, ale na konkrétní prostor. Současně budou vytvořeny standardy bydlení. Bude přesně určeno, co ještě může být bydlení a co už ne,“ přiblížila některé ze změn šéfka resortu.
Své odpovědnosti za sociální bydlení se ale podle ní nemohou zříci ani obce. Každá z nich by si měla zachovat potřebný počet prostor pro lidi, kteří se z jakýchkoliv důvodů ocitnou v nouzi.
Přibude policistů, slibuje Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec chce zase na Šluknovsku posílit bezpečnostní složky. Do regionu se totiž stěhují za "levným bydlením" stovky lidí, pro které tu není práce. Starostové Šluknova a přilehlých obcí si pak stěžují na rostoucí kriminalitu - hlavně na drobné krádeže a drogy.
„Do sociálně vyloučených lokalit přibude tisíc policistů. Konkrétně do tohoto regionu jich pošleme 160. Posílí pořádkové jednotky v těchto oblastech,“ řekl proto Chovanec.
Plánuje také zavedení Centrálního registru přestupků. „Měl tady být už dávno. Potřebujeme ho nejenom ve vztahu ke Šluknovsku a porušování veřejného pořádku, ale pomůže i ve vztahu k lidem, kteří jezdí zfetovaní za volantem nebo s fotbalovým násilím. Bohužel ale registr tady nebude dříve než 1. ledna 2016,“ poznamenal Chovanec.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier chce zase bojovat proti jedné z nejčastějších příčin, proč se lidé propadají do bídy – lichvářům.
„Snížíme exekuční tarif. Lukrativní byznys s překupováním malých dlužných částek musí skončit,“ reagoval na stížnost starostů, že se lidé dostávají do spirály dluhů jen kvůli tomu, že jim exekuční poplatky navýšily původně stokorunový dluh na desítky tisíc.