Slováci jsou z polistopadové éry zklamanější než Češi, častěji vzpomínají na režim

Jakub Heller Jakub Heller
29. 10. 2019 16:39
Češi i Slováci se shodnou, že sametová revoluce měla smysl. Mezi národy se ale najdou odlišnosti. Téměř dvakrát tolik Slováků než Čechů si myslí, že se za komunismu žilo lépe. Na rozdíl od Čechů si také Slováci stěžují třeba na polistopadové zdravotnictví a nedostatek pracovních příležitostí. Plyne to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění a sociologických ústavů obou zemí.
Foto: CVVM

Jak Češi a Slováci vnímají listopad 1989?

V Česku lidé za nejvýznamnější novodobé události považují vznik československého státu v roce 1918 a právě listopad 1989. Na Slovensku je situace trochu jiná, tam je to kromě vzniku společného státu také vznik samostatné Slovenské republiky v roce 1993 a zejména Slovenské národní povstání v roce 1944, které zaujímají místo na samém vrcholu pomyslného žebříčku. 

Neznamená to ovšem, že by sametová revoluce byla na Slovensku vnímaná příliš negativně, kladně ji hodnotí více než polovina obyvatel.

V Česku platí, že čím jsou lidé vzdělanější, bohatší a spokojenější s vlastní životní úrovní a kvalitou života, tím kladněji vnímají listopad 1989. Podobně sametovou revoluci vnímají příznivěji Pražané a naopak negativněji obyvatelé Moravskoslezského či Ústeckého kraje. Velkou roli hrají také politické názory. Příznivěji hodnotí listopad 1989 například voliči pirátů či ODS, naopak kritičtější jsou k němu voliči KSČM a lidé, kteří nechodí k volbám.

Průzkum zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění a sociologické ústavy obou zemí. Otázky kladli sociologové v první polovině září tisícovce obyvatel Česka a tisícovce obyvatel Slovenska.

 

Právě se děje

Další zprávy