Chomutov - Mým politickým vzorem je Václav Klaus, říká primátorka Chomutova Ivana Řápková v rozhovoru s Barborou Tachecí. A nejsem žádný exhibicionista, dodává žena, které byly měsíc plné noviny kvůli tvrdému vymáhání dluhů od místních Romů.
BT: Když jste nazývána vycházející hvězdou ODS, dělá vám to dobře?
Já o tom nepřemýšlím.
BT: Neříkejte, že vám to nezalichotí, když si to o sobě přečtete.
Možná mi to zalichotí, ale jen na chvilku. Protože já už za tu dobu, co jsem tu na radnici, zažila mnohé. Veřejné mínění se může obrátit ze dne na den. Uděláte jednu jedinou malou chybu a veřejné mínění se postaví proti vám.
BT: Takže se necítíte vycházející hvězdou ODS?
Vůbec. Nikdy jsem se jako hvězda necítila a ani dnes se tak necítím.
BT: Každý úspěšný politik musí být tak trochu exhibicionistou, nemyslíte?
To rozhodně není můj problém. Rozhodně nejsem exhibicionista, to by vám mohl potvrdit můj tiskový mluvčí, jaké jsou se mnou problémy, když se mám fotit. Možná v tomto směru nejsem úplně ten správný politik, protože jsem si na to ještě nezvykla.
BT: Co jste říkala, když o vás pochvalně mluvil i pan prezident?
To jsem se cítila moc dobře. To mi polichotilo a brala jsem to jako obrovskou podporu, protože do té doby se kromě ministra Langra nikdo oficiálně nepostavil na moji stranu. Takže jsem na té cestě, kterou jsem nastoupila, byla pořád osamocena. Nikoliv ze strany občanů - chodily mi maily s podporou, lidé začali psát své příběhy, to bylo okamžité. Ale vládní úředníci a neziskové organizace stáli proti mně.
BT: Takže pochvala od Václava Klause vás těšila nejvíc?
No z oficiálních míst jiné nebyly.
BT: Už vás oslovil někdo z vedení ODS s nějakou nabídkou?
Ne. Zatím ne. Dostala jsem pouze nabídku od paní senátorky Liany Janáčkové, která bude pořádat slyšení v senátu na téma nepřizpůsobivých a neplatičů. To byla nabídka, abych se tohoto slyšení účastnila.
BT: A nějaké předběžné oťukávání, zda byste za ODS kandidovala do Poslanecké sněmovny?
Rozhodně ne.
BT: Není to zklamání? Nečekala jste, že se někdo ozve?
Rozhodně ne. Akce Záchranný kruh začala pozvolně. Nejdříve jsme řešili prostitutky, pak kontroly v bytech a teprve poté, co začaly exekuce, začal ten šrumec. A já jsem stoprocentně vytížená. Je to spousta práce - možná poprvé v dějinách se nám tu podařilo dát dohromady všechny úřady státní správy, úředníky i státní policii. A teď je třeba to koordinovat, aby někdo nepolevil. Ti nepřizpůsobiví si nesmějí řici, že se už nic neděje a zase můžeme dělat bordel. A kromě toho, že to řídím, se taky chci samozřejmě věnovat rodině, takže myšlenky na postupy do vyšší politiky nechávám v pozadí.
BT: A máte v sobě jasno v tom, že by vás vyšší politika zajímala anebo vás baví být primátorkou Chomutova a dál ani náhodou?
Být primátorkou Chomutova mne baví, navíc to, co teď dělám, je vnímáno hodně pozitivně. V této práci chci pokračovat. Ale nedokážu teď říci, jestli to bude jen na místní úrovni nebo třeba na úrovni jiné.
BT: Pracujete s pojmem profesionální cíl nebo nejste plánovací typ? Myslíte na to, co s vámi bude za rok, za dva, za pět let?
Samozřejmě na to myslím.
BT: Tak kde se vidíte za pět let?
Já spíš teď přemýšlím o tom, co budu moci udělat na té které úrovni. Protože teď, když jsem na úrovni primátorky, tak jsem rozjela určitou cestu. Ale dál nemůžu. Je potřeba, aby se zapojily mnohem více soudy nebo státní zastupitelství. Policie spolupracuje výborně, ale možná to zapojení by mohlo být ještě větší. A to už je mimo můj dosah.
BT: Takže byste chtěla, aby tato témata nebyla mimo váš dosah?
Je to ve fázi mých úvah. Pak mě ale napadá, co moje město. Hraju si s tím v myšlenkách.
BT: Ale už z toho vyplývá, že by vás vyšší politika lákala.
Nevím, jestli lákala je to pravé slovo. Ten podnět mi dali novináři a pak mí kritici, kteří hlásali, že to dělám, abych se zviditelnila. Takže ta prvotní myšlenka nebyla moje.
BT: V roce 2006 jste se pokusila dostat do senátu, prohrála jste - proč si myslíte, že jste tenkrát prohrála?
Prohrála jsem tenkrát do senátu, ale posílila jsem v komunálních volbách. Proti mně do senátu stál velice oblíbený lékař a nepolitik. A to byla tenkrát jeho obrovská výhoda.
BT: Je ale velmi neobvyklé, aby dlouholetý starosta velkého města v senátních volbách prohrál - bylo to jen silou protivníka?
Postoupila jsem do druhého kola, pak dlouho nic, pak další kandidáti. Myslím, že v té době jsem byla oblíbená tady, v Chomutově. A když jsem třeba procházela městem, tak mi lidé říkali: my vás nepustíme. Možná i to mohlo mít vliv. Senátní a komunální volby probíhaly současně a na radnici jsme posílili.
BT: Ve vedení ODS dnes není jediná žena a tak se o ní říká, že je machistická. Vy ten pocit nemáte?
Můžu to říct? Tak samozřejmě, v ODS je spousta osobností - mužů a vůbec není jednoduché se prosadit. A i když se říká, že je rovný přístup, tak ta žena to má vždycky těžší. Musí si mnohem déle získávat své okolí.
BT: To platí obecně. Ale nemáte pocit, že v ODS to mají ženy těžší než v jiných stranách?
Tak ony některé strany to vyřešily kvótami, myslím ČSSD.
BT: Ano, ale výsledek je ten, že ve vedení tu ženu mají nebo mít budou, byť se na ní momentálně nemohou shodnout. A ODS tam tu ženu nemá.
To je pravda.
BT: Na mě to nepůsobí úplně dobře. Na vás ano?
Vždycky, když jsem se dívala na kandidátky v komunálních nebo krajských volbách, tak ty ženy tam byly opravdu na chvostu. Ale nejsem fandou kvót.
BT: Rozumím tomu, že se vám kvóty nelíbí. Ale líbí se vám partaj, jejíž vedení je čistě mužská záležitost?
Ne. Nelíbí. Rozhodně by se měl přístup našich pánů změnit a ženy mezi sebe pustit.
BT: Podívejte se na to, jak byla z vedení ODS vyštípána Miroslava Němcová - to nevypadalo jako pozvánka ODS pro ženy do vyšší politiky.
To rozhodně ne. Myslím, že to mohlo spoustu dalších žen odradit. Dokonce se pamatuju, to už je hodně dávno, jak na sněmu v prvním volebním období od členů zaznívaly věty typu: vrať se k vařečce. Muži mají ostřejší lokty a žena, než by měla poslouchat takové ubohé připomínky, tak se rozhodne vycouvat.
BT: A nejsou právě v takové situaci, kdy muži ve vedení mezi sebou ženy evidentně neradi vidí, kvóty vlastně tou jedinou možnou cestou? Protože jak jinak?
Jak jinak? Nejsem zastáncem kvót, ale máte pravdu, že pokud ta kvóta nebude, ženy se jiným způsobem třeba neprosadí. Nebo se z mužů stanou osvícenější muži a tu ženu mezi sebe pustí.
BT: Tak tomu jsem se teď obě srdečně zasmály, viďte.
Jasně.
BT: Máte nějaký politický vzor?
Mým politickým vzorem je pan prezident Klaus. Sice se o něm říká, že je ješitný, na druhou stranu je nesmírně chytrý a líbí se mi, že umí stát za svým slovem, i když mnohdy je za to napadán.
BT: Překvapilo vás, že vláda padla?
Předpokládala jsem, že to dopadne tak jako vždycky. A vyslovení nedůvěry přišlo v té nejméně vhodné době, v krizi, kdy je potřeba přijímat další opatření, která by občanům pomohla.
BT: A myslíte si, že si o to česká vláda koledovala?
Rozhodně ne. Myslím, že to jednoznačně jsou ambice pana Paroubka. Chápu to jako jeho absolutní neúctu a výsměch všem občanům naší republiky. A to se týká všech, kteří se k němu přidali.
BT: Mirek Topolánek řekl, že za pádem vlády může stát Václav Klaus a Pavel Bém. Dělá to na vás stejný dojem?
Do těchto spekulací se nebudu pouštět. Jestli pan Tlustý a pan Schwippel hlasovali proti vládě, tak to beru z jejich strany jako zradu a to jsou lidi, které bych řešila.
BT: Vyloučení z ODS je tím řešením?
Rozhodně.
BT: Je v současné české vládě nějaký ministr, jehož odchodu byste vážně litovala? U kterého byste si řekla, ten to dělá fakt dobře?
Myslím si, že ministři za ODS byli vybráni dobře a na svých postech by měli zůstat. Řešila bych spíš jiná ministerstva.
BT: Překvapivě...
Už jsem vyzvala pana Kocába, aby pokud nenavrhne účinné řešení problematiky nepřizpůsobivých občanů, ať sám navrhne zrušení svého ministerstva. Takže mé doporučení pro sestavování nové vlády je, aby toto ministerstvo nebylo vůbec zřízeno.
BT: Bylo by podle vás vhodné, aby prezident pověřil sestavením nové vlády opět Mirka Topolánka?
Tu šanci by měl rozhodně dostat.
BT: Je vašemu politickému stylu bližší Topolánek nebo Bém? Právě tato dvě jména totiž reprezentují rozdílnou vizi pro ODS.
Nedokážu jednoznačně říci, kdo je mi bližší. Pan Topolánek jako premiér vůbec nemá jednoduchou situaci, znám praktiky Strany zelených, jeho pozice je opravdu těžká. Je dobrý premiér. Na druhou stranu i Pavel Bém je dobrý politik a jeho doba ještě přijde.
BT: Zatímco Mirek Topolánek vidí ODS jako rozkročenou stranu, Pavel Bém volá po návratu čistých konzervativních hodnot. Některá z těch vizí vám musí být blíž. Jaká?
Teď se přikláním k vizi pana Topolánka.