"Šlápli nám na krk, ponížili nás." Místo rváčů, kteří zbili číšníka, policie původně zatkla Izraelce

Lukáš Prchal Ondřej Soukup Lukáš Prchal, Ondřej Soukup
15. 5. 2018 5:30
Policejní těžkooděnci se samopaly před třemi týdny zasahovali v pražském hotelu Astoria. Zadrželi tam sedm cizinců, o nichž se domnívali, že spáchali surový útok na číšníka v pražské restauraci. Až na stanici zjistili, že se spletli a místo nizozemských útočníků zadrželi izraelské turisty. Jeden z nich musel být po zákroku ošetřen.
Mylně zatčení Izraelci pochodují centrem města z hotelu na stanici. | Video: Eli Gershzon

Praha - Na konci dubna vtrhli do několika pokojů hotelu Astoria v centru Prahy policejní těžkooděnci se samopaly. Přišli zatknout skupinu mužů, kteří napadli v metropoli číšníka.

Při akci zadrželi sedm cizinců, které pak příslušníci pořádkové jednotky odvedli spoutané ulicemi metropole na služebnu. Až tam zjistili, že nechytili pachatele, ale izraelské turisty, kteří s útokem nemají nic společného. Skutečné násilníky nakonec zatkli na ruzyňském letišti běžní uniformovaní policisté. Policie se za chybný zásah Izraelcům omluvila.

Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl.
Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl. | Foto: Eli Gershzon

Parta izraelských turistů 22. dubna odpočívala ve svých pokojích v pražském hotelu Astoria u náměstí Republiky. O tom, že o den dříve pětice mužů v nedaleké restauraci zbila číšníka, neměli ani tušení. A tehdy dostali kriminalisté nesprávný tip, že jsou pachatelé ubytovaní právě v Astorii.

"V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav," popisuje pro Aktuálně.cz policejní zásah Eli Gershzon, jeden ze zadržených.

Poté jim údajně policisté roztrhali oblečení a nařídili lehnout si na zem ve spodním prádle. "Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás," dodává Gershzon. Ani jednoho ze skupiny turistů přitom policisté nelegitimovali a nezjišťovali, zda odpovídají popisu útočníků.

"Jeden z našich kamarádů byl navíc zraněn tak, že musel být odvezen záchrankou do nemocnice," popisuje Izraelec a návštěvu Nemocnice Na Františku dokládá lékařskou zprávou, v níž se píše o pohmožděninách a zranění na zádech a kolenou. "Přechodně zatčen Policií ČR, během zákroku udává poranění na končetinách a na zádech. Převezen rychlou záchrannou pomocí, stěžuje si zejména na bolesti zad," stojí v lékařské zprávě, kterou má redakce k dispozici.

Když speciální policejní jednotka turisty zatkla, nařídila jim, aby se jeden druhého chytili za ramena a pochodovali tak po pražských ulicích až na policejní služebnu v Benediktské ulici. "Není potřeba ani dodávat, že jsme pochodovali jako skupina hledaných teroristů v obklíčení těžkooděnců. Lidé na ulicích nás fotografovali a natáčeli na telefony. Bylo to ponižující a trapné," říká Gershzon a událost dokládá videem, které pořídil zaměstnanec nedaleké restaurace.

Až na stanici se od policejního důstojníka dozvěděli, že policie už druhý den pátrá po útočnících, kteří brutálně napadli v centru města číšníka. A že jejich skupina odpovídala popisu.

"Dostali jsme celou řadu poznatků k pachatelům a o jejich místě výskytu. Jeden z nich byl však mylný, což ale policisté v samotném prvopočátku nemohli tušit. Zadrželi v hotelu skupinu cizinců, kteří odpovídali popisu, ale jak se následně ukázalo, hledaní pachatelé to nebyli," řekl redakci mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že se policie Izraelcům za zásah omluvila.

Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl.
Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl. | Foto: Eli Gershzon

K nasazení těžkooděnců přistoupila policie kvůli tomu, že útočníci byli nebezpeční a uměli bojové sporty. Izraelci nyní tvrdí, že šlo o zbytečný zásah, z něhož si odnesli akorát ponížení a zranění. "V hotelu na recepci měli fotokopie našich pasů. Mohli si je prohlédnout a viděli by, že s napadením v centru nemáme nic společného. Ten zásah neměl smysl, špatně to odhadli," diví se Gershzon.

Jeho argument však policie odmítá. "Na recepci hotelu nebylo možno ověřit jejich totožnost, protože tam k tomu neměli potřebné podklady," reagoval mluvčí Daněk, podle kterého si nakonec zadržení s policisty podali ruce. "A dokonce se s nimi na památku vyfotili. Také byli informováni, jakou cestou si mohou případně podat na jednání policie stížnost," uzavřel Daněk s tím, že o případné stížnosti dosud nemá informace.

Jenže Izraelci ji už chystají a hledají advokáta, který je bude v Česku zastupovat. Muži sice připouští, že se s policisty po propuštění vyfotili, i tak zatčení hodnotí jako brutální a nemohou na něj zapomenout. "Náš jediný hřích byl, že jsme byli sedmičlenná skupina jako ti násilníci na videu. Z nevinného výletu se stal traumatický zážitek, který nám zanechal hluboké šrámy na duši," dodává Gershzon.

Všichni po policii žádají oficiální prohlášení, že jejich osobní údaje nebyly po události zaznamenány v žádném registru trestů. "A dále chceme, aby pražské policejní oddělení vydalo oficiální vysvětlení, podrobnou zprávu o zásahu a písemnou omluvu za zranění, která nám byla způsobena," uzavřel Gershzon.

Podle advokáta Miroslava Krutiny, který se podobnými případy zabývá, jde v tomto případě o zásah do integrity člověka a Izraelci mají podle něj nárok minimálně na omluvu, kterou mají požadovat od vedení policie.

"Jde i o zásady bezpečnosti, tady byl někdo pomalu veřejně pranýřován, když přitom nebyl ani pachatelem. Je to brutální zásah do práv na soukromí a integrity. Jejich nároky by nemusely být malé," vysvětluje právník Krutina.

"Je to určitě napadnutelný postup. Protože na jednu stranu společnost chce, aby policie postupovala efektivně a důrazně, na druhou stranu ale policie může získat informace a vyloučit takovýto neoprávněný zásah. Vždy se musí dodržet přiměřenost zásahu," říká Krutina s tím, že by skupina mohla žádat i odškodnění kvůli nemajetkové újmě, kterou utrpěli na pověsti.

Izraelské velvyslanectví, které policie o zásahu informovala, případ odmítlo komentovat.

Záběry z kamer zachycující napadení číšníka:

Skupina sedmi mužů brutálně napadla a vážně zranila číšníka | Video: PČR
 

Právě se děje

před 2 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout na 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy