Praha - Narychlo a tajně plánovaná reorganizace elitních policejních jednotek přinesla první důsledky: ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se změnami nesouhlasí a ve čtvrtek řekl, že chce odejít do civilu. Jeho záměr potvrdil mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.
"Robert Šlachta oznámil vedení policie, že s připravenými změnami nesouhlasí, nemůže se na nich podílet, a proto v následujících dnech doručí policejnímu prezidentovi svou žádost o uvolnění ze služebního poměru," napsal Hanták v tiskovém prohlášení.
Spolu se Šlachtou chtějí rezignovat i jeho náměstek Stanislav Růžička a několik dalších šéfů odborů a krajských expozitur. Pokud by žádost podali k 1. červenci, mají ale ještě manévrovací prostor. Podle zákona by ji ještě mohli kdykoliv do konce června stáhnout.
Náhlý odchod ze služby důstojníci oznámili po čtvrteční schůzce na policejním prezidiu, kterou vedl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube a pozval na ni nejen šéfy celostátních útvarů, ale i jejich blízké podřízené. Ve vypjaté atmosféře řešili plán na vytvoření Národní centrály boje proti organizovanému zločinu - nové centrální jednotky, která celostátní útvary sloučí pod společného ředitele. Útvar má vzniknout narychlo od 1. července a Šlachta spolu s dalšími důstojníky s tím nesouhlasí.
V minulých dnech se spekulovalo o tom, že to je záměrný plán policejních špiček na Šlachtovo odstavení.
Ze Šlachtova plánovaného odchodu nejsou nadšení státní zástupci, kteří v minulých dnech proti navrhovaným změnám u policie důrazně protestovali. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který dozoroval mnoho případů vyšetřovaných Šlachtovým útvarem, řekl, že odchází "čestný člověk a s ním čestní lidé."
"Všichni nyní vidí, kteří lidé tam zůstávají. Každý si může udělat obrázek sám a snad to některé lidi probudí," řekl Ištvan pro online deník Aktuálně.cz. Vzkázal také, že mnozí novináři mohou začít slavit, protože se o Šlachtův odchod léta zasazovali.
Ištvanova kolegyně z pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová se k novému vývoji zatím nechtěla vyjadřovat.
Krize v koalici
Na politické scéně Šlachtův plánovaný odchod okamžitě vyvolal velké pnutí. Ministři za ANO vedené vicepremiérem Andrejem Babišem označují Šlachtovu případnou rezignaci jako ohrožení vyšetřování korupce. A hned vidí viníka - ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). "Je to zatím nejvážnější krize. Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě," řekl Andrej Babiš.
"Jsem šokovaný a musím říct i naštvaný. Tohle jsou policisté, o které nemáme přicházet. Pokud nevidí svou roli u policie, je něco špatně a něco by se tu mělo stát," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který už dříve naznačil, že by odešel z vlády, pokud policie o Šlachtu přijde. "Myslím si, že o opouštění vlády by nyní měl přemýšlet někdo jiný," dodal Pelikán v narážce na ministra Chovance, který odmítl s novináři komunikovat naživo a zaslal pouze tři příspěvky na sociální síť Twitter. Tam napsal, že Šlachtovu kroku nerozumí, protože policejní ředitel nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci policie. Chovanec Šlachtovo počínání označil za "politické gesto".
Ještě ve čtvrtek Chovancovi zaslala necelá dvacítka důstojníků Šlachtovy jednotky otevřený dopis, v němž kritizují kroky policejních šéfů. "Vedení policie nás v žádném případě nepřesvědčilo o připravenosti veškerých chystaných změn. (...) Na veškeré naše dotazy jsme dostali pouze jedinou stále opakující se odpověď, že vše bude řešit jakýsi blíže nespecifikovaný přípravný výbor," píší důstojníci.
Nelíbil se jim ani průběh setkání se špičkami policie. "Přímo na místě z naší strany zaznělo vyslovení nedůvěry vedení policejního prezidia a někteří z nás, včetně samotného ředitele útvaru Šlachty a jeho 1. náměstka, oznámili policejnímu prezidentovi, že na tomto projektu se odmítají podílet a předloží žádost o uvolnění ze služebního poměru," stojí v dopise.
Důstojnici žádají ministra, aby celou změnu zastavil, podle nich je nelogická a "práci ohrožující." "Nebráníme se změnám, bráníme se znásilňování," končí jejich dopis.