Tisková zpráva ministerstva práce a sociálních věcí, která "téměř" odmítá existenci klecových lůžek v Česku, je zkreslená. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám ministr Zdeněk Škromach.
"Já jsem tu tiskovou zprávu předtím nečetl. Je to špatně zformulované, promluvím si o tom s tiskovou mluvčí," řekl dnes Škromach deníku Aktuálně.cz. "Tak, jak jste to ve svých článcích popsali, není pochyb, že takováto praxe ještě existuje. A je nutné udělat opatření k nápravě."
Zavírání klientů ústavů do klecových lůžek potvrzují i slova vedoucí sdružení Rytmus a inspektorky kvality péče Pavly Baxové:
"Já jsem za poslední rok prošla více než deseti ústavy, lidi v klecích jsem viděla minimálně ve čtyřech z nich," potvrdila dnes deníku Aktuálně.cz.
"Klece používají ne kvůli konkrétnímu problému, ale dlouhodobě. Někteří klienti v nich tráví většinu života. Zdůvodnění personálu bylo například takové: pán si stoupá a padá a my nemáme koberec."
Zavírat klienty do klecí přitom není nutné. Redaktoři deníku Aktuálně.cz se byli podívat v ústavu v Horní Poustevně, kde se úspěšně snaží o integraci lidí s postižením do společnosti.
Ministerstvo bude znát čísla až na konci roku
Nadpis tiskové zprávy ministerstva konstatuje, že "Klecová lůžka v ústavech sociální péče téměř neexistují." Ministerstvo dále ve zprávě "...nesouhlasí s tvrzením (...), že jsou klienti v ústavech sociální péče zavíráni do klecí."
Text dále upřesňuje, že "...například v ústavech sociální péče, které spadají přímo pod MPSV, není v současné době takové lůžko už ani jedno..."
Ve zprávě se už neuvádí, že ministerstvo je v současné době zřizovatelem jen pěti ústavů sociální péče. A pouze v jednom z nich jsou lidé s mentálním postižením.
Většinu ústavů totiž stát nedávno převedl na kraje. O počtu klecových a síťových lůžek v těchto ústavech se tisková zpráva ministerstva nezmiňuje. Ani nemůže - ministerstvo samo přiznává, že aktuální počty těchto lůžek v ústavech nezná. A znát je bude až na konci letošního roku.
"V roce 2004 bylo v ČR celkem 654 klecových lůžek se sítí či mříží. Od té doby se situace podstatně změnila (...) Nové statistické údaje budou k dispozici koncem letošního roku," dočtete se také ve zprávě ministertsva práce a sociálních věcí.
Klecová lůžka v Česku existují
Reportéři deníku Aktuálně.cz přitom zveřejnili reportáž o klientce ústavu sociální péče, která tráví už několik let zavřená v kleci.
Podle odborníků z Česka i zahraničí jde o hrubé porušování základních práv. Bez ohledu na to, zda jsou lidé zavírání do klecových či síťových lůžek.
V uplynulých dnech na politiky apelovala Asociace hodnotitelů kvality péče v ústavech. Vyzvala je, aby za situaci převzali zodpovědnost a tuto nedůstojnou praxi ukončili. Mezinárodní organizace pro práva lidí s mentálním postižení MDAC včera avizovala, že rozpoutá v této kauze první soudní spor.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zareagovalo po svém - oznámilo, že klienti sociálních ústavů nejsou v Česku zavírání do klecí.
Resort Zdeňka Škromacha to tvrdí i poté, co ministr na vlastní oči viděl fotografii Libuše Novákové trávící v kleci celé roky, kterou deník Aktuálně.cz zveřejnil. Během rozhovoru s ministrem se ukázalo, že o situaci, která v ústavech panuje, nemá přehled. Člověka zavřeného v kleci nikdy neviděl, domníval se, že tato praxe neexistuje.
Už zmiňovaná Asociace, jejíž členové navštívili desítky ústavů, přitom ve svém prohlášení upozorňuje, že lidé v ústavech jsou stále zavíráni do klecových a síťových lůžek.