Skóre proti radaru? V Trokavci 71:1

Jakub Antoš
17. 3. 2007 18:41
Trokavec - Stohlavá obec jako první rozhodovala, jakou odpověď dát USA k plánu postavit v Česku radar. V referendu hlasovali místní proti. Byli jsme při tom.
Japonské novináře zajímá, zda by lidé souhlasili s umístěním základny, kdyby dostali odškodné.
Japonské novináře zajímá, zda by lidé souhlasili s umístěním základny, kdyby dostali odškodné. | Foto: Ludvík Hradilek

V Trokavci na Rokycansku žije zhruba stovka obyvatel. Obci chybí kanalizace, obecní vodovod i rozvod plynu. Nemá poštu ani školu. Spojení s nejbližším městem zajišťuje autobus. Ve všední den jede šestkrát, o víkendu vůbec.

Dnes tu ale tábořili novináři z Číny, Švýcarska či Spojených států: Obec se stala přes noc mediálně známou díky plánované výstavbě radaru Spojených států amerických.

Švýcarská televize v Trokavci.
Švýcarská televize v Trokavci. | Foto: Ludvík Hradílek

Trokavec je nejblíže místu, na kterém má být radarová stanice vystavěna. Tamější zastupitelstvo se rozhodlo, že jako první z obcí v regionu uspořádá místní referendum k otázce radaru.

Výsledek? Místní zavázali radnici, aby udělala vše možné proti tomu, aby radar byl v místních lesích vybudován.

Dění v Trokavci jsme pro vás prakticky celý den sledovali na místě.

Podívejte se na on-line reportáž o jednom ostře sledovaném referendu

18:41 - Trokavecký starosta Jan Neoral Aktuálně.cz potvrdil, že obyvatelé obce radar v blízkosti svých domovů odmítli a po zastupitelstvu chtějí, aby podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy.

O Trokavci dosud nikdo nevěděl, dnes starostu zpovídali, prakticky nepřetržitě, novináři z Evropy, Asie i Ameriky.
O Trokavci dosud nikdo nevěděl, dnes starostu zpovídali, prakticky nepřetržitě, novináři z Evropy, Asie i Ameriky. | Foto: Ludvík Hradílek

Přesně taková byla použitá formulace na hlasovacím lístku.

Referenda se zúčastnilo 72 oprávněných občanů, z toho se 71 staví proti radaru a jeden pro.

"Výsledek není překvapující. Ono je docela možné, že i ten jeden špatně pochopil otázku. Já jsem to sice očekával, ale i tak mám radost," reagoval na výsledek hlasování starosta. "Je to jasný signál pro vládu. A takto stejně to vypadá podle mého názoru i v okolních obcích, takže by si toho měla vláda laskavě všimnout," řekl Neoral.

15:36 - Do půl čtvrté odpoledne svůj hlas odevzdalo 67 oprávněných voličů. Deníku Aktuálně.cz to řekl starosta Trokavce Jan Neoral.

14:02 - Do Trokavce přijel také středoevropský zpravodaj japonské zpravodajské agentury. Což je o to zajímavější, že cestu do Česka važí jen párkrát do roka. Naposledy zde byl během sněmovních voleb v červnu minulého roku. 

Umístění americké základy v Česku zajímá podle čínských reportérů (spíše zaměstnanců ambasády) 1,4 milirady Číňanů.
Umístění americké základy v Česku zajímá podle čínských reportérů (spíše zaměstnanců ambasády) 1,4 milirady Číňanů. | Foto: Ludvík Hradilek

Takaši Hosoda, japonský sociolog hostující na FSV UK, který zpravodaje doprovází, říká, že zájem o referendum v Trokavci souvisí s přítomností amerických vojáků v Japonsku. "Chtěli jsme se zeptat místních, kteří s radarem nyní nesouhlasí, zda by byli pro, kdyby jim americká strana vyplácela kompenzace - podobně, jako je tomu v Japonsku," vysvětluje jeden z důvodů cesty Takaši Hosoda.

"Osobně bych byl proti výstavbě, ale z pohledu zahraniční politiky je to nutné. A v zájmu státu," odpovídá pak na otázku, jak se on sám staví k záměru USA postavit zde radarovou základnu.

13:40 - Odvolilo 54 lidí. Komise právě obědvá. Od rána je to prý první jídlo.

Členové Demokratické socialistické strany přijeli od Kolína (od Lipan) podpořit odpůrce radaru. "Dost bylo zrady na českém národu," říkají.
Členové Demokratické socialistické strany přijeli od Kolína (od Lipan) podpořit odpůrce radaru. "Dost bylo zrady na českém národu," říkají. | Foto: Ludvík Hradílek

12:35 - Do Trokavce přijeli i dva stoupenci Socialistické demokratické strany z Kolínska. Na oblečení měli vyobrazený kalich a v rukou svírali transparent s nápisem "Nejsme zrádci národa". Jsou proti radaru a přijeli podpořit podobně smýšlející zdejší obyvatelstvo, které se snaží stavbě zabránit - vládě navzdory.

"U Lipan to bylo naposledy, co se Češi vzepřeli," říkají lipanští bojovníci.

Mediální nával v Trokavci
Mediální nával v Trokavci | Foto: Ludvík Hradilek

12:20 - Novinářů je tu přehršel. Podívat se, jak probíhá první referendum k radarové základně, přijela početná suita.

První zde byli Číňané, druzí reportéři Aktuálně.cz. V závěsu dorazil i švýcarský televizní štáb a reportéři amerického zpravodajského serveru. Kolem 11 hodiny před hlasovací místností zaparkovala auta České televize, televizí Nova a Prima a Českého rozhlasu.

Všichni hledali někoho z místních a zklamaně odmítali obyvatele okolních obcí, kteří se přišli pouze podívat.

Nechceme radar - ať si žvejkačky Američani strčí do kapsy, říkají trokavečtí kluci.
Nechceme radar - ať si žvejkačky Američani strčí do kapsy, říkají trokavečtí kluci. | Foto: Ludvík Hradílek

11:40 - S rodiči, kteří dnes mohou vyjádřit svůj názor na radarovou stanici, drží i děti. Chlapci, kteří na plácku kopají do míče, mají jasno. "Radar? Určitě ne. Prostě proto," vysvětlují své důvody děti, když je míjí automobil reportérů Aktuálně.cz.

Později postávají zjevně fascinovaní přítomností televizních štábů před obecním úřadem.

11:30 - Další a další lidé přicházejí hlasovat. Půl hodiny před polednem odvolilo už 43 lidí.

11:02 - V Trokavci už odvolilo 33 lidí. Tedy asi třetina oprávněných voličů.

Krystýna Koubínková se svým manželem přehazuje kompost.
Krystýna Koubínková se svým manželem přehazuje kompost. | Foto: Ludvík Hradílek

10:10 - Radar nechce ani Krystyna Koubínková z Prahy, která zde má už dlouhá léta chalupu. Zúčastnit se referenda nemůže, tak podporuje své sousedy alespoň morálně. "Ráda tam chodím na houby a bojím se toho, že pak se tam nedostanu vůbec," říká paní Koubínková.

Radar by raději viděla v jiné, větší zemi. "U nás je osídlení příliš husté. Ti už bych ho umístila spíše do Polska," vysvětluje původem Polka Krystyna Koubínková.

Desetina oprávněných voličů najednou ve volební místnosti.
Desetina oprávněných voličů najednou ve volební místnosti. | Foto: Ludvík Hradílek

10:05 - Volit přijel i starší manželský pár ze sedm kilometrů vzdáleného Mirošova. Členové komise jim museli vysvětlit, že hlasovat mohou jen obyvatelé, kteří mají v Trokavci trvalé bydliště. "My jsme mysleli, že můžou volit všichni z okolí. Psali to včera v novinách," diví se Božena Krátká.

Ona i její manžel Karel jsou proti radaru. Zklamaně odjíždějí a doufají, že zde radar nikdo stavět nebude. "Já nejsem žádná učená, ale ať mi nikdo nevykládá, že ta koule vidí tak daleko a přitom nemá žádný vliv na okolí," dodává paní Krátká.

9:50 - Před obecní úřad v Trokavci přijel také Jaroslav Mencl z  nedalekého Nepomuku.

Agitátor Jaroslav Mencl se svým vozem.
Agitátor Jaroslav Mencl se svým vozem. | Foto: Ludvík Hradílek

Už od 5. února objíždí obce v západních Čechách a agituje proti radaru. Na své auto připevnil amplion, ze kterého lidem vysvětluje, jak to bude s radarem. Podle něho nemají lidé dostatek informací.

Své cestování a tisk letáků hradí ze svého, zatím ho tato akce vyšla zhruba na 15 tisíc korun. "Radar je nesmysl. Nechceme ho. Já jsem jen přijel podpořit místní," říká Mencl.

9:45 - Jindřich Kolář přišel hlasovat s manželkou. "Když Pražáci chtějí, tak ať si to tam postaví," říká odhadem čtyřicetiletý muž. "Nechceme radar. Podle mě je to takový Trojský kůň 21. století," doplňuje ho manželka.

Milan Matuška s manželkou jdou hlasovat.
Milan Matuška s manželkou jdou hlasovat. | Foto: Ludvík Hradílek

9:34 - Důchodce Milan Matuška stejně jako ostatní obyvatelé radar v blízkosti obce odmítá. "Žádný radar nechceme, samozřejmě. Bydlíme tu od roku 1965, vychovali jsme zde děti i vnoučata. Nechceme, aby nás Američani ovládali. Už jsme to tu jednou měli, když tu byli Rusáci. Jiných volných ploch je... Ať si to postaví na Letné!"

8:00 - Referendum v Trokavci začalo. Vhodit lístek do urny mohou občané od osmi hodin ráno do šesti večer.

Volební komise čeká na první voliče.
Volební komise čeká na první voliče. | Foto: Ludvík Hradílek

7:50 - Za chvíli to začne. Starosta Trokavce Jan Neoral zatím nedokáže odhadnout, za jak dlouhou dobu stihne všech 90 voličů odvolit. "Může se stát, že odvolíme rychle. Když se dostaví všichni a výsledek sečteme, můžeme referendum ukončit. Ale v sobotu dopoledne mohou být lidé v obchodě, na zahradě či na poli," neodvažuje se odhadovat vývoj starosta.

Trokavecký hlasovací lístek.
Trokavecký hlasovací lístek. | Foto: Ludvík Hradílek

7:45 - Reportéři Aktuálně.cz si prohlížejí hlasovací lístky. Trokavečtí občané s volebním právem budou na hlasovacím lístku označovat ano či ne. Text, ke kterému se mají vyjádřit, zní: "Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy."

Starosta: Všichni budou proti, to vím

Výsledek referenda není pro českou vládu nijak závazný. Jeho význam je spíše symbolický. Obec tak může demonstrovat postoj svých obyvatel.

Starosta Trokavce Jan Neoral vyhlíží voliče.
Starosta Trokavce Jan Neoral vyhlíží voliče. | Foto: Ludvík Hradílek

V Trokavci byl prý výsledek znám již v dříve. "Jsme malá obec, známe se dlouho. Všichni voliči, kterých je 90, jsou stoprocentně proti radaru. To jsme zjistili, když jsme je obcházeli," říkal starosta Neoral v pátek odpoledne.

Očekával, že se referenda zúčastní celkem 89 voličů. Jeden z nich je totiž v nemocnici a starosta (správně) očekával, že volit nebude.

Jeho odhad se ale večer ukázal jako nesprávný. Přišlo pouze 72 lidí. A dokonce se mezi jeho sousedy objevil jeden rebel, což starosta ještě v pátek na přímý dotaz Aktuálně.cz vylučoval.

Připraveno je pohoštění i dřevo na zápal

Takovéto hlasování se v obci konalo prvně. Zastupitelstvo se na jeho průběh muselo důkladně připravit.

Speciál: Radar v Česku
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Bylo třeba vyrobit předlohy listin a všechny je natisknout. Hlasovací lístky, zápisy o průběhu a výsledku referenda a další. Kromě toho museli upravit také hlasovací místnost.

"Změnili jsme postavení stolů v místnosti a přehodili přes ně ubrusy. Zajistili jsme občerstvení pro komisi. A nakonec jsem donesl také dřevo do kamen, kdyby byla zima a chtěli jsme si na radnici zatopit," vysvětluje starosta.

Ne vše šlo tak hladce jako přinést dřevo na topení.

Trokaveckého starostu mrzí, že s přípravou referenda mu nikde úředníci neporadili. "Když po nás něco potřebují, zavalují nás stohy papírů a formulářů, když jsme potřebovali poradit my s referendem, řekli nám, ať si to najdeme v zákonu," dodal starosta.

 

Právě se děje

Další zprávy