Školy musí ušetřit 250 milionů, do kapes sáhnou rodiče

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 8. 2010 14:55
Platů učitelů by se škrty podle ministerstva dotknout neměly, školy tomu nevěří
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitelé škol začínají s novým školním rokem minimálně čtyřměsíční éru tvrdých úspor a rodiče čas, kdy si budou muset ve školách za leccos nově připlatit.

Podle plánu ministerstva školství musí školy jen na učebnicích a pomůckách ušetřit do konce roku 2010 čtvrt miliardy korun.

Školy se teď snaží ušetřit hlavně na dalším vzdělávání učitelů a někde už do peněženek museli sáhnout i rodiče.

"Dohodli jsme se s rodiči, že dětem budou kupovat pracovní sešity. Ty jim pak zůstanou jako materiál k opakování," popisuje ředitel brněnské Základní školy Antonínská Leopold Trněný jednu z metod, jak ušetřit.

Pracovní sešity budou ze svého kupovat rodiče i v dalších školách, které Aktuálně.cz před začátkem nového školního roku oslovilo.

"Šetříme pořád, ale teď už je regionální školství jemně řečeno opravdu velmi skromné," dodává ředitel Trněný.

Děti se učí ze 14 let starých knih

Školy zastavily nákup nových učebnic, ale i knih pro další vzdělávání učitelů.

"Je to docela zoufalé. Používáme čtrnáct let staré učebnice. Na další vzdělávání učitelů nebudeme dávat nic, protože sotva zbývá na věci povinné, jako je plavání pro děti. To zajistit musíme," uvedla ředitelka základní a mateřské školy v Plzni-Borech Hana Stýblová.

Podle ní musí některé školy rušit už zadané objednávky učebnic. Razantní úspory pocítila i nakladatelství specializující se na vydávání učebnic a dalších materiálů pro školy.

"Zájem škol je ve srovnání se minulým rokem určitě menší," potvrzuje šéfredaktorka nakladatelství Fortuna Ludmila Kořenářová.

Školy: Bojíme se, že dojde i na učitelské odměny

Ministr školství Josef Dobeš sice přislíbil, že platů učitelů se úspory nedotknou, ale sami ředitelé si nejsou jistí, zda nebudou muset do odměn sáhnout.

"Nechce se mi věřit, že se to nenárokových složek mezd učitelů nedotkne," myslí si ředitel Leopold Trněný.

Jinde už museli odměny snížit kvůli nízkému počtu žáků ve třídách.

 

"Máme v prvním ročníku třiatřicet dětí. Třída se šestnácti dětmi je sice s pedagogického hlediska perfektní, z ekonomického je to ale průšvih," popisuje situaci ve své škole Hana Bažantové, ředitelka terezínské základní školy Na Krétě.

Finanční situaci škola zvládá hlavně díky pomoci města a vlastním aktivitám.

"Už teď nás učebnice a pomůcky přijdou na dvě stě padesát až tři sta tisíc ročně, od státu dostáváme sto padesát tisíc. Takže zbývá pomoc od osvíceného města a naše vlastní výdělky z pronájmů tělocvičny nebo z kurzů angličtiny," vysvětluje Bažantová.

 

Právě se děje

Další zprávy