Praha - Na české střední školy letos přijdou žáci, kteří jen potvrdí spíše klesající trend úrovně základních škol.
Tak vyhodnotili experti společnosti Scio letošní testy, které skládalo dva a půl tisice žáků pátých, sedmých a devátých tříd v zimních srovnávacích zkouškách, které Scio organizuje.
Zkoušky fungují jako příprava pro přijímací řízení na víceletá a čtyřletá gymnázia. A dá se z nich usuzovat, jaká je generace budoucích gymnazistů.
"Jak se podle výsledků srovnávacích zkoušek zdá, současné populační ročníky se svými výsledky příliš neliší od stejně starých žáků v minulých letech. Odchylky v průměrných výsledcích z testů z obecných studijních předpokladů, českého jazyka a matematiky nejsou významné," uvedl k výsledkům mluvčí společnosti Bohumil Kartous.
Přesto podle expertů nepatrná odchylka v úrovni studentů existuje - pokles úspěšnosti v matematice a částečně i v českém jazyce byl zaznamenán.
Liška to ví
Potvrzuje se tak trend, který loni na podzim připomněly mezinárodní výzkumy TIMMS a PISA - že úroveň vzdělání žáků základních škol klesá.
Na tento fakt reagoval i ministr školství Ondřej Liška (SZ). Po špatných výsledcích ve zmíněných výzkumech prohlásil, že se zasadí o zlepšení výuky na základních školách a to do takové míry, aby se postupně mohla "rušit" víceletá gymnázia.
"Podíl dětí na víceletých gymnáziích se bude postupně přirozenou cestou snižovat, a to v závislosti na zkvalitňování vzdělávacího procesu na 2. stupni základních škol," uvedl Liška.
Zájem ale trvá
Na srovnávací zkoušky Scia však letos přišlo více žáků pátých tříd než v loňském roce a zároveň mnohem méně žáků sedmých a devátých tříd.
"Je to s největší pravděpodobností způsobeno tím, že víceletá gymnázia potvrzují svou roli kvalitnějších poskytovatelů vzdělání a tedy lepší záruky kariérní budoucnosti," uvedl mluvčí společnosti Bohumil Kartous.