Body, kde jednání o vládě mohou ztroskotat. Známe je

Veronika Lehovcová Suchá Jan Němec (redaktor) Veronika Lehovcová Suchá, Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
4. 6. 2010 6:00
Chceme dát do pořádku finance, shodují se strany. Poplatky a obrana je problém
Skoro jako tři sudičky. Lídři (možné) budoucí koalice mají vůli jednat, v programech nicméně existují neshody
Skoro jako tři sudičky. Lídři (možné) budoucí koalice mají vůli jednat, v programech nicméně existují neshody | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vznikne-li nová trojkoaliční vláda ODS, VV a TOP 09 vedená Petrem Nečasem, v brzké době nás čeká propouštění státních úředníků, přísnější systém vyplácení sociálních dávek ale taky nastartování důchodové reformy, která počítá se zavedením soukromých penzijních fondů.

Strany mají i problematické body, na kterých se, soudě podle programu, zatím neshodují. Téměř neslučitelné názory mají politici z těchto stran na zdravotnickou a obrannou politiku země.

Shody, průniky a kompromisy bude teď hledat sedm specializovaných minitýmů, složených ze zástupců všech tří stran. Předjednané výsledky při hledání programu vznikající vlády předají hlavním vyjednavačům.

Zase ty poplatky

Politici ujišťují českou veřejnost, že mají snahu se dohodnout. "Ultimáta a nepřekročitelné věci neexistují," tvrdí vyjednavač za ODS Petr Tluchoř.

Sporné body ale ano. Vyjednavači Věcí veřejných (VV) už teď přiznali, že třeba jejich představy o potírání korupce jsou razantnější, něž u zbylých koaličních stran. Kontroverzi vzbuzuje zejména institut agenta provokatéra, který například ODS odmítá. Chtějí pro něj dokonce více pravomocí, než ministr vnitra Martin Pecina. Vedle korupce se největší střety povedou v oblasti zdravotnictví. VV navrhují nejprve zrušit poplatky v lékárnách a následně i u lékaře. Ty by se ale měly zrušit až poté, co projde celý systém reformou.

"Tady si dovedu představit problém, a to i v celé oblasti reformy zdravotnictví a její podoby," připustila volební ředitelka Věcí veřejných Kristýna Kočí. "Nechceme ale veřejnosti předem vysílat negativní signály. Budeme jednat."

"Příliš třecích ploch nečekám," říká opatrně místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. "Určitě budeme prosazovat snižování administrativy pro podnikatele a zvýšení kontroly ze strany státu." Strany se dohodly, že o neshodách veřejnost informovat nechtějí.

Velká trojka rozhodne

Náročná debata čeká vyjednavače v oblasti obrany. VV by nejraději armádu začlenily pod vnitro, s čímž ostatní strany nesouhlasí. Rozpory jsou i v otázce její reformy. ODS a TOP 09 chtějí armádu navzdory omezeným výdajům na obranu modernizovat. Naopak Věci veřejné chtějí výrazně škrtat a rušit i některé součásti pozemních sil - zejména tankový prapor a dělostřeleckou brigádu.

Rozdílné postoje mají strany i v otázce daní. ODS a TOP 09 chtějí zachovat princip rovné daně, Věci veřejné však ve svém programy počítají s progresí pro příjmové skupiny nad zhruba 145 tisíc korun měsíčně.

"Pokud jednotlivé minitýmy nedojdou v určitém tématu dohodu, pak o sporných bodech budou rozhodovat hlavní vyjednavači," vysvětlil Vodrážka, jak chtějí strany postupovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy