Plán revoluce pro Nečase. Lepší čas už prý nepřijde

Petr Holub
3. 6. 2010 6:00
Odborníci pracující pro Topolánka si výsledek voleb vyložili jako souhlas občanů k rozsáhlým reformám
Stále mluví o reformách. A teď mu experti hodili rukavici.
Stále mluví o reformách. A teď mu experti hodili rukavici. | Foto: Jan Langer

Praha - Příležitost k reformám, která se neopakuje.

Tak hodnotí situaci po volbách odborníci, kteří spolupracovali s Topolánkovou a Fischerovou vládou. Vznikajícímu kabinetu Petra Nečase nabídli své plány.

Za tím účelem vytvořili mozkový trust POPR, který navazuje na Topolánkův NERV.

Bolest, která vede k cíli

Doporučují především zásadní reformy výzkumu, vzdělání, penzí a zdravotnictví.

"Bude ale ještě mnohem víc reforem," upřesňuje sociolog Petr Matějů, který POPR (Platforma osobností na podporu reforem) zakládal. Připomíná, že je třeba reformovat také trh práce a státní správu postiženou korupcí.

"Nepůjde jen o to, že se změní například vzdělávací systém, musí se změnit společnost," shrnula plány reformátorů odcházející ministryně školství Miroslava Kopicová.

Zásadní převrat ve společnosti umožňují podle ekonomů Tomáše Sedláčka a Petra Zámečníka nejen volby, které získala pravice, ale také nálada ve společnosti nakloněná reformám. "Pomohl zdvižený prst řecké krize. Bez ní bychom byli dnes úplně jinde," míní Sedláček.

Rukavice pro Nečase

To potvrzuje i významný podnikatel Zbyněk Frolík. "Volební výsledky záleží na tom, jak se zlepšuje či zhoršuje kvalita života nízkopříjmových a středněpříjmových skupin. Proto se politici dramatických změn obávají. Po volbách jsme ale najednou v pozici, kdy si reformy můžeme dovolit," upozorňuje majitel úspěšné firmy Linet.

Matějů jde ještě dál: "Lidé vyjádřili ochotu a odvahu vydat se cestou radikálních reforem. Vědí, že to vyžaduje odříkání a že to bude bolet. Polovičaté reformy ale bolí víc a nevedou k cíli," zdůrazňuje sociolog.

Reformní cestu se podle expertů podaří uskutečnit pouze v tom případě, že ji vyhlásí nový premiér.

Odvážnější než Brusel

Přísnost reforem není podle expertů samoúčelná. Česku se právě v této době otevírá možnost významně posílit v konkurenci ostatních evropských zemí.

"Dnes jsme jedinou zemí, která může přeskočit z kategorie rozvíjejících na úroveň rozvinutých zemí," představila vizi pro Českou republiku ministryně Kopicová.

Česko by mělo podle ní nadále posilovat průmysl. Proto musí podpořit technické školství a prosadit účast průmyslových firem ve správních radách univerzit. Stát bude mnohem víc než dosud financovat podnikový výzkum.

Díky tomu se změní země montážních závodů na výzkumnou velmoc, která bude přesouvat hůře placené práce dál na východ, jak to dnes činí západoevropské státy.

"Sázkou na průmysl půjdeme proti evropskému trendu," upozornila na zvláštnost české cesty Kopicová. Odmítla přitom inspiraci Vizí 2020, kterou schválila Evropská komise jako perspektivu pro evropskou ekonomiku v příštích letech. "Vize 2020 je poraženecká, Česku ale neškodí," vymezila se ministryně proti bruselské iniciativě.

Kde vezmeme pracovní síly

"Současný vzdělávací systém je největší brzdou pro náš rozvoj," zdůraznil nutnost vzdělávací reformy marketingový ředitel mladoboleslavské škodovky Radek Špicar. "Nemáme absolventy s nízkou kvalifikací, protože upadají učební obory. Chybí nám i lidé s vysokou kvalifikací, kteří by pracovali ve výzkumu pro celý koncern Volkswagen."

Rozdělit absolventy škol na schopnější a na ty, kteří se víc hodí k manuálním profesím, umožní projekt státních maturit. Musí skončit praxe, kdy nekvalitní maturitu může složit prakticky každý. S maturitou pak odmítá méně kvalifikované manuální práce.

Kromě větší nabídky absolventů z technických oborů žádají firmy také liberalizaci pracovního trhu. Pokud se například usnadní propouštění, zlepší se automaticky nabídka pracovní sily.

"Náš podnik bude v příštích letech potřebovat zaměstnance. Kde je vezmeme, když neproběhne reforma pracovního trhu," ptá se personalistka společnosti ČEZ Hana Krbcová, která s POPRem rovněž spolupracuje.

Za víc peněz víc zdraví

Reformního tažení se účastní také členové tzv. druhé Bezděkovy komise, která pro ministerstvo financí připravuje změnu penzijního systému.

Vedle samotného Vladimíra Bezděka podporuje POPR také bývalý ministr financí Jiří Rusnok. "Reforma penzí je nezbytná. K jejím účelům patří, aby výdaje na důchody neškodily ekonomice," vysvětlil exministr.

Zdravotnictví je podle sociologa Radima Valenčíka třeba změnit, aby se zlepšily zdravotní služby. Například bude nutné zavést individuální zdravotní plány, které by si každý pacient domluvil se svou pojišťovnou. 

"Pojišťovna lepší nabídkou péče zařídí, abych byl co nejdéle fit, a já tak budu co nejdéle pracovat, abych lepší péči uhradil," vysvětlil princip nového zdravotnictví Valenčík.

Čeká se jen politické zadání

Reformy vysokých škol, penzí, zdravotnictví a výzkumu jsou finančně nákladné. Například bude nezbytné vytvořit fondy, ze kterých by se financovaly půjčky vysokoškolákům ještě předtím, než pomohou příjmy ze školného. Stát bude muset najít další peníze na podporu výzkumu i na dotace nezbytné při založení soukromých penzijních fondů.

Ekonom Michal Mejstřík vylučuje, že se peníze seženou zvýšením daní: "Zvýšit daně by znamenalo vysílat lidi do zahraničí. Pokud nebude v Česku dobré prostředí k podnikání, tak všichni půjdou dál," připomněl.

Zbývá tak pouze cesta úspor nebo přesun peněz z jiných rozpočtových kapitol.

Na přípravu reforem přitom nejsou peníze potřeba. Reformátoři mohou při změnách ve výzkumu, zdravotnictví, na pracovním trhu a v penzích navázat na práci předchozích vlád. "Reformu vysokých škol připravujeme z peněz Evropské unie. Peníze máme, ale chybí politické zadání," připomněl Jakub Fischer z ministerstva školství, který vede tým pro reformu univerzit.

 

Právě se děje

před 39 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 59 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy