reklama
 
 

Sklad v Květné je prázdný, poslední část munice z Vrbětic odvezly kamiony

16. 8. 2018 13:01
Dočasné uložení mělo trvat do konce roku 2015, nakonec společnost, která se o uložení materiálu starala, odvezla zbývající vojenský materiál až ve čtvrtek.

Květná (Svitavsko) - Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku ve čtvrtek čtyři kamiony odvezly poslední část munice, která tam byla přemístěna v roce 2015 z Vrbětic na Zlínsku po výbuchu skladů s vojenským materiálem. Řekl to vedoucí areálu v Květné Vojtěch Pražan.

Dočasné uložení mělo trvat do konce roku 2015, nakonec společnost Imex Group, která se o uložení vojenského materiálu starala, odvezla zbývající vojenský materiál až ve čtvrtek. Podle firmy Imex Group patří vojenský materiál bulharské společnosti EMCO Ltd.

Munice se do Květné dostala z Vrbětic, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, které si pronajímala ostravská Imex Group. Do Květné byl v roce 2015 převezen i vojenský materiál firmy Eruca Technologies, bývalé Bochemie, která ho již všechen odvezla.

Sklad v Květné fungoval do roku 2013, kdy ho vojáci opustili. Ministerstvo obrany se ho pokoušelo neúspěšně prodat. V lednu 2015 armáda zprovoznila 20 skladů ze 32. Po vyskladnění ho bude podle Pražana používat dál. Sklad má aktuálně 29 zaměstnanců. "Bude to klasický muniční sklad, který patří armádě. Máme přislíbeno, že stávající zaměstnanci o práci nepřijdou," řekl Pražan.

Podle starosty obce Petra Škvařila je muniční sklad v obci výhodou. Zaměstná lidi nejen ve skladu, armáda si u obce objedná i další služby, například údržbu zeleně nebo odklízení sněhu, což dá práci dalším lidem. "Další výhodou je zvýšená bezpečnost, mít armádu v obci je hodnoceno kladně," řekl Škvařil.

Dělostřelecká munice má několikeré jištění, nemůže jen tak explodovat. Pokud tam někdo byl, věděl co dělat. Podle mě došlo k úmyslnému trestnému činu, říká exnáčelník generálního štábu Jiří Šedivý. | Video: DVTV |  15:38

autor: ČTK | 16. 8. 2018 13:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama