Úklid po vrbětickém výbuchu se protahuje. Policie už na ostrahu nemá peníze, nastoupí armáda

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 12. 2015 17:05
Většina munice z vybuchlého skladu ve Vrběticích skončila v armádním areálu Květná na Pardubicku. Ministerstvo obrany slibovalo, že jde o dočasné opatření do konce letošního roku. Firmám se ale ze státního skladu, kde navíc neplatí nájem, nechce. Pardubická policie už ale dál nemůže policisty na ostrahu Květné posílat, protože pak nezvládá vlastní úkoly. Od ledna tedy bude areál střežit armáda. A ministr obrany slibuje, že letos už firmy z areálu buď odejdou, nebo budou za uskladnění svého zboží alespoň platit.
Foto: Vojtěch Marek

Květná - Muniční sklad v Květné na Pardubicku, kam stát po loňském říjnovém výbuchu odvezl munici z vojenského skladu ve Vrběticích, budou od příštího roku nově hlídat vojáci místo policistů. Ministerstvo obrany totiž ani po roce nedořešilo problém, co se zbožím soukromých firem, a krajská policie už si další měsíce ostrahy areálu nemůže dovolit.

"Hrozí situace, kdy policie nebude schopna vlastními silami garantovat zachování rozsahu každodenní služby policie občanům, neboť není možné poskytnout z vlastních zdrojů dostatečný počet policistů a prostředků k tomu, aby mohla být po delší časovou dobu zajištěna zvýšená ostraha muničního skladu a přilehlého okolí," píše se ve zprávě ministra vnitra.

Vláda proto v pondělí přiklepla ministerstvu obrany 8,5 milionu korun navíc na platy jednadvaceti vojáků, kteří budou Květnou trvale střežit místo policistů. Dalších třiašedesát vojáků bude připraveno v záloze pro mimořádné události.

Problém "Květná" měl být přitom touto dobou už vyřešený – ministerstvo obrany loni v prosinci slibovalo, že zde bude munice uložena jen do konce letošního roku. Jenže firmám se ze státního skladu nechce. Na výzvy ministerstva k odvozu munice zatím reagovala jen firma Imex Group, právě jejíž sklady ve Vrběticích vybuchly, a i ta si převzala jen část zboží. "Odhad, kdy by firmy mohly své zboží z Květné odvézt, je konec roku 2016," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Firmy k hledání vlastních skladů nic nenutí – obrana jim totiž za uskladnění v Květné zatím neúčtuje nájemné, ačkoli to původně slibovala a jen loni ji provoz areálu přišel na téměř 18 milionů. Vojenský technický ústav, státní podnik, který má Vrbětice na starosti, však teprve v průběhu letošního prosince z Vrbětic odveze poslední zbytky materiálu a dá firmám oficiální výpověď ze stále platných nájemních smluv.

Začněte platit, nebo běžte

Teprve po uplynutí tříměsíční výpovědní doby dostanou společnosti na výběr – začněte platit za pronájem v Květné, nebo zboží odvezte jinam. "Předběžná výše nájmu v Květné bude ještě řešena, předpokládá se částka 2880 korun za metr čtvereční ročně," uvedla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. Pokud by firmy platit odmítly, stát na nich začne vymáhat vzniklou škodu.

Poté, co se zbaví soukromých firem, chce armáda Květnou nadále využívat jako muniční sklad pro potřeby vojáků i integrovaného záchranného systému. Původně se přitom areálu chtěla zbavit a před výbuchem ve Vrběticích se marně pokoušela o jeho převod na ministerstvo vnitra nebo prodej. "Armáda v průběhu roku 2015 přehodnotila svoje potřeby na uskladnění munice, především kvůli přísnějším normám NATO," dodala Zechmeisterová.

Dořešený není ani stav samotných Vrbětic. Sanace tamního areálu, kde vybuchly dva sklady s municí a rozmetaly do okolí velké množství výbušnin, může trvat i několik let. Od konce ledna příštího roku už areál nebude střežit armáda, ale státní podnik Vojenské lesy a statky.

"Najedeme na nový režim. Chceme tam postavit plot s čidly," uvedl ministr obrany Stropnický s tím, že až bude areál sanován, plot se zase rozebere a použije jinde. Nová ostraha vyjde na 31 milionů korun ročně, letos stála 113 milionů.

Vláda v pondělí také rozhodla, že obyvatelé tří obcí v okolí Vrbětic dostanou každý zhruba tři tisíce korun jako odškodné za to, že museli kvůli evakuaci opustit své domovy. "Občanům Vlachovic-Vrbětic, Haluzic a Lipové, tedy obcí, odkud museli být občané evakuováni a jejich život byl zasažen bezpečnostními opatřeními, poskytneme celkem šest milionů korun. Každý občan by tak měl dostat zhruba tři tisíce korun," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy