Lidé z Vrbětic dostanou za výbuch skladů odškodné, na každého vyjdou tři tisíce

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 12. 2015 12:57
Obyvatelé tří obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku dostanou každý zhruba tři tisíce korun. Je to odškodné za to, že museli kvůli evakuaci opustit své domovy. Vláda do Vrbětic, Haluzic a Lipové pošle dohromady šest milionů korun. Muniční sklady vybuchly před víc než rokem.
Foto: ČTK

Praha/Vrbětice -  Vláda pošle do tří obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s municí, šest milionů. Je to odškodnění za to, že lidé museli být evakuováni. Navíc jim život komplikovalo nasazení armády a policie a další bezpečnostní opatření.

"Občanům Vlachovic-Vrbětic, Haluzic a Lipové, tedy obcí, odkud museli být občané evakuováni a jejich život byl zasažen bezpečnostními opatřeními, poskytneme celkem šest milionů korun. Každý občan by tak měl dostat zhruba tři tisíce korun," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.


21.12.2015 12:49:24
Lidé z okolí Vrbětic dostanou odškodné, každý asi 3000 korun

Doplnili jsme reakci ministra vnitra Chovance v 1., 3. a 5. odstavci.

Praha 21. prosince (ČTK) - Lidé ze tří obcí v okolí muničních skladů ve Vrběticích dostanou odškodnění v celkové výši šesti milionů korun. Každý zdejší občan by tak měl dostat zhruba 3000 korun. O odškodnění dnes rozhodla vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem včetně munice. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by obce mohly začít vyplácet peníze začátkem příštího roku.

"Vláda dnes rozhodla o odškodnění obyvatel postižených loňskými výbuchy muničních skladů v okolí Vrbětic. Občanům Vlachovic-Vbětic, Haluzic a Lipové, tedy obcí, odkud museli být občané evakuováni a jejichž život byl zasažen bezpečnostními opatřeními, poskytneme celkem šest milionů korun," napsal ČTK k rozhodnutí Sobotka.

Výplatu odškodného podle ministra vnitra Milana Chovance zajistí obce, lidé o ně nebudou muset žádat. "Dotaci dostane automaticky ten, kdo je v obci přihlášen, prostřednictvím obecního úřadu," uvedl Chovanec. Peníze pro obce zajistí ministerstvo, které zpracuje i veškerou potřebnou agendu a zúčtování. Ministr odhadl, že lidé by odškodné mohli dostat na začátku příštího roku.

Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, pod které Vrbětice spadají, řekl, že zatím o rozhodnutí vlády nemá žádné informace. Neví tedy ani to, jakou formou lidé odškodnění obdrží. Že se nějakého dočkají, ale podle něj politici již dříve slíbili.

Vláda jednala také o změnách ochrany nebezpečného areálu, který dosud střeží armáda a policie. Část lidí by podle Chovance měly nahradit kamery a nově upravený plot. "Budou tam policisté, bude tam armáda v daleko menším rozsahu, chceme to vyřešit technickým zabezpečením," řekl ministr. Riziko hrozí podle něj zejména kvůli zvědavým lidem nebo dětem a mladistvým, kteří by se mohli pokusit dostat do kontaminované zóny.

Policie dokončila odvoz materiálů téměř ze všech 40 skladů, zbývají dva. Část munice se odvážela do armádních skladů v Květné na Svitavsku, zbrojní materiál si převzaly také firmy, které jej tam měly uskladněný. Z Vrbětic od ledna odjelo více než 500 kamionů.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. První výbuch si vyžádal dva lidské životy. Následovalo 355 neřízených výbuchů, při pěti evakuacích musely opustit své domovy 2000 lidí. Desetikilometrový okruh střeží policisté a vojáci. Policie výbuchy vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy.

Sanace areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s municí, může trvat i několik let. "Myslím, že se bavíme o řádu let, byly tam velké výbuchy, došlo k rozmetání velkého množství munice, policie s tím bude mít ještě práci delší období. Nedá se vyloučit, že ta sanace bude pokračovat ještě i po roce 2016," řekl už dříve Sobotka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy