Projděte si profily politiků, kteří na nadcházejícím sjezdu ČSSD usilují o funkce ve vedení nejsilnější vládní strany. Jaké názory zastávají? Jakou mají podporu?
Ministryně práce a sociálních věcí v ČSSD původně platila za mluvčí pro oblast rovných příležitostí a lidských práv, členkou vlády se stala až poté, co post odmítl její spolustraník Petr Krčál. Sobotka tehdy vybíral z pěti žen, zejména proto, aby se vyhnul kritice, že ČSSD prosazující kvóty nemá ve vládě jedinou ženu. Marksová Tominová má historicky nejblíže k Jiřímu Dienstbierovi – oba pocházejí z Prahy 2, spojují je však i ideová východiska. Nestojí za ní její domovský region – Praha – nicméně získala si příznivce například na severu Čech. Bohuslav Sobotka ji jmenoval mezi těmi, které chce ve vedení strany.
Jak vidí budoucnost ČSSD?
• Proč kandidujete na místopředsedkyni strany? Proč by měli zvolit právě vás? Co chcete ve vedení dělat?
ČSSD je skvělá značka, která existuje už 136 let. Chci sociální demokracii pomoci zůstat důvěryhodnou tradiční stranou, která představuje jasné a srozumitelné hodnoty. Kromě větší vnitřní demokratizace je pro mě důležitá i změna v komunikaci s občany: diskuse o programu musí probíhat pořád, nejen před volbami. A ČSSD se musí více otevřít společnosti. I proto se chci věnovat odbornému zázemí strany, které má v kompetenci program.
• Jakou politickou pozici by měla ČSSD zaujmout vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO?
Prostě to zařídíme? Ano, ale ANO má trochu zmatek v tom, co chce zařizovat. Toto hnutí je očividně myšlenkově neukotvené. Když si vzpomenu na jejich sociální program do sněmovních voleb a nynější touhu Andreje Babiše minimalizovat sociální stát, nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o dvě rozdílné strany. My se musíme vůči této rétorice jasně vymezit, protože my nechceme snižovat životní úroveň Čechů a Češek, ale naopak ji zvyšovat.