Volby českého prezidenta ve stínu hackerů. Týmy kandidátů pořizují šifrované mobily a kódované maily

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
27. 3. 2017 5:30
Obavy z ovlivnění voleb hackery se rozšířily ze zahraničí i do Česka. Téměř všechny týmy prezidentských kandidátů už nyní zabezpečují svou interní komunikaci přes e-maily a telefony. Bojí se, že by jim únik dat a e-mailů mohl uškodit v kampani. Ochraně českých voleb se věnuje i stát prostřednictvím Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které bojuje na ministerstvu vnitra proti dezinformacím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CyberGym Europe

Praha - Hillary Clintonovou možná únik e-mailů, které se nikdy neměly dostat na veřejnost, stál křeslo v Bílém domě. Její případ je varováním i pro české prezidentské kandidáty, kteří se proto snaží komunikaci svých týmů co nejdůkladněji chránit. Vyzrazení politické strategie nebo zveřejnění soukromých zpráv by je totiž v kampani mohlo výrazně poškodit.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, někteří už pro telefonování používají šifrovací aplikace a e-maily si posílají přes speciální programy. Tým textaře a bývalého podnikatele Michala Horáčka už bezpečnostní opatření přijal. "Žijeme v 21. století, kybernetické hrozby tady jsou a není dobré je podceňovat," vysvětluje mluvčí Jiří Táborský s tím, že mají zabezpečené maily, datová úložiště a další komunikaci.

Vysokou úroveň zabezpečení používají také lidé kolem podnikatele Igora Sládka, který je známý svými vyhraněnými názory na migraci a uprchlíky. "Nebereme to vůbec na lehkou váhu," říká David Krumphanzl, který Sládka zastupuje a stojí i za přípravami jeho kampaně. Ta by měla být spuštěna v červnu. 

Okolí lékaře a vědce Marka Hilšera přiznává, že ačkoliv se o zabezpečení zajímá, nejde o prioritu. Na drahé šifrovací programy a zabezpečené telefony totiž nejsou peníze. "Na bezpečnost myslíme, ale vycházíme z našich možností a finančních prostředků," vysvětluje Hilšerův mluvčí Tomáš Nakládal.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš svou kandidaturu zatím oficiálně neohlásil, své rozhodnutí chce oznámit do dvou týdnů. "Jestli se rozhodnu kandidovat, určitě o podobných opatřeních budeme uvažovat," říká Drahoš.

Současná hlava státu Miloš Zeman se úniků dat bát nemusí, alespoň pokud jde o mobilní komunikaci. "Pan prezident mobilní telefon nemá, jak je všeobecně známo," připomněl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zneužití dat je horší než jejich krádež

Horší než "pouhý" únik citlivých informací a plánů volebních štábů jsou případy, kdy ukradená data někdo upraví, přidá například falešné e-maily a pak vše zveřejní. Může tak kandidáta v očích voličů znevěrohodnit.

"Takové riziko může být u každých voleb. Viděli jsme už například uniklé e-maily premiéra Bohuslava Sobotky. Kandidáti jsou neustále pod politicky motivovanými útoky," míní bezpečnostní expert Petr Boháček.

Obavy z ovlivnění voleb ale nemají pouze kandidáti a jejich týmy. Už téměř dva měsíce funguje na ministerstvu vnitra historicky první skupina, jejímž jediným cílem je zabránit ovlivnění voleb, například manipulacím ze strany jiného státu. 

Hrozba ruského vlivu

Práci týmu na ochranu českých voleb řídí Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které má kromě jiného na ministerstvu vnitra bojovat proti dezinformacím. Upozorňuje na lživé zprávy a uvádí je na pravou míru.

Pokud jde o prezidentské volby v USA, americké tajné služby obvinily z vměšování Rusko. Před vlivem Moskvy na volby v Evropské unii varoval i šéf německé rozvědky Hans-Georg Maaßen, který připustil, že se dezinformační kampaň může týkat i voleb v Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy