Sežral jsem mu to i s navijákem, řekl advokát o Rathovi. Ten po něm za to chce omluvu a sto tisíc

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 11. 2016 18:36
Odsouzený exhejtman David Rath požaduje omluvu a sto tisíc korun po advokátovi Michalu Pacovském. Rath si totiž Pacovského vybral, aby ho zastupoval v jeho korupční kauze, v níž byl nepravomocně odsouzen k osmiapůlletému vězení. Jenže Pacovský vzápětí uvedl, že plnou moc mu Rath a jeho advokáti vnutili podfukem. "Sežral jsem jim to i s navijákem," prohlásil loni v prosinci na jejich adresu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Tento výrok se podle Ratha dotkl jeho cti.
Advokát Michal Pacovský
Advokát Michal Pacovský | Foto: ČTK

Praha – Těsně před koncem loňského roku prolomil advokát Michal Pacovský více než půlroční mlčení a popsal okolnosti, které týž rok na jaře pomohly bývalému středočeskému hejtmanu Davidu Rathovi o několik měsíců oddálit verdikt v jeho korupční kauze.

Rath totiž v den, kdy začínaly závěrečné řeči, překvapenému soudci Robertu Pacovskému oznámil, že změnil obhájce – a vybral si jeho strýce Michala Pacovského. Ten to ale vzápětí zpochybnil dopisem, který poslal soudu. Plná moc pro zastupování Ratha z něj prý byla vylákána lstí, a okamžitě ji tak ruší.

A všechny okolnosti poté popsal v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. "Já jim to sežral i s navijákem," konstatoval Pacovský a dodal, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem.

Zasáhl do mé cti

Uvedený rozhovor a tehdejší dění mají nyní dohru u soudu. Rath totiž Pacovského vzápětí zažaloval. Uvedená slova se ho prý dotkla, a proto za poškození své cti žádá omluvu a sto tisíc korun. Exhejtmanovi vadí nejen několik výroků v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ale i dopis, který Pacovský poslal svému synovci již loni v květnu, když odvolával uvedenou plnou moc.

Pacovský totiž uvedl, že jej Rathovi advokáti oslovili se žádostí, zda by jej zastupoval v jiné věci, než je jeho korupční kauza, projednávaná před soudem. Tvrdí, že jim kývl na jediné – podívá se do soudního spisu, jestli jej uvedený případ zajímá. A k tomuto účelu jim podepsal vystavenou plnou moc.

Když pak zjistil, že jde o starou kauzu, která má jen nové číslo jednací, protože soud kvůli Rathovým průtahům případ rozdělil, okamžitě to napsal soudci Pacovskému a varoval jej, že by uvedená plná moc mohla být "podvodem založena do spisu". I tento obrat podle Ratha zasáhl do jeho cti.

Napsal jsem, že také očekávám omluvu

Rathovu žalobu na ochranu osobnosti nyní začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Sám Pacovský tvrdí, že se Rathovi již omluvil – a to již loni v únoru, ještě než Rath podal žalobu.

"Napsal jsem mu, že jestliže se pan Rath mým jednáním cítí poškozen, upřímně se mu omlouvám. A že očekávám, že něco podobného učiní i on," řekl Pacovský.

Soudce Martin Trepka se pokusil ještě o smír. A Rathova advokátka Riana Kvačková připustila, že není vyloučen – ovšem trvá ne na obecné omluvě, ale na omluvě za konkrétní výroky.

"Pro nás by byla přijatelná omluva a náklady řízení, plnění bychom nepožadovali," uvedla s tím, že je možné se ještě domluvit na "dílčích úpravách" ve formulaci omluvy. "Očekávala bych ale návrh z vaší strany," dodala.  

Radši o Náhorním Karabachu

Soudce Trepka pak rozhodl, že jednání odročí na počátek února, aby dal oběma stranám prostor na domluvu. Ale současně oznámil, že rovnou pro jistotu předvolá svědky, mezi nimiž je údajný prostředník schůzky Pacovského s Rathem, bývalý senátor za ČSSD a Zemanovce Vladimír Dryml.  

Sám Rath nepřišel a jeho advokátka Riana Kvačková odmítla spor více komentovat. A sdílný už není ani sám Pacovský. "Nezlobte se, radši už se o tom s vámi nebudu bavit. Jedině o situaci v Náhorním Karabachu," řekl.

Sám Rath byl loni v červenci nepravomocně odsouzen za korupci k 8,5 roku do vězení. Tento verdikt ale již neplatí. Vrchní soud v Praze oznámil, že prvoinstanční rozsudek v neveřejném jednání zrušil kvůli závažným chybám a případ bude muset soudce Robert Pacovský projednat znovu. Ani po takřka dvou měsících však vrchní soud nebyl schopen svůj verdikt odůvodnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy