Sežral jsem mu to i s navijákem, řekl advokát o Rathovi. Ten po něm za to chce omluvu a sto tisíc

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 11. 2016 18:36
Odsouzený exhejtman David Rath požaduje omluvu a sto tisíc korun po advokátovi Michalu Pacovském. Rath si totiž Pacovského vybral, aby ho zastupoval v jeho korupční kauze, v níž byl nepravomocně odsouzen k osmiapůlletému vězení. Jenže Pacovský vzápětí uvedl, že plnou moc mu Rath a jeho advokáti vnutili podfukem. "Sežral jsem jim to i s navijákem," prohlásil loni v prosinci na jejich adresu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Tento výrok se podle Ratha dotkl jeho cti.
Advokát Michal Pacovský
Advokát Michal Pacovský | Foto: ČTK

Praha – Těsně před koncem loňského roku prolomil advokát Michal Pacovský více než půlroční mlčení a popsal okolnosti, které týž rok na jaře pomohly bývalému středočeskému hejtmanu Davidu Rathovi o několik měsíců oddálit verdikt v jeho korupční kauze.

Rath totiž v den, kdy začínaly závěrečné řeči, překvapenému soudci Robertu Pacovskému oznámil, že změnil obhájce – a vybral si jeho strýce Michala Pacovského. Ten to ale vzápětí zpochybnil dopisem, který poslal soudu. Plná moc pro zastupování Ratha z něj prý byla vylákána lstí, a okamžitě ji tak ruší.

A všechny okolnosti poté popsal v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. "Já jim to sežral i s navijákem," konstatoval Pacovský a dodal, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem.

Zasáhl do mé cti

Uvedený rozhovor a tehdejší dění mají nyní dohru u soudu. Rath totiž Pacovského vzápětí zažaloval. Uvedená slova se ho prý dotkla, a proto za poškození své cti žádá omluvu a sto tisíc korun. Exhejtmanovi vadí nejen několik výroků v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ale i dopis, který Pacovský poslal svému synovci již loni v květnu, když odvolával uvedenou plnou moc.

Pacovský totiž uvedl, že jej Rathovi advokáti oslovili se žádostí, zda by jej zastupoval v jiné věci, než je jeho korupční kauza, projednávaná před soudem. Tvrdí, že jim kývl na jediné – podívá se do soudního spisu, jestli jej uvedený případ zajímá. A k tomuto účelu jim podepsal vystavenou plnou moc.

Když pak zjistil, že jde o starou kauzu, která má jen nové číslo jednací, protože soud kvůli Rathovým průtahům případ rozdělil, okamžitě to napsal soudci Pacovskému a varoval jej, že by uvedená plná moc mohla být "podvodem založena do spisu". I tento obrat podle Ratha zasáhl do jeho cti.

Napsal jsem, že také očekávám omluvu

Rathovu žalobu na ochranu osobnosti nyní začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Sám Pacovský tvrdí, že se Rathovi již omluvil – a to již loni v únoru, ještě než Rath podal žalobu.

"Napsal jsem mu, že jestliže se pan Rath mým jednáním cítí poškozen, upřímně se mu omlouvám. A že očekávám, že něco podobného učiní i on," řekl Pacovský.

Soudce Martin Trepka se pokusil ještě o smír. A Rathova advokátka Riana Kvačková připustila, že není vyloučen – ovšem trvá ne na obecné omluvě, ale na omluvě za konkrétní výroky.

"Pro nás by byla přijatelná omluva a náklady řízení, plnění bychom nepožadovali," uvedla s tím, že je možné se ještě domluvit na "dílčích úpravách" ve formulaci omluvy. "Očekávala bych ale návrh z vaší strany," dodala.  

Radši o Náhorním Karabachu

Soudce Trepka pak rozhodl, že jednání odročí na počátek února, aby dal oběma stranám prostor na domluvu. Ale současně oznámil, že rovnou pro jistotu předvolá svědky, mezi nimiž je údajný prostředník schůzky Pacovského s Rathem, bývalý senátor za ČSSD a Zemanovce Vladimír Dryml.  

Sám Rath nepřišel a jeho advokátka Riana Kvačková odmítla spor více komentovat. A sdílný už není ani sám Pacovský. "Nezlobte se, radši už se o tom s vámi nebudu bavit. Jedině o situaci v Náhorním Karabachu," řekl.

Sám Rath byl loni v červenci nepravomocně odsouzen za korupci k 8,5 roku do vězení. Tento verdikt ale již neplatí. Vrchní soud v Praze oznámil, že prvoinstanční rozsudek v neveřejném jednání zrušil kvůli závažným chybám a případ bude muset soudce Robert Pacovský projednat znovu. Ani po takřka dvou měsících však vrchní soud nebyl schopen svůj verdikt odůvodnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy