Sežral jsem mu to i s navijákem, řekl advokát o Rathovi. Ten po něm za to chce omluvu a sto tisíc

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 11. 2016 18:36
Odsouzený exhejtman David Rath požaduje omluvu a sto tisíc korun po advokátovi Michalu Pacovském. Rath si totiž Pacovského vybral, aby ho zastupoval v jeho korupční kauze, v níž byl nepravomocně odsouzen k osmiapůlletému vězení. Jenže Pacovský vzápětí uvedl, že plnou moc mu Rath a jeho advokáti vnutili podfukem. "Sežral jsem jim to i s navijákem," prohlásil loni v prosinci na jejich adresu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Tento výrok se podle Ratha dotkl jeho cti.
Advokát Michal Pacovský
Advokát Michal Pacovský | Foto: ČTK

Praha – Těsně před koncem loňského roku prolomil advokát Michal Pacovský více než půlroční mlčení a popsal okolnosti, které týž rok na jaře pomohly bývalému středočeskému hejtmanu Davidu Rathovi o několik měsíců oddálit verdikt v jeho korupční kauze.

Rath totiž v den, kdy začínaly závěrečné řeči, překvapenému soudci Robertu Pacovskému oznámil, že změnil obhájce – a vybral si jeho strýce Michala Pacovského. Ten to ale vzápětí zpochybnil dopisem, který poslal soudu. Plná moc pro zastupování Ratha z něj prý byla vylákána lstí, a okamžitě ji tak ruší.

A všechny okolnosti poté popsal v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. "Já jim to sežral i s navijákem," konstatoval Pacovský a dodal, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem.

Zasáhl do mé cti

Uvedený rozhovor a tehdejší dění mají nyní dohru u soudu. Rath totiž Pacovského vzápětí zažaloval. Uvedená slova se ho prý dotkla, a proto za poškození své cti žádá omluvu a sto tisíc korun. Exhejtmanovi vadí nejen několik výroků v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ale i dopis, který Pacovský poslal svému synovci již loni v květnu, když odvolával uvedenou plnou moc.

Pacovský totiž uvedl, že jej Rathovi advokáti oslovili se žádostí, zda by jej zastupoval v jiné věci, než je jeho korupční kauza, projednávaná před soudem. Tvrdí, že jim kývl na jediné – podívá se do soudního spisu, jestli jej uvedený případ zajímá. A k tomuto účelu jim podepsal vystavenou plnou moc.

Když pak zjistil, že jde o starou kauzu, která má jen nové číslo jednací, protože soud kvůli Rathovým průtahům případ rozdělil, okamžitě to napsal soudci Pacovskému a varoval jej, že by uvedená plná moc mohla být "podvodem založena do spisu". I tento obrat podle Ratha zasáhl do jeho cti.

Napsal jsem, že také očekávám omluvu

Rathovu žalobu na ochranu osobnosti nyní začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Sám Pacovský tvrdí, že se Rathovi již omluvil – a to již loni v únoru, ještě než Rath podal žalobu.

"Napsal jsem mu, že jestliže se pan Rath mým jednáním cítí poškozen, upřímně se mu omlouvám. A že očekávám, že něco podobného učiní i on," řekl Pacovský.

Soudce Martin Trepka se pokusil ještě o smír. A Rathova advokátka Riana Kvačková připustila, že není vyloučen – ovšem trvá ne na obecné omluvě, ale na omluvě za konkrétní výroky.

"Pro nás by byla přijatelná omluva a náklady řízení, plnění bychom nepožadovali," uvedla s tím, že je možné se ještě domluvit na "dílčích úpravách" ve formulaci omluvy. "Očekávala bych ale návrh z vaší strany," dodala.  

Radši o Náhorním Karabachu

Soudce Trepka pak rozhodl, že jednání odročí na počátek února, aby dal oběma stranám prostor na domluvu. Ale současně oznámil, že rovnou pro jistotu předvolá svědky, mezi nimiž je údajný prostředník schůzky Pacovského s Rathem, bývalý senátor za ČSSD a Zemanovce Vladimír Dryml.  

Sám Rath nepřišel a jeho advokátka Riana Kvačková odmítla spor více komentovat. A sdílný už není ani sám Pacovský. "Nezlobte se, radši už se o tom s vámi nebudu bavit. Jedině o situaci v Náhorním Karabachu," řekl.

Sám Rath byl loni v červenci nepravomocně odsouzen za korupci k 8,5 roku do vězení. Tento verdikt ale již neplatí. Vrchní soud v Praze oznámil, že prvoinstanční rozsudek v neveřejném jednání zrušil kvůli závažným chybám a případ bude muset soudce Robert Pacovský projednat znovu. Ani po takřka dvou měsících však vrchní soud nebyl schopen svůj verdikt odůvodnit.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy