Bradáčová se Rathovi za výroky, které pronesla v televizi, omlouvat nemusí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2016 17:13
Obvodní soud rozhodl, že Lenka Bradáčová se za svůj výrok Davidu Rathovi omlouvat nemusí. Bývalému hejtmanovi vadilo, že Bradáčová v televizním pořadu označila jeho občanskoprávní spor se státním zástupcem Petrem Jirátem za obstrukci. Rath chce, aby se Bradáčová omluvila jak jemu, tak i všem, které svým vyjádřením uvedla v omyl. Právní zástupce Bradáčové Pavel Uhl žalobu odmítl.
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi za výroky pronesené v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nepravomocně o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4, který zamítl Rathovu žalobu. Lékaři vadilo to, že Bradáčová označila jeho občanskoprávní spor se státním zástupcem Petrem Jirátem za obstrukci v Rathově korupční kauze.

Soudce Michael Květ se neztotožnil s názorem, že Bradáčová chtěla svým lednovým vystoupením v pořadu Ratha poškodit. "Paní státní zástupkyně tam působila dojmem ne asi submisivním, tak asi nebude působit nikdy, ale slušným, korektním," podotkl soudce při vyhlášení rozsudku. Poukázal také na to, že výrok o obstrukci nebyl skutkovým tvrzením, ale hodnotícím postojem.

"Osoby doktorky Bradáčové i doktora Ratha jsou velmi dobře známy veřejnosti, pravda je, že pan žalobce (Rath) v posledních letech v negativních konotacích. Takové osoby mají relativně snížené právo na ochranu osobnosti právě proto, že jsou účastny veřejného života," dodal.

Rath vede s Jirátem spor kvůli jeho vyjádření pro média, že hejtman někde ukrývá stovky milionů korun. Bradáčová v Otázkách Václava Moravce vysvětlovala, že proto Jiráta nepožádala, aby si vzal Rathovu korupční kauzu na starost i u odvolacího soudu. Podle ní by to mohlo vést k další Rathově námitce podjatosti státního zástupce.

"Zjevně ho nenávidí"

Ke čtvrtečnímu jednání nepřišla ani Bradáčová, ani Rath. Jeho advokát Adam Černý zdůraznil, že námitku podjatosti státního zástupce Rath ve své trestní kauze nikdy nepodal - stěžoval si v tomto ohledu pouze na "svého" soudce Roberta Pacovského. Podle právníka útočí Bradáčová na Ratha dlouhodobě, protože ho zjevně nenávidí a je vůči němu zaujatá. Svými mediálními vystoupeními se prý snaží ovlivnit soudce i státní zástupce v tom, jak mají v Rathově kauze rozhodnout. "Žalovaná (Bradáčová) je stoprocentně úspěšná ve všech věcech, ale jakým způsobem? Tím, že zneužívá pravomoc," prohlásil.

Právní zástupce Bradáčové Pavel Uhl odmítl žalobu i údajnou zaujatost. Podotkl, že jeho klientka buď hovořila jako státní zástupkyně, a v takovém případě nese odpovědnost za její projev stát, nebo jako soukromá osoba, která má právo na vyjádření názoru. Podle něj bylo její vyjádření decentní a neautoritativní.

Rath se domáhal toho, aby se Bradáčová omluvila jak jemu, tak i všem, které svým vyjádřením uvedla v omyl. Omluvu měla zveřejnit přímo v pořadu a na webu České televize. Soudce ale upozornil na to, že i kdyby Bradáčová skutečně zasáhla do Rathových osobnostních práv, takto formulované žalobě by vyhovět nemohl, protože by tím zavázal k povinnosti Českou televizi jako třetí stranu, která se sporem nemá nic společného.

Bývalý hejtman byl loni v létě nepravomocně odsouzen za přijímání úplatků k trestu 8,5 roku vězení, navíc má státu propadnout zhruba 20 milionů korun z jeho majetku. Rath se odvolal, pražský vrchní soud začne jeho kauzu řešit pravděpodobně na podzim.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Německá společnost Wirecard vyhlásila insolvenci

Německá finanční společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a požádá o zahájení konkurzního řízení. Představenstvo svůj krok zdůvodnilo hrozbou předlužení, firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč). Společnost přiznala, že účty, kde mají peníze být, patrně vůbec neexistují.

Obchodování s akciemi Wirecard na burze ve Frankfurtu nad Mohanem bylo před oznámením zastaveno. Od odhalení finančního skandálu akcie klesly už o více než 90 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy