Advokát Pacovský dostal pokutu, že si převzal Rathovu kauzu. Obelhal mě, ale zaplatím, říká

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 13. 1. 2016 13:58
Advokát Michal Pacovský porušil svým postupem při přebírání obhajoby exhejtmana Davida Ratha zákon o advokacii. Rozhodla o tom Česká advokátní komora a dala mu pokutu patnáct tisíc korun. Pacovský s tím nesouhlasí a tvrdí, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem. Proti pokutě se ale neodvolal, protože prý se stavovskou komorou nechce válčit. "Chápu, že komora musí hájit čest advokátního stavu. Navíc ta pokuta je vlastně symbolická," řekl.
Michal Pacovský
Michal Pacovský | Foto: ČTK

Praha - Patnáct tisíc korun má zaplatit advokát Michal Pacovský jako pokutu za to, že zmařil jednání v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. Rozhodla o tom Česká advokátní komora.

Rath si Pacovského loni v květnu vybral jako advokáta a dal mu plnou moc, tu ale advokát vzápětí vypověděl. Kárného provinění se podle komory dopustit tím, že tuto výpověď řádně nezdůvodnil, jak mu ukládá zákon o advokacii.

"Následně se rovněž nedostavil k hlavnímu ani odročenému líčení, která tak zmařil, čímž rovněž porušil povinnosti advokáta, včetně povinnosti činit pro klienta neodkladné úkony po dobu 15 dnů od vypovězení plné moci, vyjma případů, kdy si to klient výslovně nepřeje," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Pokutu akceptoval, i když s ní nesouhlasí

Sám Pacovský tvrdí, že je pokuta neoprávněná a ničeho se nedopustil. Obhajobu Ratha prý v dané kauze rozhodně nepřevzal. Tvrdí, že bývalý hejtman mu dal pouze plnou moc, aby nahlédl do spisu. Navíc jej obelhal: tvrdil mu, že jde o jinou kauzu, kterou zatím neprojednává soud.

"Myslím, že před kárným senátem měl stát někdo jiný. Všichni věděli, že k soudu nepřijdu a ani nemůžu," řekl deníku Aktuálně.cz a poukázal na tehdejší Rathovy právníky Adama Černého a Romana Jelínka. "Už měli připravenou závěrečnou řeč, mohli ji přednést," uvedl.

Podíl Černého a Jelínka na zmařeném jednání ale komora vůbec neprověřovala. I oni přitom měli zákonnou povinnost ještě patnáct dnů klienta zastupovat. "Nikdo si na ně nestěžoval. A bylo výslovným přáním klienta, že je už nechtěl," argumentuje Chaloupková, podle níž mu tak nemohli nutit svoje služby. Naopak na Pacovského podal stížnost sám Rath.

Proti uložení pokuty se Pacovský nicméně neodvolal. Nechce se prý se stavovskou komorou dohadovat. "Chápu, že komora musí hájit čest advokátního stavu. Navíc ta pokuta není vysoká," dodal.

Byl jsem blbec, že jsem se s ním sešel

Pacovský sám přitom připouští, že udělal chybu - ovšem zcela jinou, než tvrdí komora. Vyslyšel totiž prosbu Ratha o schůzku.

"Byl jsem blbec, že jsem se s ním sešel. Ale já nikdy nikoho nevyhodil," uvedl loni těsně před Vánocemi, když o události, která stíhanému Rathovi pomohla oddálit verdikt v jeho korupční kauze o několik měsíců, poprvé promluvil před reportérem deníku Aktuálně.cz.

Bývalý středočeský hejtman totiž v den, kdy měl pronést svoji závěrečnou řeč, překvapenému senátu v čele se soudcem Robertem Pacovským oznámil, že změnil svého advokáta. A nově ho prý má zastupovat Michal Pacovský – soudcův strýc. Advokát Pacovský se od toho ještě v předstihu distancoval a poslal soudu dopis, že byl Rathem a jeho dosavadními advokáty oklamán. Plnou moc z něj Rath a jeho dosavadní advokáti prý vylákali podvodem.

Pokud by Michal Pacovský skutečně obhajobu Ratha v této kauze převzal, znamenalo by to nejspíš její vrácení na úplný začátek a prodlení nejméně dva roky. Jen těžko by totiž mohl soudce Pacovský soudit případ, kde proti němu stojí jeho strýc. Byť se podle tvrzení obou prakticky nestýkají.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy