Advokát Pacovský dostal pokutu, že si převzal Rathovu kauzu. Obelhal mě, ale zaplatím, říká

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 13. 1. 2016 13:58
Advokát Michal Pacovský porušil svým postupem při přebírání obhajoby exhejtmana Davida Ratha zákon o advokacii. Rozhodla o tom Česká advokátní komora a dala mu pokutu patnáct tisíc korun. Pacovský s tím nesouhlasí a tvrdí, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem. Proti pokutě se ale neodvolal, protože prý se stavovskou komorou nechce válčit. "Chápu, že komora musí hájit čest advokátního stavu. Navíc ta pokuta je vlastně symbolická," řekl.
Michal Pacovský
Michal Pacovský | Foto: ČTK

Praha - Patnáct tisíc korun má zaplatit advokát Michal Pacovský jako pokutu za to, že zmařil jednání v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. Rozhodla o tom Česká advokátní komora.

Rath si Pacovského loni v květnu vybral jako advokáta a dal mu plnou moc, tu ale advokát vzápětí vypověděl. Kárného provinění se podle komory dopustit tím, že tuto výpověď řádně nezdůvodnil, jak mu ukládá zákon o advokacii.

"Následně se rovněž nedostavil k hlavnímu ani odročenému líčení, která tak zmařil, čímž rovněž porušil povinnosti advokáta, včetně povinnosti činit pro klienta neodkladné úkony po dobu 15 dnů od vypovězení plné moci, vyjma případů, kdy si to klient výslovně nepřeje," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Pokutu akceptoval, i když s ní nesouhlasí

Sám Pacovský tvrdí, že je pokuta neoprávněná a ničeho se nedopustil. Obhajobu Ratha prý v dané kauze rozhodně nepřevzal. Tvrdí, že bývalý hejtman mu dal pouze plnou moc, aby nahlédl do spisu. Navíc jej obelhal: tvrdil mu, že jde o jinou kauzu, kterou zatím neprojednává soud.

"Myslím, že před kárným senátem měl stát někdo jiný. Všichni věděli, že k soudu nepřijdu a ani nemůžu," řekl deníku Aktuálně.cz a poukázal na tehdejší Rathovy právníky Adama Černého a Romana Jelínka. "Už měli připravenou závěrečnou řeč, mohli ji přednést," uvedl.

Podíl Černého a Jelínka na zmařeném jednání ale komora vůbec neprověřovala. I oni přitom měli zákonnou povinnost ještě patnáct dnů klienta zastupovat. "Nikdo si na ně nestěžoval. A bylo výslovným přáním klienta, že je už nechtěl," argumentuje Chaloupková, podle níž mu tak nemohli nutit svoje služby. Naopak na Pacovského podal stížnost sám Rath.

Proti uložení pokuty se Pacovský nicméně neodvolal. Nechce se prý se stavovskou komorou dohadovat. "Chápu, že komora musí hájit čest advokátního stavu. Navíc ta pokuta není vysoká," dodal.

Byl jsem blbec, že jsem se s ním sešel

Pacovský sám přitom připouští, že udělal chybu - ovšem zcela jinou, než tvrdí komora. Vyslyšel totiž prosbu Ratha o schůzku.

"Byl jsem blbec, že jsem se s ním sešel. Ale já nikdy nikoho nevyhodil," uvedl loni těsně před Vánocemi, když o události, která stíhanému Rathovi pomohla oddálit verdikt v jeho korupční kauze o několik měsíců, poprvé promluvil před reportérem deníku Aktuálně.cz.

Bývalý středočeský hejtman totiž v den, kdy měl pronést svoji závěrečnou řeč, překvapenému senátu v čele se soudcem Robertem Pacovským oznámil, že změnil svého advokáta. A nově ho prý má zastupovat Michal Pacovský – soudcův strýc. Advokát Pacovský se od toho ještě v předstihu distancoval a poslal soudu dopis, že byl Rathem a jeho dosavadními advokáty oklamán. Plnou moc z něj Rath a jeho dosavadní advokáti prý vylákali podvodem.

Pokud by Michal Pacovský skutečně obhajobu Ratha v této kauze převzal, znamenalo by to nejspíš její vrácení na úplný začátek a prodlení nejméně dva roky. Jen těžko by totiž mohl soudce Pacovský soudit případ, kde proti němu stojí jeho strýc. Byť se podle tvrzení obou prakticky nestýkají.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy