Seznam couvá, pravdivost webů hodnotit nebude. Nevěděli jsme o tom, neschválili bychom to, říká šéf

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
9. 8. 2017 17:30
Seznam.cz zmírňuje podmínky pro reklamní službu Sklik, která měla připravit dezinformační servery o peníze. Informoval o tom výkonný ředitel Michal Feix. Vedení společnosti prý o záměru nevědělo. Kdyby ano, neschválilo by ho.
Foto: Shutterstock

Praha - Seznam.cz plánoval zasáhnout proti dezinformačním serverům a nekvalitnímu obsahu. Kvůli tomu aktualizoval podmínky pro reklamní službu Sklik, které po zpravodajských serverech požadovaly dodržování etického kodexu. Takový krok by připravil některé dezinformační servery o část příjmů.

Teď ale společnost couvá. Vedení Seznamu podle slov výkonného ředitele Michala Feixe o změně nevědělo. Firma proto nebude určovat objektivnost zpravodajství.

"Představenstvo o záměru zpřísnit pravidla reklamy v oblasti zpravodajských webů nevědělo, a pokud by o ní ode mě vědělo, nepustilo by ji do realizace. Představenstvo a majitel společnosti si nepřeje, abychom se snažili určovat objektivnost a pravdivost zpravodajských webů, které jsou zařazeny do naší reklamní sítě. Proto jsme dnes z pravidel reklamy tato kritéria pro zpravodajské weby odebrali," odůvodnil rozhodnutí výkonný ředitel Seznam.cz.

Stránka s pravidly firmy Seznam pro zpravodajské servery v reklamní službě Sklik.
Stránka s pravidly firmy Seznam pro zpravodajské servery v reklamní službě Sklik. | Foto: Seznam.cz

O změnách informoval v sobotu server Aktuálně.cz. Informaci mu potvrdily čtyři zdroje ze společnosti. Také Seznam na webu spustil nová pravidla pro zpravodajské servery, které využívají reklamní službu Sklik.

"Pokud takový web nesplňuje některou z následujících podmínek, není na něm možné zobrazovat inzeráty Sklik (reklama Seznamu, pozn.red.), nebude zařazen v dalších článcích českého internetu ani na domovské stránce Seznam.cz," psal Seznam na stránce, která už není k dispozici.

Rozhodnutí Seznamu čelilo na sociálních sítích i kritice. Pravidelně ho napadal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který kroky soukromé společnosti nazýval cenzurou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) však kroky firmy v boji s dezinformacemi uvítal.

Některé dezinformační servery jako New World Order Opposition otiskly údajný e-mail od společnosti Seznam, která je informuje o ukončení partnerství v reklamní službě Sklik. Autenticitu však zatím Seznam nepotvrdil. "Pokud je spolupráce ukončena, je zaslán e-mail," popsala mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová. Podobný dopis otiskl i server iReportér.

Taktiku odříznout dezinformační servery od peněz z reklamy aplikuje ve světě řada korporací. Například světový telekomunikační gigant Vodafone z obav z poškozování své značky nařídil všem poskytovatelům reklamy, že nechtějí, aby se reklama na jejich produkty objevovala na dezinformačních serverech.

Některé společnosti nechtějí navíc na dezinformačních serverech inzerovat. V tuzemsku tak učinila například i Česká spořitelna.

Obrat společnosti Seznam byl v roce 2015 až 3,4 miliardy korun. Nejvíce se na obratu podílely příjmy z reklam ve službě Sklik, které představovaly více jak 40 procent všech reklamních tržeb Seznamu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Hvězdonicích na Benešovsku se srazil vlak s dodávkou, nehoda se obešla bez zraněných

Na železničním přejezdu ve Hvězdonicích na Benešovsku se ve čtvrtek ráno srazil vlak s dodávkou, nikdo nebyl zraněn. Provoz vlaků mezi Samechovem a Hvězdonicemi je zastaven, příčinu a okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla mluvčí benešovské policie Veronika Čermáková.

Událost se stala krátce kolem 07:00 na přejezdu se světelnou signalizací bez závor. "Ve vlaku cestovalo šest lidí, při střetu nebyl nikdo zraněn. Po dobu vyšetřování bude trať uzavřena," uvedla Čermáková.

Náhradní autobusová doprava nebyla podle webu Českých drah zajištěna. Důvodem je nedostatečná kapacita dopravců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy