Studentům chemie prý na kolejích zablokovali Aeronet. Nic neomezujeme, ani dezinformace, tvrdí škola

Kateřina Chládková
25. 6. 2017 20:01
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze čelí obvinění, že na svých kolejích blokuje přístup k alternativním zpravodajským webům. Škola ale vzkazuje, že je apolitická a za problémem s připojením stojí nastavení používaného proxy serveru.
Foto: Shutterstock

Praha - Pražské koleje Vysoké školy chemicko-technologické blokují dezinformační server Aeronet, napsal minulý týden šéfredaktor webu skrývající se pod přezdívkou Vedoucí kolotoče (VK).

Kontaktoval jej prý rozzlobený rodič studenta bydlícího na kolejích Volha. Ten si stěžoval, že mu administrátor kolejní sítě znemožnil přístup k Aeronetu. VŠCHT na svém facebookovém profilu vysvětluje, že zabezpečení sítě zařizuje přes externího klienta. "Celosvětovou reputační databázi odkazů spravuje výrobce, ne náš administrátor," napsal mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

Podle Janovského je škola apolitická. "Spoléháme na automatickou službu proxy serveru a poskytujeme normální neomezené připojení k internetu. Hranice dezinformací je tenká, a pokud tomu někdo chce fandit, ať si fandí," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí s tím, že si každý může číst, co chce.

"Komplikované připojení na různé weby jsme na kolejní radě řešili několikrát, ale zatím nemáme lepší bezpečnostní řešení," dodal Janovský.

Problémy s přístupem na kolejích VŠCHT se netýkají pouze Aeronetu, ale například i stránek bazarů. Podle studenta Tomáše Belloně omezení přístupu částečně ztěžuje běžné užívání internetu.

"Máme problém například se synchronizací e-mailu přes některá rozhraní nebo se spuštěním některých verzí programů stažených ze stránek vydavatele a některých ovladačů," popsal situaci Belloň, který na kolejích tři roky bydlel.  

Z nařčení, že zamezuje svobodnému přístupu k informacím, si VŠCHT těžkou hlavu nedělá. "Přejeme Aeronetu úspěšnou pětiletku a gratulujeme k teorii, že jsme součástí ČVUT," reaguje na Facebooku škola na chybnou informaci, která však ze zprávy po výtkách v komentářích zmizela. Aeronet se k vyvrácení informace o úmyslném blokování dále nevyjádřil.

Alternativní zpravodajský server Aeronet se objevuje například na seznamu dezinformačních webů think-tanku Evropské hodnoty. Podle Bezpečností informační služby dokonce Aeronet představuje bezpečnostní riziko jako šiřitel propagandy a nepravdivých zpráv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy