Studentům chemie prý na kolejích zablokovali Aeronet. Nic neomezujeme, ani dezinformace, tvrdí škola

Kateřina Chládková
25. 6. 2017 20:01
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze čelí obvinění, že na svých kolejích blokuje přístup k alternativním zpravodajským webům. Škola ale vzkazuje, že je apolitická a za problémem s připojením stojí nastavení používaného proxy serveru.
Foto: Shutterstock

Praha - Pražské koleje Vysoké školy chemicko-technologické blokují dezinformační server Aeronet, napsal minulý týden šéfredaktor webu skrývající se pod přezdívkou Vedoucí kolotoče (VK).

Kontaktoval jej prý rozzlobený rodič studenta bydlícího na kolejích Volha. Ten si stěžoval, že mu administrátor kolejní sítě znemožnil přístup k Aeronetu. VŠCHT na svém facebookovém profilu vysvětluje, že zabezpečení sítě zařizuje přes externího klienta. "Celosvětovou reputační databázi odkazů spravuje výrobce, ne náš administrátor," napsal mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

Podle Janovského je škola apolitická. "Spoléháme na automatickou službu proxy serveru a poskytujeme normální neomezené připojení k internetu. Hranice dezinformací je tenká, a pokud tomu někdo chce fandit, ať si fandí," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí s tím, že si každý může číst, co chce.

"Komplikované připojení na různé weby jsme na kolejní radě řešili několikrát, ale zatím nemáme lepší bezpečnostní řešení," dodal Janovský.

Problémy s přístupem na kolejích VŠCHT se netýkají pouze Aeronetu, ale například i stránek bazarů. Podle studenta Tomáše Belloně omezení přístupu částečně ztěžuje běžné užívání internetu.

"Máme problém například se synchronizací e-mailu přes některá rozhraní nebo se spuštěním některých verzí programů stažených ze stránek vydavatele a některých ovladačů," popsal situaci Belloň, který na kolejích tři roky bydlel.  

Z nařčení, že zamezuje svobodnému přístupu k informacím, si VŠCHT těžkou hlavu nedělá. "Přejeme Aeronetu úspěšnou pětiletku a gratulujeme k teorii, že jsme součástí ČVUT," reaguje na Facebooku škola na chybnou informaci, která však ze zprávy po výtkách v komentářích zmizela. Aeronet se k vyvrácení informace o úmyslném blokování dále nevyjádřil.

Alternativní zpravodajský server Aeronet se objevuje například na seznamu dezinformačních webů think-tanku Evropské hodnoty. Podle Bezpečností informační služby dokonce Aeronet představuje bezpečnostní riziko jako šiřitel propagandy a nepravdivých zpráv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy