Šetření Unipetrolu končí. Zapomeňte!

26. 1. 2006 21:02
Praha - Vyšetřování parlamentní komise k Unipetrolu končí, vláda podle ní nepochybila. ODS s tím nesouhlasí.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Členové komise příští týden představí sněmovně svou závěrečnou zprávu, poslanci zároveň rozhodnou, zda šetření bude pokračovat. ODS se závěry komise nesouhlasí a její zástupci hodlají napsat svou vlastní zprávu.

Zástupci ODS a KDU-ČSL z jednání odešli na protest proti údajnému zkreslování zjištěných skutečností. Komise se totiž shodla na závěru, že se vláda při privatizaci žádného zásadního pochybení nedopustila.

Pochybnosti mají členové komise o uzavřeném jednání vlády, kdy kabinet vyřadil tři ze šesti zájemců o Unipetrol. Jediného pokusu o korupci se podle komise zřejmě dopustil bývalý tajemník premiéra Zdeněk Doležel. Podle poslanců si velmi pravděpodobně řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o úplatek.

Závěrečnou zprávu připravil předseda komise Pavel Hojda (KSČM). Osmičlenný poslanecký tým, v němž má každá parlamentní strana dva zástupce, pak o jednotlivých formulacích rozhodoval v hlasování. Členové za ODS ale své návrhy těžko prosazovali proti šestičlennému bloku sociálních demokratů, komunistů a unionistů.

Poslanci ODS a lidovec odešli z jednání 

S kritikou privatizace se částečně ztotožnil jen Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Podle jiného člena komise, poslance za ODS Vlastimila Tlustého se při vyšetřování například jasně prokázalo, že z privatizační soutěže byly vyloučeny nabídky s vyšší cenou, než jakou nabízel pozdější vítěz PKN Orlen. Komise přitom tento fakt podle něj nechala bez povšimnutí.

Tlustého stranický kolega Martin Říman vydržel hlasování o výsledcích šetření jen o chvíli déle. Trpělivost mu prý došla ve chvíli, když komise konstatovala, že nezjistila žádné zásahy soukromých firem do privatizace Unipetrolu.

Ze zpráv tajných služeb však podle Římana přitom vyplynul pravý opak. Závěr, že privatizaci žádní podnikatelé neovlivňovali, přiměl k odchodu z jednání komise i Ludvíka Hovorku (KDU-ČSL). "Rozhodně minimálně dvě firmy proces privatizace ovlivňovaly, ale jmenovat nechci," řekl ČTK s tím, že nechce zveřejňovat informace, které jsou v režimu tajné.

"Převažující názor je takový, že privatizace Unipetrolu, což je stěžejní téma, byla v pořádku, byla transparentní," řekl novinářům po jednání Miroslav Svoboda (ČSSD). Aféru podle něj spustilo neetické chování Doležela, který jako vládní úředník selhal.

Před komisí vystupovali například kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr, někdejší premiér Stanislav Gross nebo polský lobbista Jacek Spyra.

Prvního prosince vypovídal Stanislav Gross před sněmovní vyšetřovací komisí. Popřel, že by se nechal uplácet v souvislosti s prodejem petrochemické společnosti Unipetrol.
Prvního prosince vypovídal Stanislav Gross před sněmovní vyšetřovací komisí. Popřel, že by se nechal uplácet v souvislosti s prodejem petrochemické společnosti Unipetrol. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

 

Právě se děje

Další zprávy