Praha - Okresní soud v Ústí poslal do vazby zdravotní sestru z Rumburku, která je obviněná z vraždy šesti pacientů. Státní zástupce František Stibor vazbu žádal z obavy před útěkem.
"Státní zástupce se obává, že by obviněná mohla uprchnout a skrývat se, aby se vyhnula vysokému trestu, který jí hrozí, a zároveň, že by pokračovala v trestné činnosti, která jí je kladena za vinu," řekl mluvčí ústeckého krajského soudu Jan Tichý.
Žena byla původně stíhaná kvůli zabití jedné pacientky. Podle nových zjištění kriminalistů žena vraždila pacienty od roku 2010. Všechny oběti zemřely po podání draslíku.
"Co se týká dalších rozšířených skutků, jde o období od ledna 2010 do června 2014. Stěžejním podkladem pro rozšíření trestního stíhání byl vypracovaný znalecký posudek z oboru zdravotnictví, soudního lékařství, kdy soudní znalci posudek zpracovali ve spolupráci se specialisty z oboru kardiochirurgie. Znalec potvrdil, že se i v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi," vysvětlil Stibor.
Hrozí jí doživotí
Padesátiletá žena byla nejprve stíhaná na svobodě. Policie po prvním případě prověřila jedenáct dalších záhadných úmrtí a obvinění tak rozšířila o dalších pět skutků. Hrozí jí až doživotní trest. Podle Stibora policisté a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici. Nevyloučil, že by se počet obětí mohl ještě zvýšit. "Dokazování probíhá nadále a není vyloučeno, že dojde k dalším zvratovým situacím," dodal Stibor.
Kriminalisté se v rámci vyšetřování zaměřují i na to, zda ženě někdo nepomáhal, případně ji nekryl. Mají k dispozici mimo jiné i seznam všech bývalých i současných zaměstnanců, kteří s ženou pracovali. Ředitel nemocnice Darek Šváb řekl, že podezřelá úmrtí nebylo možné odhalit dříve.
"Vedení nemocnice žádné takové indicie nemělo. Pokud by je mělo, tak by je bez pochyby řešilo tak, jak řešilo ten první případ. Pokud je měl někdo z pracovníků na jednotce intenzivní péče, tak je nikomu nesdělil a neřešil je. A to my nevíme, to se nám dnes určitě už nikdo nepřizná," řekl Šváb s tím, že nemocnice plně spolupracuje s policií.
Žena nespolupracuje
Obviněná podle státního zástupce s vyšetřovateli nespolupracuje. "Po rozšíření trestního stíhání nevypovídala, nevyjádřila se ani dnes v řízení v rámci vazebního zasedání před soudem," doplnil Stibor.
Vyšetřování je pro kriminalisty náročné, nemají totiž k dispozici těla ostatních zemřelých pacientů. Při vyšetřování se doposud zaměřovali na způsob jejich úmrtí. Kontrolovali zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG.
Sedmdesátiletá pacientka zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala obviněná sestra. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Sestra pak byla z nemocnice propuštěna. Žena strávila více než měsíc ve vazbě. Na konci září ji soud propustil.
Lékař: V životě bych to do ní neřekl
Právě Vondráček měl v noci, kdy v rumburské nemocnici zemřela sedmdesátiletá pacientka, na jednotce intenzivní péče službu a zajistil důkazy.
"Bral jsem to ale jako omyl zdravotní sestry, o úmyslu jsem vůbec neuvažoval," uvedl Vondráček. Obvinění bývalé zdravotní sestry ze šesti vražd ho proto velice překvapilo. "V životě bych to do ní neřekl a myslím, že ani nikdo jiný z nemocnice," dodal lékař, který v případu vystupuje společně s další zdravotní sestrou, jež měla na oddělení tu noc službu, jako důležitý svědek.