Seriál Rath: Do sporů zasáhly nemocnice

Simona Holecová
15. 11. 2005 21:00
Praha - Desátý den úřadování Davida Ratha ve funkci ministra zdravotnictví byl ve znamení pokračujících přestřelek s ODS. Přiostřily se také diskuse nemocnic, které nevědí, jakou péči smějí podle nového ministra pacientům nabízet. A znovu gradovala situace v pojišťovně se státním dozorem: VZP.

Nemocnice: Co tedy smíme?

Šéfové nemocnic dnes unisono prohlásili, že si s přáním Davida Ratha nezatěžovat do konce roku hospodaření ústavů nákladnými operacemi, nevědí rady. VÍCE o požadavku Davida Ratha ZDE. 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Politici musejí občanům říci, že do nemocnic půjde méně peněz a rozsah zdravotní péče se tím pádem omezí," vyzval kabinet předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

ODS: Dáme Ratha k soudu

Co začalo obviněním, že špičky ODS čerpají peníze z VZP - byť na tvorbu programových dokumentů - pokračovalo dalšími odvetnými akcemi.

David Rath dnes na jednání se zástupci Lékařského odborového klubu prohlásil, že stínový ministr zdravotnictví, senátor Tomáš Julínek, nerespektuje zákon.

Julínek totiž rozeslal do krajů, jež ODS z valné části ovládá, dopis, v němž hejtmany nabádá, aby pokračovali v převodu nemocnic na obchodní společnosti. Převod přitom zakazuje zákon prosazený levicovými poslanci, který začal platit na sklonku září. LOK na existenci dopisu ministra upozornil, odboráři si vznik obchodních společností nepřejí.

Senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek.
Senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. | Foto: Archiv Senátu

Julínek tvrdí, že podle jeho právních rozkladů zákaz neplatí. "Mám rozbor, podle které zákaz není právně účinný," řekl ČTK Julínek.VÍCE o obvinění ZDE

Sám pak úder vrátil. Oznámil, že bude od Ratha žádat omluvu a šestisettisícovou finanční náhradu za jeho výrok o finančním propojení senátora a pojišťovny.

VZP: Stojíme za ředitelkou

Pokud jde o VZP, postavili se dnes za Ratha nejvyšší představitelé koalice. Nehodlají zpochybňovat ani nucenou správu, kterou ministr ve čtvrtek na pojišťovnu uvalil, ani plány, které s VZP má - včetně toho na odvolání ředitelky společnosti Jiřiny Musílkové.

"Je legitimním právem, aby si ministři nominovali lidi,  kterým důvěřují," řekl například šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. VÍCE čtěte ZDE.

Ve VZP zazněl opak. Dozorčí rada se jednomyslně postavila za ředitelku a vyzvala politiky, aby přestali s útoky na Musílkovou. V prohlášení, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici, kritizovali zpolitizování celé kauzy a vyzvali k ukončení nucené správy. "Dozorčí rada pokládá uvalení státního dozoru na nedůvodné, neb nebyly splněny zákonné důvody k tomu, aby nucená správa do pojišťovny přišla," řekl mluvčí pojišťovny Jiří Suttner.

Za to sklidili dozorci kritiku. "Členové dozorčí rady, kteří měli dozírat na hospodaření VZP, se místo toho, aby dozírali na chování vedení, podivují nad tím, že neschopné vedení produkující dluhy má být vyměněno," řekl Rath novinářům.

V dozorčí radě sedí tři zástupci státu, z nichž po jednom jmenuje a odvolává ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví. Dále tři zástupci pojištěnců, které volí a odvolává sněmovna, tři zástupci zaměstnavatelů, které jmenuje a odvolává organizace zaměstnavatelů, po jednom zástupci pojištěnců pro každou krajskou pobočku; volí a odvolávají je krajská zastupitelstva. V neposlední řadě pak po jednom zástupci zaměstnavatelů pojištěnců pro každou krajskou pobočku; volí a odvolává je organizace zaměstnavatelů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy