Seriál Rath: Do sporů zasáhly nemocnice

Simona Holecová
15. 11. 2005 21:00
Praha - Desátý den úřadování Davida Ratha ve funkci ministra zdravotnictví byl ve znamení pokračujících přestřelek s ODS. Přiostřily se také diskuse nemocnic, které nevědí, jakou péči smějí podle nového ministra pacientům nabízet. A znovu gradovala situace v pojišťovně se státním dozorem: VZP.

Nemocnice: Co tedy smíme?

Šéfové nemocnic dnes unisono prohlásili, že si s přáním Davida Ratha nezatěžovat do konce roku hospodaření ústavů nákladnými operacemi, nevědí rady. VÍCE o požadavku Davida Ratha ZDE. 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Politici musejí občanům říci, že do nemocnic půjde méně peněz a rozsah zdravotní péče se tím pádem omezí," vyzval kabinet předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

ODS: Dáme Ratha k soudu

Co začalo obviněním, že špičky ODS čerpají peníze z VZP - byť na tvorbu programových dokumentů - pokračovalo dalšími odvetnými akcemi.

David Rath dnes na jednání se zástupci Lékařského odborového klubu prohlásil, že stínový ministr zdravotnictví, senátor Tomáš Julínek, nerespektuje zákon.

Julínek totiž rozeslal do krajů, jež ODS z valné části ovládá, dopis, v němž hejtmany nabádá, aby pokračovali v převodu nemocnic na obchodní společnosti. Převod přitom zakazuje zákon prosazený levicovými poslanci, který začal platit na sklonku září. LOK na existenci dopisu ministra upozornil, odboráři si vznik obchodních společností nepřejí.

Senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek.
Senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. | Foto: Archiv Senátu

Julínek tvrdí, že podle jeho právních rozkladů zákaz neplatí. "Mám rozbor, podle které zákaz není právně účinný," řekl ČTK Julínek.VÍCE o obvinění ZDE

Sám pak úder vrátil. Oznámil, že bude od Ratha žádat omluvu a šestisettisícovou finanční náhradu za jeho výrok o finančním propojení senátora a pojišťovny.

VZP: Stojíme za ředitelkou

Pokud jde o VZP, postavili se dnes za Ratha nejvyšší představitelé koalice. Nehodlají zpochybňovat ani nucenou správu, kterou ministr ve čtvrtek na pojišťovnu uvalil, ani plány, které s VZP má - včetně toho na odvolání ředitelky společnosti Jiřiny Musílkové.

"Je legitimním právem, aby si ministři nominovali lidi,  kterým důvěřují," řekl například šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. VÍCE čtěte ZDE.

Ve VZP zazněl opak. Dozorčí rada se jednomyslně postavila za ředitelku a vyzvala politiky, aby přestali s útoky na Musílkovou. V prohlášení, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici, kritizovali zpolitizování celé kauzy a vyzvali k ukončení nucené správy. "Dozorčí rada pokládá uvalení státního dozoru na nedůvodné, neb nebyly splněny zákonné důvody k tomu, aby nucená správa do pojišťovny přišla," řekl mluvčí pojišťovny Jiří Suttner.

Za to sklidili dozorci kritiku. "Členové dozorčí rady, kteří měli dozírat na hospodaření VZP, se místo toho, aby dozírali na chování vedení, podivují nad tím, že neschopné vedení produkující dluhy má být vyměněno," řekl Rath novinářům.

V dozorčí radě sedí tři zástupci státu, z nichž po jednom jmenuje a odvolává ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví. Dále tři zástupci pojištěnců, které volí a odvolává sněmovna, tři zástupci zaměstnavatelů, které jmenuje a odvolává organizace zaměstnavatelů, po jednom zástupci pojištěnců pro každou krajskou pobočku; volí a odvolávají je krajská zastupitelstva. V neposlední řadě pak po jednom zástupci zaměstnavatelů pojištěnců pro každou krajskou pobočku; volí a odvolává je organizace zaměstnavatelů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železniční přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy