Návrh usnesení, kvůli kterému se v Senátu spustila dopoledne polemika, obsahoval kromě jiného jednu větu kritickou k předsedovi vlády a hnutí ANO Andreji Babišovi.
"Senát opakovaně zdůrazňuje, že vyjednávací pozice České republiky, zejména pokud jde o vládou prosazované zajištění odpovídajících prostředků na kohezní a zemědělskou politiku, je výrazně oslabena vážnými podezřeními z dotačních podvodů, jež se osobně týkají předsedy vlády ČR Andreje Babiše," zněl jeden z bodů návrhu usnesení. Týkal se jednání Evropské rady, které se koná už tento čtvrtek a pátek.
S návrhem vystoupil Václav Hampl, předseda senátního výboru pro evropské záležitosti. Právě tento výbor, který je v evropských otázkách zásadní, návrh odhlasoval a předložil ho ke schválení celému Senátu. Proti však vystoupili především senátoři za ODS, kteří navrhli vypuštění tohoto bodu.
Přes nesouhlas Hampla, který zopakoval těsně před hlasováním, prošlo nejen usnesení o tom, že Senát bere na vědomí informaci vlády k zasedání Evropské rady, ale také to, že postoj vlády podporuje. Pro návrh hlasovalo 47 ze 76 přítomných senátorů. Podle záznamu o hlasování podpořili ODS například všichni senátoři za ANO, téměř všichni senátoři za ČSSD a také někteří senátoři z klubu Starostové a nezávislí a KDU-ČSL.
Proti kritické zmínce o Babišovi vystoupil například senátor za ODS a dlouholetý primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. "S usnesením, že pozice Česka je oslabena tím, že za něj jedná Andrej Babiš, můžu vnitřně souhlasit, můžu říci ano, je tomu tak, ale proč to říkat nahlas zrovna směrem do Evropy? Můžeme to říkat nahlas tady i doma, ale dávat vládě do rukou papír, kde my senátoři říkáme Evropě "jsme oslabeni a jednejte s námi jako s oslabeným partnerem", si myslím, není správné," vysvětloval Nwelati. S tímto názorem vystoupil i na výboru pro evropské záležitosti, tam jej ale neprosadil.
Podle svých slov je spokojený s tím, co chce vláda prosazovat, a proto mu postačí usnesení, že Senát bere informaci vlády na vědomí. V tomto postoji ho podpořil senátní klub ODS, včetně předsedy Miloše Vystrčila.
"Je jasné, že to, že máme znovu obviněného premiéra a že je s velkou pravděpodobností ve střetu zájmů, nám ničemu nepřidá. Ale myslím, že usnesení Radka Nwelatiho je lepší, konstruktivnější a pro Českou republiku prospěšnější," uvedl Vystrčil. Podle něj také bude pozice Česka při nadcházejícím jednání o to důležitější, že se týká řešení klimatických změn a energetické soběstačnosti. "Míchat" do toho téma Babišova střetu zájmů mu nepřišlo vhodné.
Nemůžeme mlčet, oponoval Fischer
Naopak například senátor Pavel Fischer, který vede výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, se vyslovil pro kritické usnesení. "Byli bychom špatnou parlamentní komorou, kdybychom se k tomu tématu dnes nevyjádřili. Dát si nějakého bobříka mlčení, protože chceme posílit naše vyjednávací pozice, by v této situaci naopak mohlo být protimluvem. Evropská unie nemá zkušenost s takto vyostřeným konfliktem zájmů na čele členské země. Hrajeme bezprecedentně vážnou a citlivou partii," uvedl.
"Síla naší demokracie je v tom, že dokážeme kriticky uvažovat o krocích naší exekutivy a kriticky se stavíme k problémům, které se na nás hrnou. Oslabili bychom se tím, kdybychom si dopředu zapověděli kriticky o těchto věcech přemýšlet a jako ústavní činitelé bychom si zakázali pojmenovat, když se někdo dostane do postavení mimo hru. Platilo to v případě prezidenta republiky, platí to také v případě předsedy vlády," dodal Fischer.
Zároveň se zeptal přítomného místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), jestli je vláda připravena na situaci, kdy by někdo při jednání na Babišův střet zájmů upozornil. "Jak to máte připraveno, kdyby se objevila námitka, že pan premiér bude vnímán jako podjatý, máte to promyšlené?" položil otázku Havlíčkovi, který v Senátu zastupoval Babiše. Ten se dlouhodobě Senátu vyhýbá.
Havlíček ale reagoval tak, že Evropu Babišův střet zájmů nezajímá a on na žádné výtky nenarazil. "Nezaznamenal jsem ani náznak toho, že by s námi někdo jednal jinak. Možná tady žijeme větší válkou, než jakou fakticky rozpoutáváme. Evropa má jiné starosti. Evropa dnes žije klimatickými změnami, uhlíkovou neutralitou, mobilitou. A popravdě řečeno, toto tam úplně nikoho nezajímá, alespoň ne lidi, s kterými jsem jednal," prohlásil Havlíček a děkoval senátorům ODS za konstruktivní postoj.