Babiš oslabuje Česko, ale proč to říkat nahlas v EU? zastali se premiéra senátoři ODS

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
11. 12. 2019 12:04
Senátoři se po dlouhé debatě rozhodli, že nebudou veřejně kritizovat premiéra Andreje Babiše za to, že kvůli svému střetu zájmů oslabuje Česko při evropských jednáních. I když měl Senát připravené usnesení, které by na tento problém upozorňovalo, na návrh ODS nakonec prošlo takové, které Babiše vůbec nezmiňuje.
Usnesení kritizující Andreje Babiše neprošlo (ilustrační foto).
Usnesení kritizující Andreje Babiše neprošlo (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Návrh usnesení, kvůli kterému se v Senátu spustila dopoledne polemika, obsahoval kromě jiného jednu větu kritickou k předsedovi vlády a hnutí ANO Andreji Babišovi. 

"Senát opakovaně zdůrazňuje, že vyjednávací pozice České republiky, zejména pokud jde o vládou prosazované zajištění odpovídajících prostředků na kohezní a zemědělskou politiku, je výrazně oslabena vážnými podezřeními z dotačních podvodů, jež se osobně týkají předsedy vlády ČR Andreje Babiše," zněl jeden z bodů návrhu usnesení. Týkal se jednání Evropské rady, které se koná už tento čtvrtek a pátek. 

S návrhem vystoupil Václav Hampl, předseda senátního výboru pro evropské záležitosti. Právě tento výbor, který je v evropských otázkách zásadní, návrh odhlasoval a předložil ho ke schválení celému Senátu. Proti však vystoupili především senátoři za ODS, kteří navrhli vypuštění tohoto bodu.

Přes nesouhlas Hampla, který zopakoval těsně před hlasováním, prošlo nejen usnesení o tom, že Senát bere na vědomí informaci vlády k zasedání Evropské rady, ale také to, že postoj vlády podporuje. Pro návrh hlasovalo 47 ze 76 přítomných senátorů. Podle záznamu o hlasování podpořili ODS například všichni senátoři za ANO, téměř všichni senátoři za ČSSD a také někteří senátoři z klubu Starostové a nezávislí a KDU-ČSL.

Proti kritické zmínce o Babišovi vystoupil například senátor za ODS a dlouholetý primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. "S usnesením, že pozice Česka je oslabena tím, že za něj jedná Andrej Babiš, můžu vnitřně souhlasit, můžu říci ano, je tomu tak, ale proč to říkat nahlas zrovna směrem do Evropy? Můžeme to říkat nahlas tady i doma, ale dávat vládě do rukou papír, kde my senátoři říkáme Evropě "jsme oslabeni a jednejte s námi jako s oslabeným partnerem", si myslím, není správné," vysvětloval Nwelati. S tímto názorem vystoupil i na výboru pro evropské záležitosti, tam jej ale neprosadil.

Podle svých slov je spokojený s tím, co chce vláda prosazovat, a proto mu postačí usnesení, že Senát bere informaci vlády na vědomí. V tomto postoji ho podpořil senátní klub ODS, včetně předsedy Miloše Vystrčila.

"Je jasné, že to, že máme znovu obviněného premiéra a že je s velkou pravděpodobností ve střetu zájmů, nám ničemu nepřidá. Ale myslím, že usnesení Radka Nwelatiho je lepší, konstruktivnější a pro Českou republiku prospěšnější," uvedl Vystrčil. Podle něj také bude pozice Česka při nadcházejícím jednání o to důležitější, že se týká řešení klimatických změn a energetické soběstačnosti. "Míchat" do toho téma Babišova střetu zájmů mu nepřišlo vhodné. 

Nemůžeme mlčet, oponoval Fischer

Naopak například senátor Pavel Fischer, který vede výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, se vyslovil pro kritické usnesení. "Byli bychom špatnou parlamentní komorou, kdybychom se k tomu tématu dnes nevyjádřili. Dát si nějakého bobříka mlčení, protože chceme posílit naše vyjednávací pozice, by v této situaci naopak mohlo být protimluvem. Evropská unie nemá zkušenost s takto vyostřeným konfliktem zájmů na čele členské země. Hrajeme bezprecedentně vážnou a citlivou partii," uvedl.

"Síla naší demokracie je v tom, že dokážeme kriticky uvažovat o krocích naší exekutivy a kriticky se stavíme k problémům, které se na nás hrnou. Oslabili bychom se tím, kdybychom si dopředu zapověděli kriticky o těchto věcech přemýšlet a jako ústavní činitelé bychom si zakázali pojmenovat, když se někdo dostane do postavení mimo hru. Platilo to v případě prezidenta republiky, platí to také v případě předsedy vlády," dodal Fischer.

Zároveň se zeptal přítomného místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), jestli je vláda připravena na situaci, kdy by někdo při jednání na Babišův střet zájmů upozornil. "Jak to máte připraveno,  kdyby se objevila námitka, že pan premiér bude vnímán jako podjatý, máte to promyšlené?" položil otázku Havlíčkovi, který v Senátu zastupoval Babiše. Ten se dlouhodobě Senátu vyhýbá.  

Havlíček ale reagoval tak, že Evropu Babišův střet zájmů nezajímá a on na žádné výtky nenarazil. "Nezaznamenal jsem ani náznak toho, že by s námi někdo jednal jinak. Možná tady žijeme větší válkou, než jakou fakticky rozpoutáváme. Evropa má jiné starosti. Evropa dnes žije klimatickými změnami, uhlíkovou neutralitou, mobilitou. A popravdě řečeno, toto tam úplně nikoho nezajímá, alespoň ne lidi, s kterými jsem jednal," prohlásil Havlíček a děkoval senátorům ODS za konstruktivní postoj. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy