Senát vybídl Babiše k rezignaci. Usnesení podpořila i většina senátorů vládní ČSSD

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 15. 11. 2018 15:04
Druhý den v pořadí první schůze nově zvoleného Senátu se na program horní komory parlamentu dostal případ syna premiéra Andreje Babiše. S ohledem na nové informace, které v kauze Čapí hnízdo zazněly, považují senátoři za nepřijatelné, aby Babiš dál působil ve vládě. Usnesení podpořili i někteří senátoři vládní ČSSD.
Senát PČR.
Senát PČR. | Foto: Vojtěch Marek

Babiš junior pro Seznam TV uvedl, že byl nějaký čas proti své vůli držen na Ruskem anektovaném Krymu, aby nemohl být vyšetřován v kauze Čapí hnízdo. Jeho otec, premiér Babiš, poté vysvětloval, že syn tam byl dobrovolně, a uvedl, že Andrej Babiš mladší trpí schizofrenií.

Toto vysvětlení však některé senátory nepřesvědčilo a na druhý bod programu se dostal návrh stručného usnesení. Celé znění se vešlo do jedné věty: "Senát považuje účast Andreje Babiše ve vládě České republiky do konce vyšetření podezření z dotačního podvodu v případu Čapí hnízdo za nepřijatelnou."

"Je to návrh klidný a věcný. Jistě se všichni shodneme, že pro důvěryhodnost vyšetřování by bylo dobré, aby nad ním nestál sám obviněný," komentoval znění návrhu člen ODS Jiří Oberpfalzer. 

Usnesení navrhl senátor za ODS Miloš Vystrčil. "Nabízí se otázka, zdali je všechno v pořádku, když v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér," řekl v úvodním slovu senátor Vystrčil. Ten zároveň premiéra kritizoval za to, že nepřijal pozvání senátorů a nedostavil se osobně. "Doufal jsem, že pan premiér nám tyto věci vysvětlí. Doufám nyní proto, že Senát panu premiérovi vysvětlí, proč není možné, aby do vyšetření kauzy byl Babiš premiérem," dodal Vystrčil.

Na stranu opoziční ODS se přidali i někteří senátoři vládní ČSSD. "Návrh podpořím. Už v minulosti jsme byli svědky střetu zájmů Andreje Babiše, které jsou v jeho pozici předsedy vlády velmi vážné," uvedl sociální demokrat Milan Štěch. Stejně jako jeho předřečníci se pozastavil nad tím, jak se Babiš mladší dostal na území okupovaného Krymu. "Jen jedno území je pro občana ze země NATO hůře dostupné než Krym. Je to Severní Korea," dodal senátor. 

Kvůli Krymu je nyní premiér vydíratelný, míní senátor

Tomáš Goláň (KLD) připomněl, že na Krym se není možné dostat bez vědomí, či dokonce bez pomoci ruských tajných služeb. "Ty za to něco budou chtít. A náš premiér je nyní vydíratelný," řekl Goláň.  

Senátoři také premiérovi připomněli jeho opakovaně pronesená slova. "Pan premiér řekl, že je za svoje děti připravený položit i život. Tak předpokládám, že je schopen položit i funkci předsedy vlády," dodal senátor za KDU-ČSL Petr Šilar. 

První z klubu ANO si vzal slovo Ladislav Václavec. "Musíme si uvědomit, že pan premiér byl obviněn ještě před volbami a v těch volbách pak zvítězil. Má proto právo být premiérem," řekl Václavec. Poukázal také na to, že novináři mnohdy nesprávně někoho obviní, a když se ukáže, že je dotyčný člověk nevinný, nikdo už se mu neomluví. "Další věc, proč se nepřidám, je to, že bychom se měli prezentovat vlastní prací, a ne tady vykřikovat, že někdo někam nepatří," řekl Václavec. 

Jan Horník (STAN) se však domnívá, že Senát už promarnil v případě Andreje Babiše svůj čas. "Neměl být vůbec premiérem," řekl s odkazem mimo jiné na to, že Babišův holding Agrofert vlastní média jako Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny. Babiš loni Agrofert převedl do svěřenského fondu kvůli možné kolizi se zákonem o střetu zájmů. 

Druhá se za ANO do debaty přihlásila senátorka Zuzana Baudyšová. "Ptám se, proč tolik pozornosti kauze Čapí hnízdo? Je tady tolik kauz, kde zločinci fungují jako na drátku, a nikdo se jim nevěnuje. Doporučovala bych vzít v úvahu, jakou roli v této kauze hraje závist a nenávist," řekla.  

Po asi dvouhodinové debatě senátoři návrh usnesení schválili většinou 59 hlasů. Proti byli čtyři členové horní komory. 

Ze sedmičlenného senátorského klubu hnutí ANO proti usnesení zvedl ruku pouze Ladislav Václavec. Ostatní členové se zdrželi. Podle předsedkyně klubu Zdeňky Hamousové se většina členů zdržela, protože na místě nebyl premiér Babiš, který se omluvil. "Když na místě není relevantní partner a přesto se vede dlouhá debata, tak jsem nakonec uznala, že nemá cenu hlasovat," řekla.

Nově zvolený předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) řekl, že usnesením nechce horní komora dosáhnout ničeho jiného, než aby do doby vyjasnění kauzy Čapí hnízdo nebyla zpochybněna bezpečnostní situace ČR ani politická scéna. "Dnešní usnesení Senátu vůči dalšímu setrvávání předsedy ANO Andreje Babiše ve funkci premiéra je velmi málo ostré a není pejorativní,"řekl.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy