Šéfové firmy Syner stojí před soudem. Kvůli úplatkům

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 3. 2008 8:20
Za peníze měli získat milionovou zakázku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jde o jednu z největších korupčních afér. Z přijímání či předávání úplatků je obžalováno 18 lidí. Čtyři z nich jsou ze stavební liberecké firmy Syner.

Za úplatek 315 tisíc měli údajně získat zakázku na rekonstrukci liberecké nemocnice. Vítězství jim podle obžaloby zařídila pořádající společnost Tender Group Plus.

Soudní líčení se dvěma majiteli firmy a dvěma zaměstnanci projednává soud odděleně od ostatních obžalovaných. Dnes pokračovalo hlavní líčení.

Čtěte více: Velké stavební firmy před soudem. Kvůli úplatkům

Odpolední část líčení přinesla ve výpovědích přímých aktérů svědectví o tom, jakým způsobem se údajné úplatky k určeným lidem dostávaly.

Jak uplácet?

Stavební firma Syner se díky získávání velké části zakázek od města Liberce vedeného ODS stala symbolem netransparentního propojení politiky s podnikáním.

Kromě řady jiných vyhrála liberecká společnost v roce 1999 také soutěž na přestavbu porodnice liberecké nemocnice za 193 milionů korun.

Jenže podle obžaloby se k lukrativní zakázce dostala díky úplatku. Společnosti Tender Group Plus, která soutěž organizovala, měli majitelé Syneru údajně za vítězství zaplatit 315 tisíc korun.

Stejně jako u ostatních obžalovaných, i tady měla majitelům firmy Petru Syrovátkovi a Jiřímu Urbanovi posloužit k transakci fiktivní firma M.W.Stav.

Obžalovaný Radovan Sitař
Obžalovaný Radovan Sitař | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přes ni se peníze měly dostat k Radovanu Sitařovi, šéfovi firmy Tender Group Plus, která výběrová řízení organizovala.

Způsob předání peněz je i v případě Syneru stejný jako u ostatních obžalovaných v této kauze. Firmy podle obžaloby proplatily M.W.Stavu práce, které však podle svědků společnost nemohla provést, protože neměla žádné zaměstnance ani stroje.

Právě kvůli schválení faktury za fiktivní práci stojí před soudem i stavbyvedoucí Syneru Josef Černý a přípravář Vilém Šubrt. Dvě takovéto faktury proplatili M.W.Stavu, odtud pak peníze putovaly do banky ve Vídni.

A kruh se uzavírá - peníze z rakouského účtu vyzvedli členové ochranky Sitařova přítele a předali mu je. Sitař, kterému hrozí až 8 let vězení, si takto měl údajně přijít na 14,5 milionů korun.

Mužům ze Syneru hrozí odnětí svobody od jednoho roku do pěti let. Zatímco majitelé firmy před soudem při prvním líčení vypovídali, dva zaměstnanci výpověď odmítli. Soud se dnes konal v jejich nepřítomnosti.

Bílým koněm za 10 tisíc

V souvislostech
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Role M.W.Stavu je v celé kauze velmi důležitá. Během dnešního líčení několik svědků odhalilo, jak právě přes tuto firmu transakce probíhaly.

Jejich výpovědi svědčí o tom, že firma byla fiktivní a údajně sloužila pouze Sitařovi k převodu peněz.

Na první pohled bylo vše v pořádku: oficiálně zde byla stavební firma a pod fakturami podpis jejího jednatele.

Jenže ten se o své funkci dozvěděl až při výslechu na policii. "Sám jsem z toho překvapen," uvedl Radek Chalupa. "Byl jsem bez práce, když mi v hospodě nabídl nějaký Slovák, ať s ním jedu do Prahy a podepíšu nějaké papíry. Zaplatil za mě útratu a nabídl mi 10 tisíc. Druhý den mě odvezl do Prahy, a já jsem podepsal nějaké papíry."

Chalupa údajně nečetl, co podepisuje. "Že jsem jednatel nějaké firmy jsem se dozvěděl až od policie," uvedl. "Byl jsem tam veden jako jednatel a jediný společník, ale nikdy jsem za ni nejednal, nedisponoval razítkem, nepodával daňové přiznání."

Přesto na vystavených fakturách, kterými měly podle obžaloby firmy posílat Sitařovi úplatky, jeho podpis byl.

Zfalšovaný podpis

Při výsleších se ukázalo, že inkriminované faktury podepisovala jeho jménem účetní, která přes sklo překreslila Chalupův podpis a používala ho.

"Výši fakturace určoval Sitař," uvedla do protokolu Jana Dostálová. "Řádově deset faktur ročně jsem takto vypsala na stále se opakující firmy."

Syner získal netransparentně také zakázku v Karlových Varech
Syner získal netransparentně také zakázku v Karlových Varech | Foto: Ludvík Hradilek

Podle její výpovědi tak jednala na pokyn majitele holdingu Vladimíra Vrbici, pod který M.W.Stav spadal a jenž byl přítelem Sitaře.

Účetní také uvedla, že firma neměla žádné zaměstnance, tudíž nemohla žádné práce, za které by mohla být fakturována, provádět.

Stejně jako další dva svědci potvrdila, že obžalovaný Sitař měl přístup k účtu firmy M.W.Stav.

"Vrbický dal M.W.Stav plně k dispozici Sitařovi. Ten měl možnost převádět peníze z účtu nebo na účet," uvedl při výslechu Martin Pávek, člen ochranky Vrbici. "MWStav nevyvíjel žádnou faktickou činnost."

Do Vídně pro miliony

Peníze, které na falešných fakturách doputovaly do M.W.Stavu, byly následně uloženy v bance ve Vídni.

Tam posléze peníze v hotovosti, či ve formě platebních karet vybíral další člen Vrbického ochranky, aby je posléze předal Sitařovi.

"Nejméně dvacetkrát jsem byl v bance ve Vídni pro peníze," vypověděl Daniel Mareš, člen ochranky. "Jednalo se o statisíce, někdy šlo o miliony. Po dobu nejméně jednoho roku jsem tyto peníze vozil v obálce Sitařovi. Tomu jsem také opakovaně přivážel elektronický klíč k účtu MWStav a razítko firmy."

Hradba pro Syner

Obhajoba však tvrdí, že klíčovým bodem jsou výběrové komise, které o vítězné zakázce rozhodovaly.

"Sitař to nemohl ovlivnit, protože o vítězi rozhodovala komise," míní obhájce obžalovaných mužů Syneru Oldřich Filip. "Mezi jednáním, které je mým klientům kladeno za vinu, a následkem tak stojí nepřekonatelná hradba."

Členové výběrové komise na rekonstrukci liberecké porodnice na žádost obhajoby dnes vystoupili před soudem. Většina z nich svorně uvedla, že firmu Syner vybrali kvůli nejnižší ceně, a že nebyli nikým ovlivňováni. Jeden ze svědků však uvedl, že cena se stejně v průběhu stavby zvýšila.

Většina však potvrdila, že v komisi byl přítomen i obžalovaný Sitař. Jeho firma připravovala kritéria pro výběr vítěze, a zároveň členům komise předpřipravila výtah ze soutěžních nabídek.

Pokud tedy byl Sitař již předem dohodnut se Synerem, že zakázku získá, nebyl pro firmu pořádající výběrové řízení problém nastavit kritéria tak, aby je splnil právě Syner.

O vině či nevinně obžalovaných bude soud rozhodovat v dubnu, kdy pokračuje hlavní líčení. Ve stejném měsíci bude také projednávat případ dalších 14 obžalovaných šéfů stavebních firem.

 

Právě se děje

Další zprávy