O Šimanově odchodu z funkce informovala policie na počátku února. Podle ČT ve funkci skončil také Šimanův náměstek Vladimír Mach. Vedením útvaru ochrany prezidenta byl pověřen bývalý vyšetřovatel v kauze Metyl Martin Baláž a dosavadní další náměstek útvaru Radim Kincl.
V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru. Připustil ji nedávno také prezident Miloš Zeman. "Po důkladném prošetření celé události a řádném zhodnocení důkazů jsem dospěl k závěru, že k porušení právních předpisů či interních aktů řízení ze strany plukovníka Šimana nedošlo," cituje ČT Vondráška.
Šiman útvar ochrany prezidenta vedl od června 2016. Nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky. Šimanovu jmenování předcházela tři výběrová řízení, v prvních dvou kolech nikdo o funkci neměl zájem.
O šikaně u útvaru v minulosti informovala média. Opustila jej řada pracovníků. Zeman v lednu serveru Blesk.cz řekl, že na základě "celé řady věcných důkazů" uznává, že v jeho ochrance "možná opravdu došlo k šikanování". Dodal, že se Šimanovým odchodem zabývá. "Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce," uvedl tehdy.
Loni v srpnu Aktuálně.cz také informovalo, že hospodařením útvaru se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Policejní mluvčí Eva Kropáčová na počátku února uvedla, že s jedním policistou z útvaru ochrany prezidenta je vedeno kázeňské řízení.