Kubek: Němeček byl Babišův fackovací panák. Kulichy Ludvíkovi nikdo neodpáře, ale peníze sehnat umí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Michaela Vařeková
17. 11. 2016 20:32
Mezi ty, kteří uvítali konec ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, patří i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora jej kritizovala dlouhodobě. "Očekávali jsme, že se za něj situace ve zdravotnictví zlepší, ale nestalo se," konstatuje Kubek v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Příchod nového ministra, ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, vítá. Oceňuje na něm, že umí shánět peníze.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek vítá změnu na postu ministra zdravotnictví.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek vítá změnu na postu ministra zdravotnictví. | Foto: Jan Langer

Minulý pátek oznámil premiér Bohuslav Sobotka odvolání ministra zdravotnictví Svatopluka Nemečka. Den předtím byla schůzka, na které jste se s oběma politiky setkal a tlumočil stanovisko lékařské komory k práci ministerstva. Jaké bylo?

Velmi otevřené a velmi kritické. Kritizovali jsme počínání pana ministra Němečka dlouhodobě. Česká lékařská komora už před rokem na svém sjezdu za jeho přítomnosti přijala usnesení, že není spokojena s prací ministerstva zdravotnictví. Pan ministr to tehdy obrátil v žert a řekl, že on sám také není spokojený s prací svého ministerstva, ale my jsme očekávali, že se situace za rok zlepší.

Nezlepšila?

Nezlepšila. Česká lékařská komora byla nucena už na začátku letošního roku deklarovat, že za současné situace není schopna garantovat občanům bezpečnost zdravotní péče. Vyjmenovali jsme příčiny personální devastace českého zdravotnictví.

Ty jsou podle vás jaké?

Je jich celá řada. Stručně řečeno, prvním důvodem jsou nízké platy, druhým porušování zákoníku práce, kdy jsou lékaři nuceni sloužit obrovské množství přesčasů, a tím třetím důvodem je chaotické vzdělávání, kterého se lékaři a sestry nejsou schopni dobrat v regionálních nemocnicích, tam, kde bydlí a kde by chtěli pracovat.

Právě chaotické, nepřátelské vzdělávání, za které musejí utrácet desetitisíce korun, uvádějí lékaři jako třetí nejčastější důvod, proč odcházejí do ciziny. Ministr Němeček přijetí špatného zákona ohledně vzdělávání nezabránil, jeho úřad dokonce přispíval k devastaci návrhu zákona na vzdělávání lékařů, což je velmi důležitá právní norma. 

Slyšel jsem toho ve sněmovně na téma vzdělávání lékařů i sester mnoho. Jak je možné, že přes podrobné a dlouhé projednávání bylo přijato něco, co je podle komory úplně špatné? A má na tom vinu ministr Němeček?

Vyčítám panu ministrovi, že dvouleté jednání, kvůli němuž byla vytvořena i pracovní skupina s mnoha lidmi ze zdravotnictví, bylo vlastně zbytečné. Text, který tato skupina vytvořila, odvedla na něm obrovské množství práce a schválila jej vláda, nakonec sněmovnou vůbec neprošel. Místo toho, aby ho pan ministr ve sněmovně hájil, tak nakonec přišel s něčím, co je úplně špatné.

Problémy ve zdravotnictví se zdají nekonečné, každý ministr byl pod velkou kritikou různorodých zdravotnických sdružení. Měl pan Němeček vůbec šanci uspět, utlumit kritiku?

Samozřejmě je třeba říct, že není možné za všechno špatné vinit ministra Němečka, protože ten různé problémy zdědil. Zdravotnictví se potácí v nejrůznějších krizích posledních dvacet let. Problémy ale nebyly a nejsou řešené, proto jsme prostřednictvím premiéra vyzvali celou vládu, aby se těmto problémům věnovala.

Jak zareagovali členové vlády?

Snažil jsem se o to, aby byla svolána schůzka předsedů koaličních stran ke zdravotnictví za naší účasti, což se stalo v květnu.

Začala se pak situace ve zdravotnictví lepšit?

Bohužel schůzka neměla žádné konkrétní výstupy, nenastaly žádné skutečné změny. Pokud vláda nepodpoří nového ministra zdravotnictví, jeho šance cokoliv měnit bude velmi malá.

V čem by ho měla především podpořit? 

Základní příčinou problémů je nedostatek financí a nespravedlivé rozdělování peněz mezi jednotlivé poskytovatele zdravotních služeb. Naším základním požadavkem je, aby za stejný výkon dostávala všechna zdravotnická zařízení zaplaceno stejně. Tento elementární předpoklad spravedlnosti zde nefunguje.

Novým ministrem se stane ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Je to dobrá volba? Doporučoval jste předsedovi vlády tohoto člověka?

Nového ministra vybral premiér, nikoliv lékařská komora, my tuto volbu respektujeme.

Jaký máte na Miloslava Ludvíka názor?

Vycházím z toho, že na každé situaci je třeba hledat to pozitivní. Pan inženýr Ludvík je úspěšným ředitelem Fakultní nemocnice Motol, největší nemocnice v republice, pro kterou vždycky dokázal sehnat peníze. V lékařské komoře doufáme, že stejně vehementně bude shánět peníze i pro zdravotnictví a podaří se mu najít společnou řeč s ministerstvem financí.

Proč si myslíte, že dokáže shánět peníze? Je to v jeho manažerských či diplomatických schopnostech?

Neznám detaily, ale jedním z úkolů manažera je sehnat peníze pro instituci, kterou zastupuje a řídí. V případě motolské nemocnice byl pan inženýr Ludvík vždycky úspěšný.

Jistě víte, že ředitel Ludvík používal označení "kulich" pro prominentní pacienty své nemocnice, pro které chtěl zvláště dobré zacházení. Nedokázal shánět peníze i tímto způsobem?

Přezdívka "kulich" se s ním táhne a už mu ji asi nikdo neodpáře. Tento fenomén ale dokládá, kam zdravotnictví spěje. Jestliže není v danou chvíli schopné zajišťovat zdravotní péči tak, jak ji mají lidé garantovanou v ústavě, jestliže pojišťovny nejsou schopny tuto péči zaplatit, vzniká systém všeobecného nedostatku. V něm lidé, kteří mají peníze nebo vliv, hledají způsoby, jak alespoň sobě tuto péči zaplatit. To aféra "kulich" krásně ilustruje.

Takže nešlo o nic výjimečného, s "kulichy" se budeme setkávat stále častěji?

Bylo by smutné, kdybychom situaci ve zdravotnictví nechali zajít tak daleko, že by si zdravotnickou péči nemohl dovolit nikdo, kdo není "kulich".

Jak kvalitně podle vás funguje motolská nemocnice?

Nemohu hodnotit procesy, které v ní manažersky ovlivňuje ředitel Ludvík. Fakultní nemocnice Motol je ale špičkové pracoviště nejen ve srovnání s Českem, ale řekl bych i celosvětově. Má špičkové lékaře, jsou tam skvělé týmy. Když byla moje maminka vážně nemocná, dělal jsem všechno pro to, aby ji léčili kolegové v Motole. To svědčí o tom, že bych žádné jiné nemocnici nemohl dát lepší doporučení než této.

Doufáte, že Ludvík dokáže z ministerstva financí získat podstatně více. Neměl ale Němeček značně ztíženou situaci kvůli tomu, že ministr financí Andrej Babiš patřil k jeho největším kritikům?

Tam byl asi nějaký personální blok. Beru to tak, že pan Němeček sloužil celou dobu panu Babišovi jako takový fackovací panák. Na to ovšem doplácelo zdravotnictví. Rozumím tomu, že se pan premiér snaží tuto situaci řešit. Za zajištění zdravotní péče pro občana zodpovídá celá vláda, bez její podpory se ministr zdravotnictví neobejde. A já přeji řediteli Ludvíkovi, aby jako ministr zdravotnictví tuto podporu měl.

Občas slýchám, že máte s premiérem Sobotkou poměrně blízké vztahy, že jste možná věděl o změně na postu ministra zdravotnictví dřív než mnozí jiní. Bylo to tak? Jak byste označil váš vztah s premiérem?

Pana premiéra respektuji, myslím si, že je dobrým předsedou vlády, který se snaží situaci ve zdravotnictví řešit. 

A je pravda, že máte k premiérovi blízko?

To je spíš otázka na něj. Pravda je ale taková, že ho respektuji jako kompetentního předsedu vlády, a byl bych rád, kdyby on mě respektoval jako kompetentního prezidenta České lékařské komory.

 

Právě se děje

Další zprávy