Němeček: Nevím, proč končím. Premiér chtěl nové tváře, jsem rád, že je našel

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
11. 11. 2016 16:36
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je jednou z "obětí" rekonstrukce kabinetu, kterou oznámil premiér Bohuslav Sobotka. Končící ministr tvrdí, že nezná důvod, proč má právě on odejít. "Je to politické gesto, výsledek nějakých strategických rozhodnutí, o kterých já nevím," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Kvality svého nástupce Miloslava Ludvíka komentovat nechtěl.
Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček. | Foto: Lukáš Bíba

Jak reagujete na své odvolání a co bylo jeho důvodem?

Co bylo důvodem, to já nevím. To se musíte ptát toho, kdo o tom rozhodl.

Pan premiér vám jistě nějaké důvody sdělil.

Pan premiér mi nesdělil žádný důvod. Sdělil mi, že chce nové tváře. Jsem rád, že je našel. To je dobře. Můžu k tomu říct jen to, že je to v jeho kompetenci a nese za to plnou zodpovědnost. Věřím, že sociální demokracii ty kroky pomůžou. Nic jiného nám nezbývá.

Vy sám nemáte pocit, že jste mohl udělat něco jinak, že třeba máte nějaké legislativní dluhy?

Paní redaktorko, v tom to proboha přece není. To všichni víte. Je to politické gesto, výsledek nějakých strategických rozhodnutí, o kterých já nevím. O mně je známo, že bych nikdy nepřipustil, abychom se dobrovolně poddali panu Babišovi. Tím to pro mě končí.

Je Miloslav Ludvík podle vás sázka na správného koně?

Pana Ludvíka já nebudu komentovat. Nebudu komentovat své nástupce. To není na mně.

Budete mu radit při předávání funkce a agendy?

Agendu mu určitě předám a pak se budu věnovat především rodině, která mě ty tři roky moc neviděla. Jestli někomu něco dlužím, tak své rodině a svým malým dětem. Těm se budu teď věnovat.

Nemrzí vás to odvolání?

Podívejte se, tady vůbec nejde o mě a o moje křeslo. Pokud jde o moji rodinu, ta má radost. Jediné, o co teď jde, je, aby sociální demokracie zůstala suverénní, aby nevyklidila pole a nepoddala se tomu, že tady někdo bude z republiky dělat rodinnou firmu. To je jediná obava, kterou mám. O to se tady hraje. O moji osobu vůbec nejde.

Pan premiér uvedl, že hlavní úkol pana Ludvíka bude, aby se neprivatizovalo veřejné zdravotnictví. Vám se tohle nedařilo? Tohle vám pan premiér vyčítal?

Mně se to určitě dařilo. Nevím o ničem, co by se během těch tří let zprivatizovalo.

Takže opravdu vám pan premiér nic konkrétního nevyčítal?

Pan premiér řekl, že chce nové tváře. Tak našel nové, čerstvé, svěží tváře. Myslím, že se mu to naplnilo. A uvidíme, jak v tom bude úspěšný. Je to jeho plná zodpovědnost a zdůrazňuji to slůvko plná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy