Praha - Rektor ČVUT Vojtěch Petráček v pondělí odvolal profesora Vladimíra Maříka, který vedl Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky. Rektor se s profesorem Maříkem nedokázal dohodnout na tom, jak by měla fungovat spolupráce mezi jednotlivými ústavy ČVUT. "Mařík se vracel ke starému schématu polarity a boje fakult a ústavů," říká rektor Petráček.
Profesor měl podle rektora také problém chápat, že je jeho podřízeným. "Několikrát jsme se dostali do konfliktu, který jsem musel řešit a chování podřízeného ředitele korigovat," argumentuje dále rektor Petráček.
Mařík potvrdil Aktuálně.cz, že ho rektor odvolal v souvislosti s vysíláním dokumentu České televize A člověk stvořil robota.
Už v předvečer vysílání poslal rektor Maříkovi dopis, kde ho vyzývá, aby pořad nechal stáhnout a zařídil, aby ho televize neodvysílala. Rektorovi vadila údajná jednostrannost. "Hodnoceni, která jsou ve filmu prezentována, jsou extrémně jednostranná, pro celou řadu lidí mimo CIIRC působí přezíravě a urážlivě," napsal Petráček. Mařík to označil za snahu zavést na vysoké škole cenzuru.
"V normální zemi by rektor po zveřejnění takového dopisu odstoupil, místo toho odvolal mě," uvádí profesor Mařík, který za celou situací vidí osobní zášť.
"Je to tak, že skupina lidí, která pana rektora při netransparentní volbě zvolila, dlouhodobě plánovala moje odvolání a tak se i stalo," řekl Mařík. V situaci vidí obraz českého univerzitního prostředí.
Podle Maříka je rozhodnutí rektora vyvrcholením snahy udusit rozvoj ústavu, který má výsledky, které snesou mezinárodní srovnání. "Mnohým jde o to dostat se do budovy, jiným jde o to, tedy panu rektorovi zřejmě, aby potlačil kritiku a ukázal svoji sílu zavedením cenzury na ČVUT," řekl Mařík.
"Takto se podaří zničit všechno, co někdo úsilím vybuduje. Asi je někde chyba, ta chyba je v zákoně. Že se rektoři jmenují tak, jak se jmenují. A ve fungování akademického senátu," míní profesor. V této chvíli se prý nehodlá nijak bránit.
"Osobně mám největší obavy z toho, že špičkoví odborníci, které jsem přitáhl, které jsme tu zaměstnali, kteří nám tady budují mladé české týmy, že odejdou a za nimi odejdou ti mladí čeští nadějní výzkumníci, kteří měli tvořit jádro našeho robotického výzkumu v České republice. Myslím, že pan rektor nedocenil dopady a váhu svého unáhleného rozhodnutí," dodal Mařík.
Pracovníci CIIRC se za Maříka postavili, s jeho odvoláním nesouhlasí. V prohlášení napsali, že nesouhlasí jak s Maříkovým odvoláním, tak s mnoha formulacemi, kterými Petráček tento krok odůvodňuje. "CIIRC ČVUT vznikl, roste, je úspěšný, dává příklad ve spolupráci univerzity a průmyslu, českého i globálního. O tento úspěch ČVUT se v rozhodující míře zasloužil prof. Vladimír Mařík svojí nápaditostí, vytrvalostí, schopností vést, sestavit a nadchnout kvalitní tým včetně zahraničních odborníků, získat finanční prostředky a vyřešit řadu komplikovaných situací," uvedli.
Rektor prý Maříka odvolal, aniž by to jakkoliv projednal s pracovníky, sněmem nebo dalšími orgány CIIRC. "Oprávněně se obáváme, že rektorovo rozhodnutí naruší podstatným způsobem naši tvůrčí práci na ČVUT," píší zaměstnanci. Žádají Správní radu ČVUT a Akademický senát ČVUT, aby odvolání ředitele přezkoumali.
Rektor Maříka odvolal zhruba týden poté, co program ČT2 odvysílal časosběrný dokument o vzniku CIIRC. Mařík podle serveru ve snímku mluví o tom, jaké měl těžkosti institut v Dejvicích prosadit, postavit či získávat peníze na rozvoj. Rektor před odvysíláním filmu poslal Maříkovi e-mail, ve kterém snímek kritizuje za jednostrannost.
"Proto bych velmi důrazně doporučoval, aby k vysílání dokumentu nedošlo, a chtěl bych Vás jako ředitele ústavu coby rektor požádat o zastavení vysílání, či přesněji řečeno Vám zastavení vysílání v zájmu ČVUT uložit," napsal podle serveru Petráček. "Dle našeho názoru jde o zjevný projev šikanování podřízeného nadřízeným, resp. tzv. bossing," uvedli zaměstnanci v dnešním prohlášení.
CIIRC povede dočasně, než bude vybrán nový ředitel, nynější Maříkův zástupce Vladimír Kučera. Mařík, který se v pondělí účastnil slavnostního otevření Laboratoře Virtualizace Prahy, zůstane podle Petráčka nadále profesorem ČVUT.