Šéf exekutorů čelí žalobě, aby vrátil odměnu za zastavený případ. Soud z jednání vyloučil veřejnost

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
4. 6. 2018 19:00
Podle advokáta ženy, která se vrácení peněz domáhá, postupovala soudkyně nezákonně.
Prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.
Prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. | Foto: Exekutorská komora ČR

Praha - Prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil čelí u soudu žalobě na vrácení peněz z údajně neoprávněné exekuce.

Podle advokáta Petra Němce má Plášil vrátit 25 tisíc korun, které ještě jako řadový exekutor zabavil klientce. Jde o částku, kterou si tehdy naúčtoval za svou práci. Plášil to odmítá s tím, že peníze mají žádat po státu.

S tím ale Plášil nesouhlasí. "V daném případě se nejednalo o zastavení exekuce pro údajnou neoprávněnost, ale exekuce byla zastavena JUDr. Plášilem na výslovný návrh věřitele, tedy k datu podání návrhu v roce 2017. Rozhodnutí exekutora o nákladech exekuce z vymoženého plnění bylo vydáno před 8 roky, tedy v době, kdy exekuce normálně probíhala," uvedla ve stanovisku Exekutorská komora.

Minulý týden pak soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7, který případ projednává, nařídila vyloučení veřejnosti z řízení, když poukázala na povinnost mlčenlivosti exekutora. 

"I když exekutor není vázán mlčenlivostí v rozsahu nezbytném pro řízení před soudy, soud nemohl vyloučit, že na jednání budou tyto věci probírány. Soudkyně proto vyhodnotila, že by mohl být ohrožen důležitý zájem žalovaného týkající se důvěrných informací a rozhodla o vyloučení veřejnosti," argumentuje předseda soudu Roman Podlešák v písemném odůvodnění, které má redakce k dispozici.

Advokát Němec ale namítá, že vyloučení veřejnosti je v tomto případu protiústavní, zákon tento postup umožňuje jen v několika málo případech. Právník navíc poukazuje na to, že se jedná o vysoce postaveného funkcionáře Exekutorské komory.

"Toto není zákonný důvod k vyloučení veřejnosti, tím je jen ohrožení tajnosti utajovaných informací, obchodní tajemství, důležitý zájem účastníků nebo mravnost," řekl Aktuálně.cz Němec. Jeho slova navíc potvrzuje i občanský soudní řád.

Podle advokáta jsou navíc všechny informace, které by mohl Plášil říct při případném výslechu, už ve spise.

"Mlčenlivost tedy nebyla nijak ohrožena a vůbec na ni nedošlo. Paní soudkyně tak zcela nepochopitelně a protiprávně vyloučila veřejnost včetně médií, čímž zpochybnila celý proces. Paní předsedkyně vyloučila veřejnost, aby si usnadnila práci, nikdo ze soudců není rád, když ho sleduje veřejnost, natož média," myslí si Němec.

Spor o vracení peněz za neoprávněné exekuce se netýká jen Plášila. I další vykonavatelé v takových případech tvrdí, že peníze, které za svou práci získali, nemohou vrátit. A že má být místo nich žalován stát.

"Nelze připustit, aby takto protiprávně postupoval a poškozené odkazoval na stát, ať si žalují tam. Nebezpečné to je i proto, že takových exekucí je cca 300 tisíc a z toho u poloviny se chystá hromadné zastavení," uzavírá Němec s tím, že exekutoři mají peníze vrátit a sami je mohou požadovat po firmách, které exekuce požádaly zahájit.

Lidé se musí ozvat, systémem už jsou ale semletí, říká expert na exekuční spory Petr Němec. Neoprávněné jsou exekuce podle tzv. rozhodčího nálezu. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy