Šéf DSSS Vandas podal trestní oznámení na premiéra Sobotku

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2014 13:00
O Dělnické straně sociální spravedlnosti hovořil jako o rasistické nebo fašistické, podle Vandase se svými výroky dopustil trestného činu pomluvy.
Tomáš Vandas.
Tomáš Vandas. | Foto: Naďa Straková

Praha - Trestní oznámení na premiéra a předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku podal šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Sobotka, který o DSSS hovořil jako o rasistické nebo fašistické, se podle něj svými výroky dopustil trestného činu pomluvy. Premiér ve středu řekl, že si za svými názory stojí.

Sobotka o extremistické DSSS mluvil kvůli tomu, že s ní místní buňka ČSSD v Duchcově uzavřela koalici. "Já jsem přesvědčen o tom, že není možné, aby sociální demokracie na kterékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter, a to nepochybně Dělnická strana je," řekl Sobotka v pátek.

V sobotu pak ústřední výkonný výbor sociální demokracie buňku v Duchcově zrušil.

Vandas: Premiér podněcuje k nenávisti

Vandas vyzval už minulý týden Sobotku, aby podal návrh na rozpuštění DSSS, nebo se omluvil.

"Vzhledem k tomu, že premiér Sobotka se neomluvil za své výroky, v nichž opakovaně označil DSSS za stranu s rasistickým a fašistickým charakterem, dopustil se podle mého názoru trestného činu a je na orgánech činných v trestním řízení, aby věc prošetřily," uvedl Vandas.

Vandas má za to, že se Sobotka vedle pomluvy dopustil trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

"Cílem těchto výroků je vyvolat nenávistnou kampaň proti straně, která má odlišné politické plány a cíle nežli ČSSD, které je pan B. Sobotka předsedou," stojí v trestním oznámení.

Předchozí stranu zrušil

Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany.

Soud v ní shledal xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy