ČSSD zrušila buňku v Duchcově, která šla do koalice s DSSS

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 12. 2014 15:30
Spolupráce sociálních demokratů s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti v Duchcově je pro vedení strany nepřijatelná.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Duchcov - Sociální demokracie zrušila svou místní buňku v Duchcově, která uzavřela koalici mimo jiné s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).

Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka a předseda ČSSD.

Jeho partaj podle něj v přijatém usnesení odmítla jakoukoliv spolupráci s DSSS.

Vedení sociální demokracie požadovalo zrušení buňky již v listopadu, ústecký krajský výbor strany však navzdory Sobotkově výzvě místní organizaci nerozpustil. Podle šéfa krajské ČSSD Radka Scherfera k tomu nebyl důvod. "Pokud tato strana není zakázána, tak se nedomnívám, že by bylo v rozporu, že naše duchcovská organizace uzavřela tuto koalici," uvedl tehdy Scherfer.

Co se sociálně vyloučenými lokalitami?

V sobotu ale přijala sociální demokracie konečné rozhodnutí. "Ústřední výkonný výbor jednoznačně svým hlasováním tuto koalici odmítl s tím, že je pro sociální demokracii hodnotově nepřijatelná. Vyzval také tři duchcovské zastupitele za sociální demokracii, aby ze strany vystoupili," řekl Sobotka.

Dodal, že rozhodnutí o zrušení buňky podpořila naprostá většina členů ústředního výkonného výboru. Proti nebyl nikdo, několik členů se hlasování zdrželo. Podle Sobotky tak ČSSD vyslala jasný signál české veřejnosti, že se stranami jako DSSS nelze na jakékoliv úrovni spolupracovat.

Výbor také diskutoval i o opatřeních, která je potřeba přijmout ke zlepšení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Sobotka mezi nimi zmínil posílení bezpečnosti, vyčlenění prostředků na integraci vzdělávacího procesu či prosazování zvýšení minimální mzdy, "aby se v naší zemi vyplatilo pracovat".

Výtka? Kdepak, jen projev demokracie

Šéf krajské ČSSD Radek Scherfer řekl, že rozhodnutí ústředního výboru nevnímá jako výtku krajské organizaci, ale jako projev demokracie v ČSSD.

Za pozitivní považuje to, že začala diskuse o tom, jak zlepšit situaci v sociálně vyloučených lokalitách.

"Já to kvituji. My jsme od začátku deklarovali, že naši snahou bylo rozhýbat tyto otázky ve straně, aby se o tom začala vést diskuse. To se netýká jen Duchcovska, obdobný problém máte na Chomutovsku, Mostecku, Teplicku, Šluknovsku," dodal. Doplnil, že byl jedním z devíti lidí, kteří se v sobotním hlasování o zrušení duchcovské buňky zdrželi.

Hrozí nebezpečí fašizace společnosti, řekl komunista Filip

Apelovat na duchcovské politiky, aby nebyli ve městě v koalici s extremistickou stranou, bude i předseda ústeckého krajského výboru KSČM Oldřich Bubeníček. A to přesto, že ze čtyř lidí zvolených v Duchcově za KSČM je jen jeden členem strany.

Pokud se rozhodnou v koalici s extremisty setrvat, měl by podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa uvedený duchcovský člen KŠCM své členství ve straně zvážit. "My nechceme takovou koalici, organizátorem té koalice byla sociální demokracie," řekl předseda KSČM Filip.

Ústřední výbor KSČM se v sobotu situací v Duchcově zatím přímo nezabýval, Filip ale řekl, že ve svém projevu hovořil o nebezpečí fašizace společnosti.

Zkuste nás rozpustit, vybízí Vandas

Podle šéfa DSSS Tomáše Vandase však musí Sobotkův kabinet podat návrh na rozpuštění strany. Jinak požaduje omluvu.

Rozhodnutí Ústředního výkonného výboru ČSSD považuje za důkaz pohrdání členy ČSSD a voliči v Duchcově. "Ukazuje se, že panu Sobotkovi nevybuchují pouze sklady ve Vrběticích, ale i jeho vlastní strana, a nakonec musel rozpuštění duchcovské buňky prosadit 'demokraticky' formou diktátu, když toto odmítla učinit krajská organizace v Ústeckém kraji," uvedl Vandas v tiskové zprávě.

Pokud podle něj ČSSD tímto způsobem "dobrovolně vyklízí pole v neklidném regionu, je na řadě DSSS, aby na troskách socialistů začala stavět s podporou voličů, o které nemá vládní strana zájem".

Spolupráci s extremisty zakazuje bohumínské usnesení

V ČSSD je od roku 1995 v platnosti takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zapovídá spolupráci s extremistickými politickými stranami. Konkrétně jmenuje SPR-RSČ, KSČ, MNS, KSČM, LB a SDL. Navzdory usnesení mají ale sociální demokraté koalice s komunisty například v krajích a obcích. Komunisté jsou i součástí trojčlenné koalice v Duchcově.

Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Soud v ní shledal xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.

 

Právě se děje

Další zprávy