Praha - Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jehož strana zvítězila v boji o Senát a poprvé v něm má sama většinu, vyzval strany vládní koalice k jednání o reformách. "Aby přehodnotily tyto návrhy ve světle výsledků těchto voleb."
Slabších pravomocí Senátu vzhledem ve vztahu ke sněmovně se nebojí. Prohlásil, že Senát teď může nejen úspěšně blokovat ústavní změny nebo změny volebního zákona. A upozornil, že v některých případech senátoři použijí i možnost podat ústavní stížnost např. v případě, kdy silnější sněmovna přehlasuje veto Senátu.
Zároveň ale slibuje, že Senát nezahájí politiku "nulové tolerance", ale že bude o zákonech s Nečasovou vládní koalicí diskutovat.
ČSSD si teď bude nárokovat křeslo předsedy horní parlamentní komory - a má dost hlasů na to, aby ho zvolila sama. Nominace prý vedení nechá čistě na senátorském klubu, který se sejde už v úterý.
Podle informací Aktuálně.cz mají největší šance na nominaci dosavadní místopředseda Senátu Milan Štěch, nebo místopředseda ČSSD a dosud poslanec Zdeněk Škromach. Šance předsedy senátorů za ČSSD Petra Víchy a senátorky Aleny Gajdůškové jsou údajně mnohem menší.
A.cz: Vyzval jste vládní koalici k jednání. Slibujete si od toho skutečně výraznou korekci vládních reforem?
Především - vláda zatím realizuje politiku škrtů. Ve zdravotnictví, v sociální oblasti zatím nepředstavila nějaké ucelené koncepty. Pro nás je důležité, abychom vládě řekli, jaké je naše stanovisko k důchodové reformě, ke zdravotnickým zákonům, aby vláda věděla, s jakým stanoviskem může počítat na půdě Senátu. A také platí, že budeme požadovat, aby vláda předložila takovou podobu důchodové reformy, která projde i na půdě Senátu. Aby byla dohodnuta konsenzuálně.
A.cz: Zmínil jste ještě jeden nástroj - ústavní stížnost. Kde ji chcete použít?
Primární téma je zpětné zdanění stavebního spoření. My jsme vládu už v létě upozorňovali, aby to nedělala, bohužel, návrh zákona je v poslanecké sněmovně. My ho nepodpoříme, nepodpoříme ho ani na půdě Senátu a v případě, že by se sněmovna zachovala nerozumně (tedy přehlasovala Senát - pozn. Akt.cz), tak budeme nuceni podat ústavní stížnost a žádat, aby zpětné zdanění Ústavní soud ze zákona vypustil.
A.cz: Necháte skutečně výběr předsedy Senátu jen na senátorském klubu ČSSD? Je to přece jen protokolárně druhá nejvyšší funkce ve státě...
Klíčovou roli v nominačním procesu bude hrát náš senátorský klub.
A.cz: Takže vedení se do toho vkládat nebude?
Vedení nebude v tomto směru přijímat žádná usnesení.
A.cz: Pomohou vám podle vás výsledky těchto voleb v boji o křeslo předsedy strany? Přece jenom sjezd bude až na jaře...
Já myslím, že do té doby je dost času, teď nás teprve čekají okresní konference.
A.cz: A myslíte, že výsledek těchto voleb ovlivní i - samozřejmě jen nepřímo, psychologicky - jednání o koalici na pražské radnici?
Nemyslím si. Myslím si, že klíčové bude, zda-li sociální demokracie podpoří co nejrozsáhlejší změny ve vedení Prahy.
A.cz: A vy sám byste preferoval teď spíše koalici s ODS, nebo s TOP 09?
Představitelé ODS na pražském magistrátu mají velmi špatnou pověst. Já bych nepokládal za užitečné, aby sociální demokracie s těmito lidmi ve vedení Prahy vytvářela koalici.
A.cz: Takže Jiří Dientsbier ml. má vaši plnou podporu? (O problémech J. Dientsbiera v pražské ČSSD čtěte ZDE.)
S Jiřím Dienstbierem na to máme velmi podobný pohled.