Málokterá pasáž výroční zprávy české kontrarozvědky vyvolala tolik ohlasů jako poznámka pod čarou, která se věnovala výuce moderních dějin na českých školách. Podle BIS jde o de facto jejich sovětskou verzi. Proti takovému stanovisku se ohradili například učitelé dějepisu na semináři v Poslanecké sněmovně.
Ředitel BIS Michal Koudelka ve středu v Senátu přiznal, že tuto konkrétní větu vhodně nezformulovali. Upozornil však, že se kolem ní vyrojila řada lží. "BIS čelila masivní dezinformační kampani týkající se jedné věty pod čarou v naší veřejné výroční zprávě. Jedné věty, která byla nešťastná, přiznávám. Toto rozpoutalo nesmírně brutální a lživou kampaň namířenou proti BIS," uvedl Koudelka, který nechtěl na doplňující otázky reagovat.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha Aktuálně.cz upřesnil, že za sdělením poznámky pod čarou si stojí, za nešťastnou považují pouze její formulaci.
V řetězových mailech byly lži
Podle Koudelky se kampaň proti BIS objevovala na stránkách proruského webu Aeronet a šířila se také pomocí řetězových e-mailů. "Cílila na skupinu, která je citlivá na informace týkající se druhé světové války a jejích výsledků a obecně na skupinu, která je v postsovětské zemi velmi citlivá na jakékoliv ovlivňování výuky na školách ze strany státních institucí," řekl Koudelka.
Šéf kontrarozvědky v Senátu citoval z jednoho z e-mailů, který se řetězově šířil. Podle něj BIS třeba již nechce, aby se používal termín mnichovská zrada a nahradil ho mnichovský pakt nebo dohoda. Ve výroční zprávě se však o ničem takovém nepíše.
Sám Koudelka již v lednu upozorňoval, že tajná služba neříká, co se má a nemá učit nebo co má být v učebnicích. Podpořil ho v tom také ministr školství Robert Plaga, který tvrzení o tom, že chce tajná služba ovlivňovat výuku, označil za bludy.
"Brutální lživá kampaň. Jaký byl její cíl? To se můžeme jen domnívat, samozřejmě diskreditace a oslabení BIS, to je nasnadě. Ale je možné říct, že cílem bylo znevěrohodnit jakékoliv další informace, které BIS poskytne nebo zveřejní," prohlásil Koudelka.