Schwarzenberg dostane jako první Čech Schumanovu medaili. Uděluje se za zásluhy o mír

ČTK ČTK
9. 12. 2015 15:07
Karel Schwarzenberg (TOP 09) dostane ve středu večer Schumanovu medaili, která se uděluje za zásluhy o mír, budování Evropy a lidské hodnoty. Schwarzenberg bude první Čech, který tuto medaili dostane. Ocenění nesoucí jméno jednoho z otců evropského integračního procesu Roberta Schumana se uděluje od roku 1986, dosud ho získali například papež Jan Pavel II. nebo německá kancléřka Angela Merkelová.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Víc než padesát europoslanců širšího vedení Evropské lidové strany (EPP) bude v Praze tři dny diskutovat o vývoji EU, například o britských požadavcích na reformu Unie.

Už ve středu, v předvečer zahájení zasedání, převezme od šéfa nejsilnější frakce Evropského parlamentu Manfreda Webera Medaili Roberta Schumana exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. V pátek se členové EPP zúčastní diskuse o migraci s představiteli církví a náboženských společností.

První český občan

Ocenění udělované za zásluhy o mír, budování Evropy a lidské hodnoty obdrží Schwarzenberg jako první český občan. S kolegy z Evropy v Museu Kampa zřejmě oslaví také narozeniny, ve čtvrtek mu bude osmasedmdesát let.

Ocenění nesoucí jméno jednoho z otců evropského integračního procesu Roberta Schumana se uděluje od roku 1986, dosud ho získali například papež Jan Pavel II. nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Úlohy hostitelů zasedání se ujmou členové širšího vedení frakce z Česka lidovci Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová a Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09.

Do debaty o budoucnosti Evropské unie se v pátek vedle europoslanců zapojí také místopředsedkyně Evropské komise Kristalina Georgieová odpovědná za rozpočet nebo eurokomisaři Tibor Navracsics a Christos Stylianides. Účast přislíbili také německý ministr financí Wolfgang Schäuble a bývalý prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

S proslovem vystoupí i Bělobrádek

Části programu v hotelu Intercontinental se zúčastní český vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který nově vede TOP 09.

Bělobrádek vystoupí s proslovem, v němž se zaměří na otázku, co jsou evropské hodnoty a kam se Evropa má dál ubírat. Od setkání očekává pestrou diskusi. "Debata bude oscilovat mezi migrační krizí a tím, jak dál postupovat v rámci dalšího sjednocování Evropy, toho, jak dál se situací, která je v Británii," sdělil.

Představitelé EPP se budou zabývat požadavky na reformu Evropské unie, které na začátku listopadu oznámil britský premiér David Cameron. Londýn chce mimo jiné omezit svobodný pohyb osob a sociální dávky pro občany Unie přicházející do Británie. Cílem setkání je podle pořadatelů mimo jiné dostat evropská témata také do české politiky.

Po dvoudenní debatě o budoucnosti EU se členové EPP zúčastní diskuse o migraci s představiteli církví a náboženských společností v dominikánském klášteře v Jilské ulici.

Eurokomisař pro oblast vzdělávání, kultury, mládeže a sportu a Navracsics, jeho kolega Stylianides pro humanitární pomoc a řešení krizí budou společně s europoslanci za EPP debatovat s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i reprezentanty pravoslavné církve, muslimů a také se zástupci židovské obce či iráckých křesťanů.

Poslanecká frakce evropských lidovců je s 216 poslanci nejpočetnější skupinou v Evropském parlamentu. Patří do ní celkem sedm českých europoslanců zvolených za TOP 09 / STAN a KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy