Schwarzenberg dostane jako první Čech Schumanovu medaili. Uděluje se za zásluhy o mír

ČTK ČTK
9. 12. 2015 15:07
Karel Schwarzenberg (TOP 09) dostane ve středu večer Schumanovu medaili, která se uděluje za zásluhy o mír, budování Evropy a lidské hodnoty. Schwarzenberg bude první Čech, který tuto medaili dostane. Ocenění nesoucí jméno jednoho z otců evropského integračního procesu Roberta Schumana se uděluje od roku 1986, dosud ho získali například papež Jan Pavel II. nebo německá kancléřka Angela Merkelová.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Víc než padesát europoslanců širšího vedení Evropské lidové strany (EPP) bude v Praze tři dny diskutovat o vývoji EU, například o britských požadavcích na reformu Unie.

Už ve středu, v předvečer zahájení zasedání, převezme od šéfa nejsilnější frakce Evropského parlamentu Manfreda Webera Medaili Roberta Schumana exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. V pátek se členové EPP zúčastní diskuse o migraci s představiteli církví a náboženských společností.

První český občan

Ocenění udělované za zásluhy o mír, budování Evropy a lidské hodnoty obdrží Schwarzenberg jako první český občan. S kolegy z Evropy v Museu Kampa zřejmě oslaví také narozeniny, ve čtvrtek mu bude osmasedmdesát let.

Ocenění nesoucí jméno jednoho z otců evropského integračního procesu Roberta Schumana se uděluje od roku 1986, dosud ho získali například papež Jan Pavel II. nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Úlohy hostitelů zasedání se ujmou členové širšího vedení frakce z Česka lidovci Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová a Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09.

Do debaty o budoucnosti Evropské unie se v pátek vedle europoslanců zapojí také místopředsedkyně Evropské komise Kristalina Georgieová odpovědná za rozpočet nebo eurokomisaři Tibor Navracsics a Christos Stylianides. Účast přislíbili také německý ministr financí Wolfgang Schäuble a bývalý prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

S proslovem vystoupí i Bělobrádek

Části programu v hotelu Intercontinental se zúčastní český vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který nově vede TOP 09.

Bělobrádek vystoupí s proslovem, v němž se zaměří na otázku, co jsou evropské hodnoty a kam se Evropa má dál ubírat. Od setkání očekává pestrou diskusi. "Debata bude oscilovat mezi migrační krizí a tím, jak dál postupovat v rámci dalšího sjednocování Evropy, toho, jak dál se situací, která je v Británii," sdělil.

Představitelé EPP se budou zabývat požadavky na reformu Evropské unie, které na začátku listopadu oznámil britský premiér David Cameron. Londýn chce mimo jiné omezit svobodný pohyb osob a sociální dávky pro občany Unie přicházející do Británie. Cílem setkání je podle pořadatelů mimo jiné dostat evropská témata také do české politiky.

Po dvoudenní debatě o budoucnosti EU se členové EPP zúčastní diskuse o migraci s představiteli církví a náboženských společností v dominikánském klášteře v Jilské ulici.

Eurokomisař pro oblast vzdělávání, kultury, mládeže a sportu a Navracsics, jeho kolega Stylianides pro humanitární pomoc a řešení krizí budou společně s europoslanci za EPP debatovat s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i reprezentanty pravoslavné církve, muslimů a také se zástupci židovské obce či iráckých křesťanů.

Poslanecká frakce evropských lidovců je s 216 poslanci nejpočetnější skupinou v Evropském parlamentu. Patří do ní celkem sedm českých europoslanců zvolených za TOP 09 / STAN a KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy