Sněm TOP 09: V předsednictvu je polovina žen, Kalousek získal drtivou podporu

Přenos skončil
Miroslav Kalousek v čele strany nahradil Karla Schwarzenberga, když získal podporu 86 procent delegátů. Prvním místopředsedou je Marek Ženíšek.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po šesti letech a jednom dni od vzniku TOP 09 skončil v čele strany jeden z jejích zakladatelů Karel Schwarzenberg. Novým předsedou se stal Miroslav Kalousek, který neměl v nedělní volbě protikandidáta.

V nominačním projevu Kalousek zmínil zejména to, že TOP 09 by měla podporovat svobodnou společnost. "Čím více Zemanů a Babišů, tím méně skutečné demokracie," prohlásil. Za to si vysloužil potlesk vestoje a zároveň jasnou podporu delegátů - nakonec získal přes 86 procent hlasů.

Sněm už v sobotu změnil stanovy tak, aby nový předseda měl i většinu organizačních pravomocí. Až dosud přitom bylo zvykem, že fungování strany řídil první místopředseda.

Po Kalouskovi dopadla jasně i volba prvního místopředsedy. Marek Ženíšek, který stejně jako Miroslav Kalousek neměl protikandidáta, dostal 71 procent hlasů. Boj se tak očekával především o čtyři křesla řadových místopředsedů,, kdy nominaci získalo sedm straníků.

Po stažení Pavla Lukšy a Tomáše Tesaře byl výsledek poměrně jasný. TOP 09 bude mít tři místopředsedkyně - Markétu Adamovou, Jitku Chalánkovou a Helenu Langšádlovou. Ty doplní exministr zdravotnictví Leoš Heger.

Přenos skončil
16:56

Projevem Miroslava Kalouska sněm TOP 09 končí. Děkujeme vám za vaši pozornost.

16:53 Miroslav Kalousek

"Chtěl bych poděkovat za schopnost konstruktivní diskuse a především za tu energii, kterou jsem z vás cítil. Pokládám vás za naprosto výjimečnou sestavu na české politické scéně," poděkoval Kalousek delegátům.

16:50

Delegáti hladce schválili i závěrečné usnesení sněmu, které předložila jedna z nových místopředsedkyň Markéta Adamová. Definitivní tečku za sněmem udělá závěrečné slovo Miroslava Kalouska.

16:06

I na poslední hlasování čtvrtého volebního sněmu stačilo první kolo. Vedení TOP 09 je tak kompletní, nyní ještě bude třeba schválit závěrečné usnesení, čímž sněm skončí.

15:28

Delegáti nyní odešli k zástěnám s iPady volit zbývajících 15 členů výkonného výboru. O ně se uchází dohromady 20 kandidátů, volba skončí v 15:54.

15:03

S projevy nyní vystupují jednotliví kandidáti na zbylá místa ve výkonném výboru. V něm jsou mimo předsednictva a 15 volených členů ještě poslanci, senátoři, europoslanci. Předseda strany Miroslav Kalousek už oznámil, že nový výkonný výbor se poprvé sejde ihned po skončení sněmu.

14:52

Jak vypadal v pořadí čtvrtý sněm TOP 09? Galerii Ludvíka Hradilka si můžete prohlédnout ZDE.

Foto: Ludvík Hradilek
14:50 Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek podle očekávání oznámil, že skončí jako předseda poslaneckého klubu TOP 09. Jako předseda strany má totiž automaticky přednostní právo vystupovat. Stejné právo má i předseda klubu, stranám se tedy vyplatí, aby tyto dva posty zastávali různí lidé. Kalouska v čele klubu nahradí pražský poslanec František Laudát.

14:42

Bez větších komplikací proběhla i volba zbylých členů předsednictva. Do něj se hned v prvním kole dostali poslanci Jiří Skalický, Herbert Pavera a Zdeněk Bezecný a zástupci ústecké, respektive karlovarské organizace Tomáš Tesař a Lukáš Otys.

14:12

Fakt, že v nejužším vedení TOP 09 bude polovina žen, potěšila jak nového šéfa partaje Miroslava Kalouska, tak i prvního místopředsedu Marka Ženíška. "Jednak nám to může pomoc u voličů a jednak je to ukázka toho, že TOP 09 má dostatek žen i bez kvót," pochvaluje si Ženíšek.

14:09

Poté, co se delegáti naobědvali, následuje volba zbylých pěti členů předsednictva. O post se uchází například poslanci Zdeněk Bezecný, Herbert Pavera, Jiří Skalický nebo šéf ústecké organizace Tomáš Tesař.

13:54

I přesto, že na sněmu TOP 09 zazněla od některých řečníků na jejich adresu kritika, popřáli Starostové a nezávislí ke zvolení nového vedení.

13:11

Těžko říct, jestli tato gratulace prvního místopředsedy lidovců Mariána Jurečky udělá Miroslavu Kalouskovi radost.

12:58

Šéf ústecké organizace Tomáš Tesař podle informací deníku Aktuálně.cz stáhl svou kandidaturu kvůli tomu, aby nedošlo k případnému "souboji" mezi Čechy a Moravou. Po odstoupení Pavola Lukšy totiž zůstala ve hře jako jediná zástupkyně moravských krajů Jitka Chalánková.

12:36

Ke zvolení nového šéfa pogratuloval TOP 09 i předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

12:23

Konzervativní TOP 09 bude mít v nejužším vedení padesát procent žen. To se nepodařilo ani sociálním demokratům, kteří mají kvóty na ženy dokonce ve stanovách, ale na letošním sjezdu nebylo zvolení alespoň dvou místopředsedkyň do poslední chvíle jisté. Všichni zvolení místopředsedové jsou zároveň poslanci.

12:10

... Andrej Babiš dal najevo, že se s Miroslavem Kalouskem nemusí.

12:09

Zatímco Petr Fiala Miroslavu Kalouskovi pogratuloval...

12:20

Místopředsedy TOP 09 se v prvním kole stali Leoš Heger se 167 hlasy, Markéta Adamová se 145 hlasy, Helena Langšádlová se 136 hlasy a Jitka Chalánková se 135 hlasy.

12:04

Delegáti nyní budou hlasovat o tom, kteří čtyři kandidáti obsadí místa řadových kandidátů. Jen pro rekapitulaci, ve hře je pět jmen: Markéta Adamová, Leoš Heger, Václav Horáček, Jitka Chalánková a Helena Langšádlová.

12:01

Posledním uchazečem o post místopředesdy je šéf ústecké organizace TOP 09 Tomáš Tesař. I on se vymezil proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Podle něj musí strana pojmenovávat věci pravými jmény, i když to nemusí být líbivé. Na konci projevu ale Tesař oznámil, že kandidovat na post místopředsedy nebude.

11:48

Lukša, který před šesti lety odešel z KDU-ČSL a pomáhal se založením strany, se podle zdrojů ze strany nepohodl s novým předsedou Miroslavem Kalouskem. Podle čestného předsedy Karla Schwarzenberga je Lukša uražený, protože v jeho kraji získala vliv nová generace.

12:00

Posledním uchazečem o post místopředesdy je šéf ústecké organizace TOP 09 Tomáš Tesař. I on se vymezil proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Podle něj musí strana pojmenovávat věci pravými jmény, i když to nemusí být líbivé. Na konci projevu ale Tesař oznámil, že kandidovat na post místopředsedy nebude.

11:45

Vlivný straník z Moravskoslezského kraje Pavol Lukša kandidovat na post místopředsedy nakonec nebude. Místo toho podpořil Leoše Hegera a kandidujcí ženy. "Komunální a senátní volby nás vrátily na zem. Příkladem za všechny je boj o Prahu, naši hlavní baštu, kde jsme se dostali do opozice," zkritizoval volební výsledky a neopomněl připomenout, že strana potřebuje i silné moravské kraje, jako je třeba ten Moravskoslezský.

11:37

"Vláda přichází s novými registry, kvótami... Je to opravdu to, co chceme?" ptá se delegátů další z kandidátek na post místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. Stát by měl podle ní v první řadě garantovat bezpečí občanů, podle Langšádlové je životně důležité, aby se posilovala euroatlantická spolupráce.

11:30

Jako čtvrtá se k řečnickému pultíku postavila Jitka Chalánková. Svůj nominační projev začala drobným historickým exkurzem a připomněla, co se stalo 29. listopadu- úmrtí Karla IV. nebo zrušení ustanovení o vedoucí roli KSČ. "V politice nastávají okamžiky, kdy má opozice podat vládě ruku," pokračuje s tím, že na začátku října ve Sněmovně prosadila usnesení, jak by měl Sobotkův kabinet postupovat v nynější migrační krizi.

11:20

Další z kandidátů na místopředsedu, liberecký poslanec Václav Horáček, vyzval stranu, aby naplňovala ideály prezidentů Václava Havla a T. G. Masaryka. "Buďme těmi, kdo chtějí společnost spojovat a uklidňovat," uvedl Horáček.

11:15

Adamová zavtipkovala kvůli hotelu, ve kterém se sněm koná. Je prý příznačné, že se strana schází mezi sídlem Rádia Svobodná Evropa a Olšanskými hřbitovy. "Měli bychom mít jasno, kterým směrem se chceme dát," řekla Adamová.

11:21 Podle exministra Leoše Hegera se první ročník tak úplně nepovedl.

Po Adamové se o podporu delegátů uchází někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Jsem sám sobě trochu překvapením, že jsem v politice od roku 2010 přežil. Přesto jsem připraven TOP 09 další dva roky pomáhat," prohlásil s lehkou nadsázkou. V nominační řeči se přihlásil k myšlenkám, které nastínil už Miroslav Kalousek - TOP 09 by měla bránit demokracii a měla by být tolerantní k názorům druhých.

11:08

"Základem je dialog s voliči i řadovými členy. Chci do politiky vnášet pohled mé generace, která vyrostla nezatížena minulostí. A tuto generaci chci taky oslovit," uvedla první z kandidátek, poslankyně Markéta Adamová. Nominovala ji silná pražská organizace, která má vždy v předsednictvu svého zástupce.

11:13

Miroslav Kalousek odmítl, že by čestný předseda byl jen maskotem TOP 09. Karel Schwarzenberg by měl stranu zastupovat například v otázkách zahraniční politiky.

11:05

Delegáti se chystají volit čtveřici řadových místopředsedů. Nominaci z krajů dostalo sedm kandidátů. Jejich profily najdete v přehledné GRAFICE. Žádná dodatečná nominace na sněmu nepadla.

11:03

Prvním místopředsedou se stal Marek Ženíšek. Volilo ho 124 delegátů, tedy 71 procent.

10:58

Schwarzenberg zopakoval, že pokud mu to zdraví dovolí, tak se zúčastní dalších sněmovních voleb a bude připraven podpořit i dobrého kandidáta v prezidentských volbách. Čestný předseda TOP 09 už dříve řekl, že by vedl pražskou kandidátku.

10:52

"Jsem přesvědčen, že Kalousek dovede s pomocí boží TOP 09 znovu do vlády," reagoval na Kalouskova slova Schwarzenberg. Dodal, že je rád, že končící předseda není "zlostný dědek", jenž se mstí těm, kteří s ním v minulosti nesouhlasili. Rýpl si tak do Miloše Zemana a Václava Klause, kteří poté, co odešli z čela ČSSD a ODS, strany otevřeně kritizovali.

10:47

Spolu s Kalouskem přišel i čestný předseda Karel Schwarzenberg. Kalousek opakuje myšlenky, které podrobně rozebíral ve svém téměř desetistránkovém projevu. "Vážím si zejména toho, že s námi Karel Schwarzenberg zůstává a že pro nás, ale nejen nás, zůstává nezpochybnitelnou autoritou. Ještě jednou - Karle, děkuji," obrátil se následně Kalousek ke svému předchůdci.

10:43

Zatímco delegáti volí prvního místopředsedu, do místnosti pro novináře za pár okamžiků přijde nový předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, aby okomentoval své zvolení.

10:40

Jediný kandidát na prvního místopředsedu Marek Ženíšek vidí svou roli zejména v tom, aby kryl Kalouskovi záda a usměrňoval vnitrostranickou debatu.

10:38

Ženíšek chce krýt záda předsedovi a zároveň být spojkou mezi ním a krajskými organizacemi. Již dříve deníku Aktuálně.cz řekl, že komunikace se zatím vždy nedařila.

10:34

Delegáti TOP 09 milují nového předsedu.

Jo ! #snemtopky

Posted by Jana Spekhorstová on 29. listopad 2015
10:29

Delegáti budou hlasovat o postu prvního místopředsedy. Poslance Ženíška nikdo nevyzval. "Otevřenost, důvěryhodnost, zdravé sebevědomí, funkční předsednictvo a jednota. To jsou atributy, které nám umožňují na politické scéně a pomohou nám uspět ve volbách," zahájil Žaníšek svůj nominační projev.

10:28

Pro Kalouska hlasovalo zhruba 86 procent delegátů. Jeho předchůdce Schwarzenberg na minulých třech sjezdech dostával podporu přes 90 procent.

10:27 Miroslav Kalousek

Kalousek podpořil na post prvního místopředsedy poslance Marka Ženíška, který je jediným kandidátem. "Žádám, abyste mu dali silný mandát," řekl Kalousek.

10:23

Miroslav Kalousek byl zvolen 148 hlasy. Celkem hlasovalo 171 delegátů.
Po svém zvolení Kalousek poděkoval Karlu Schwarzenbergovi: "Budeš pro nás vždycky nezpochybnitelnou autoritou."

10:22

Netrpělivě se čeká na výsledky volby. Fotografové a kameramani stojí v houfu okolo stolu, u něhož sedí Miroslav Kalousek a čekají na jeho bezprostřední reakci po vyhlášení výsledků.

10:15

Delegáti ve frontě na hlasování vtipkují o tom, že Kalousek je jediným kandidátem na předsedu. "Nějak dlouho to trvá, asi se tam někdo rozmýšlí, koho volit," smějí se.

10:10

Volba na sjezdu TOP 09 probíhá pomocí moderní techniky. Každý kandidát má přidělené unikátní heslo a za plentou hlasuje na tabletu. Na obrazovkách v sále se pak v reálném čase ukazuje, kolik procent delegátů uz hlasovalo. Ve srovnání s ostatními stranickými sjezdy, které se letos konaly, je díky tomu sčítání hlasů výrazně rychlejší.

10:01

Kalousek požádal delegáty, aby ho ve volbě podpořili. Shrnul základní body svého projevu, za který mu vestoje aplaudoval celý sál. Následně byla vyhlášena volba předsedy, hlasování skončí v 10:10.

09:50

Členství v Evropské unii je podle Kalouska pro Česko jedinou variantou.

 

09:46 Miroslav Kalousek

"Čím méně Evropy, tím více Moskvy, čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů. Čím více Zemanů a Babišů, tím méně skutečné demokracie," prohlásil nástupce Karla Schwarzenberga.

09:45 Miroslav Kalousek

Chce-li Česko v současné krizi zůstat lidskou společností, nemůže podle Kalouska rezignovat na soucit. "Odmítněme rasistické xenofobní postoje, kterým se do čela staví prezident republiky, nepodléhejme ale naivním představám. Řešme tento problém věcně, s důvěrou ve vlastní síly," prohlásil Kalousek.

Sám prý má pochybnosti o možnosti integrace velkého počtu uprchlíků do evropské společnosti. Větší naději vidí v pomoci uprchlíkům v návratu do jejich vlasti, až bude bezpečná.

Krize podle něj ukázala slabiny Evropské unie, která by teď měla stanovit pevná pravidla a těch se držet. "TOP 09 bude prosazovat akceschopnou Evropou. Chceme být v tvrdém jádru Unie, nechceme jet v pomalejším pruhu," dodal Kalousek za potlesku delegátů.

09:35 Miroslav Kalousek

TOP 09 bude podle Kalouska i nadále podporovat kapitalismus. Vymezil se ale proti velkým korporacím, jako je Agrofert ministra financí Andreje Babiše. "Vždy nám půjde o podnikatele drobného a středního. Naším programem je bohatství velkého množství obyvatel, kteří budou tvořit hrdou střední třídu," dodal Kalousek. Delegáti ho odměňují potleskem a smíchem.

09:30 Miroslav Kalousek

"Příští týdny, měsíce a pravděpodobně i roky máme jeden historický úkol – hájit svobodné prostředí," dodal Kalousek. Strana podle něj tyto hodnoty musí hájit i ve spolupráci s demokratickou levicí. Rýpl si i do médií, která podle něj k současnému stavu mlčí. Detailně směřování strany Kalousek popsal v pátečním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz, celý si ho můžete přečíst ZDE.

09:25

Miloš Zeman a jeho okolí jsou podle Kalouska pátou kolonou ruského prezidenta Vladimira Putina. "Současná éra babišismu, ve které vzniká dojem, že je potřeba řídit stát jako firmu, je konečnou fází tohoto vývoje," dodal Kalousek. Odmítl kritiku, že by místo vymezování proti Babišovi měl prosazovat pozitivní témata. "To je pozitivní téma. Je to přitakání svobodě, úsilí o svobodě slova. Čelíme bezprecedentnímu útoku na svobodou společnost," dodal Kalousek.

Foto: Ludvík Hradilek
09:20 Miroslav Kalousek

Kalousek hodnotí průběh listopadové revoluce, kterou podle něj připravily zpravodajské elity. To prý poškodilo cestu Česka k demokracii.

09:15 Miroslav Kalousek

"Neočekávaný geopolitický vývoj proti nám postavil výzvu, které musíme čelit. Jsme unikátní politickou silou, která reprezentuje hodnoty listopadu 1989, tedy autentické hodnoty demokracie a zároveň víru v liberální kapitalismus," řekl Kalousek v nominačním projevu.

09:13

Jediným kandidátem na předsedu je Miroslav Kalousek. Nikdo se dodatečně nepřihlásil ani přímo na sněmu.

09:09

Přesně v 9:09 začala volba nového předsedy.

09:00

Končící Schwarzenberg promluvil k delegátům už v sobotu. Vyzval je, aby se nebáli v době imigrační krize nebáli být vstřícní k uprchlíkům. TOP 09 podle něj uspěje, pokud se bude i nadále držet svých hodnot, protože populistická řešení douhodobě nefungují. O sobotním jednání sněmu čtěte ZDE.

08:55

Zdravíme čtenáře Aktuálně z pražského hotelu Don Giovanni, kde TOP 09 začne za několik minut volit nástupce odcházejícího Karla Schwarzenberga.

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
Aktualizováno 29. 11. 2015 16:54
 

Právě se děje

před 10 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy