reklama
 
 

Odcházející Schwarzenberg: Ze Zemana jsem zhnusen. Nebojte se populistů ani uprchlíků

Aktualizováno 28. 11. 2015 15:12
Odcházející předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vyzval na sněmu straníky, aby podpořili jeho nástupce Miroslava Kalouska v těžké době, která nastává pro Evropu, Česko i stranu samotnou. TOP 09 podle něj zaujme voliče, pokud se bude držet svých zásad a ani ve vyhrocených dobách se nebude bát uprchlíků. Odsoudil také vystupování prezidenta Zemana v této otázce. "Populisti a demagogové mohou krátce ovládat jeviště, ale po nějakém čase vždy vymizí," řekl Schwarzenberg.

Praha - "Držte se našich zásad, i když je to někdy nepříjemné, a nebojte se být vlídní a přátelští k uprchlíkům," prohlásil odcházející předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na víkendovém sněmu strany.

Vyzval straníky, aby ani v imigrační krizi nepodléhali strachu a nezapomínali, že se mohou sami stát uprchlíky. "Doba po roce 89 bylo zlaté období našich životů. To teď končí a nastávají drsnější časy pro Evropu, Českou republiku i pro naši stranu," řekl Schwarzenberg.

Uprchlická krize je podle něj generační výzva, kterou přirovnal k tomu, jak se předchozí generace musely vyrovnat s nacismem a dobou komunistické vlády. Zkritizoval také přístup prezidenta Miloše Zemana. "Dělá to strašně, jsem z toho zhnusen," komentoval Schwarzenberg výroky prezidenta o uprchlících.

Dodal, že je strašné, když hlava státu vystupuje na jednom pódiu s lidmi, kteří se dovolávají nikoliv na odkaz Tomáše Garrigue Masaryka, ale "pokračují v práci Emanuela Moravce", tedz ministra propagandy za protektorátu.

Stranu v neděli po Schwarzenbergovi převezme dosavadní první místopředseda Miroslav Kalousek. "Seřaďte se pevně za Mirkem Kalouskem. Bude to mít těžké a bude potřebovat vaši podporu. Bez vás to nedokáže," podpořil ho Schwarzenberg. Věří prý, že po jeho odchodu do strany přijdou nové myšlenky i mladý duch.

Pokud má strana i nadále uspět, musí podle končícího předsedy voliče přesvědčit, že je pevná ve svých zásadách. "Jsem přesvědčen, že voliči ocení pevnou stranu, která neuhýbá, která vždycky bude bojovat za svobodu a právní stát. Populisti a demagogové mohou krátce ovládat jeviště, ale po nějakém čase vždy vymizí," řekl Schwarzenberg.

Čestný předseda

Delegáti v pražském hotelu Don Giovanni svého končícího předsedu odměnili dlouhotrvajícím potleskem. Schwarzenberg bude dál čestným předsedou a stranickým expertem na zahraniční politiku. Již dříve oznámil, že povede pražkou kandidátku do příštích sněmovních voleb.

Jeho přínos ocenil i předseda ODS Petr Fiala "Je dobře, že vzhledem k těm výzvám Karel Schwarzenberg úplně neodchází," řekl předseda ODS. Ten také připomněl, že obě pravicové strany spojuje nejen ekonomický program, ale také zájem o svobodu a demokracii.

"Rýpl si" jak do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše kvůli zásahům vůči podnikatelům, tak do prezidenta Miloše Zamana kvůli vystoupení na Albertově. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek straně poděkoval za spolupráci v Evropském parlamentu.

STAN: Pojďme bojovat každý sám

Za spolupráci poděkoval i zastupující předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Jeho strana, která je spojencem TOP 09 ve Sněmovně, již dříve oznámila, že v příštích krajských volbách už bude kandidovat sama. Nastupující předseda Miroslav Kalousek jim na to vzkázal, že je podporuje dostatek nezávislých starostů, a jeho strana se tak může jmenovat "TOP 09 s podporou starostů s malým s".

"Vždyť TOP 09 je silnou značkou, která nemá zapotřebí takto mást voliče. Pojďme, každý sám, prorazit svými programy a osobnostmi," uvedl Gazdík. Končící Schwarzenberg na to řekl, že chápe jejich snahy o emancipaci a další spolupráce se bude odvíjet podle toho, jak se Starostům bude dařit v krajských volbách.

Premiér Bohuslav Sobotka, který se teprve před několika hodinami vrátil z cesty do Číny, se omluvil. Předseda ANO Andrej Babiš pozván nebyl.

autor: Lucie Stuchlíková | 28. 11. 2015 12:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama