Schizofrenie na školství: Stát uspořádá dvě jednotné zkoušky

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 5. 2014 10:30
Žáci devátých tříd mají velkou šanci, že si je stát otestuje hned dvakrát. Jednou při povinných přijímačkách, podruhé při zjišťování, jak si vedou jejich školy. Plánuje to ministr Marcel Chládek.
Tak teď vážně nevím...
Tak teď vážně nevím... | Foto: Jan Langer

Praha - Schizofrenie na ministerstvu školství: pod taktovkou státu vznikají dvě jednotné zkoušky pro deváťáky.

Obě se budou skládat na počítači a obě uspořádá "ministerské" Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání.

Bude mezi nimi jen jediný rozdíl: zatímco první test bude povinným sítem pro každého, kdo chce studovat maturitní obor, druhá zkouška bude jen dobrovolná. Má sloužit jako zdroj informací pro Českou školní inspekci.

Paralelní projekty

"Jsou to dva paralelní projekty. Každý z nich má ale mít trochu jinou funkci," přiznává ministr školství Marcel Chládek.

Oba testy chce žákům předložit na školních počítačích. Pravděpodobně k tomu použije systém za padesát milionů, který už nechali vyrobit jeho předchůdci.

Kolik k tomu padne na nové testy a kolik peněz spolyká organizace obou zkoušek, prozatím ministr netuší.

Nepodkročitelná laťka

Proč chce ale Chládek trápit školáky dvakrát? "Protože jde o dvě různé věci," vysvětluje ministr.

Plošné přijímačky na střední školy mají podle něj zamezit tomu, aby se ke studiu nedostávali uchazeči, kteří na maturitní obor nemají předpoklady. "Což se běžně děje. Takže první půlrok učitelé nedělají nic jiného, než že srovnávají obrovské rozdíly, které ve třídě jsou,“ říká Chládek. Testy podle něj nastaví nepodkročitelnou laťku.

Přijímačky budou mít současně všechny školy zadarmo. "Dnes si je často nakupují od drahých soukromých agentur," pokračuje Chládek.

Druhé testy by měly naopak ukázat, jak si jednotlivé školy vedou. Poté, co ministerstvo před pěti lety zrušilo osnovy, totiž mohou výsledky různých učitelů kolísat.

Poškodíme talenty

Odborníci ale přistupují k Chládkovým plánům s rozpaky. Kritikou ministra zasypali hlavně kvůli jednotným přijímačkám.

"Zavedení povinných přijímacích zkoušek je sice možná dobrý krok, ale jen v případě, že budou platit kritéria pro různé typy škol," upozorňuje například šéf Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn. Mohlo by se totiž podle něj stát, že jednotná laťka bude pro gymnázia příliš nízká a pro některé střední školy naopak příliš vysoká.

Podle spolku EDUin zase mohou jednotné přijímačky poškodit talentované žáky, kteří jsou sice vynikající v určitém oboru, ale neoplývají univerzálními znalostmi.

"Mnohé školy dnes doplňují přijímací řízení i pohovory, tak aby se neprojevily jen encyklopedické znalosti, ale i osobní zralost a kompetence žáků. Tady jim opět odebereme možnost vybrat si studenty podle jejich a svých potřeb a nahradíme ji strojovým státním mechanismem," uvádí Olga Pohl z EDUin.

Podle bývalého ministra školství Ondřeje Lišky by navíc znamenalo zavedení jednotných testů to, že se výuka v posledních ročnících základní školy zúží na to, "co se testuje".

Testuje se už deset let

Myšlenka plošného testování provází polistopadové české školství od roku 2003. Jako první s ní přišla bývalá ministryně Petra Buzková (ČSSD). Jednotnými testy chtěla ulevit středním školám, které si v té době pořádaly přijímačky výhradně samy.

Jednotné testování mělo současně doprovodit už tehdy vznikající plán opustit školní osnovy. Učitelé sice měli mít možnost vzdělávat děti podle svého, jednotné testy měly ale zajistit, aby nakonec všechny dospěly ke stejnému souboru znalostí.

Od roku 2004 do roku 2008 se proto každý rok otestovalo kolem padesáti až šedesáti tisíc žáků pátých a devátých tříd. Testy se skládaly z českého jazyka, matematiky a studijních dovedností. Úspěšnost v testech byla podle Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání každoročně přibližně stejná – kolem šedesáti procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy