Do lavic ZŠ usedne v září o 12 tisíc více žáků než loni

ČTK ČTK
17. 8. 2012 17:02
Do prvních tříd jdou silné ročníky. Střední školy naopak hlásí úbytek 26 tisíc žáků
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Novák

Praha - Do lavic základních škol zasedne v září o 12 tisíc dětí víc než loni, do prvních tříd jdou populačně silné ročníky.

Střední školy naopak hlásí úbytek 26 tisíc žáků, pocítí to hlavně střední odborné školy a gymnázia.

Celkem bude v tomto školním roce na základní a střední školy chodit přes 1,2 milionu žáků.

"Do prvních tříd nastoupí 104 500 nových žáků," uvedlo ministerstvo. Před rokem přitom nastupovalo do škol 101 tisíc prvňáčků a poprvé po několika letech se zastavil propad počtu dětí nastupujících do škol.

"Celkový počet žáků v základních školách ČR ve školním roce 2012/2013 dosáhne cca 808 700, z toho 488 tisíc se bude učit na prvním stupni a 320 700 na druhém," sdělil úřad.

Od minulého roku tak počet dětí na prvním stupni zvýšil o 14 tisíc. Zhruba 11 procenta školáků však potom odchází ze základních škol na konzervatoře a víceletá gymnázia.

Populačně slabé ročníky se ale přesouvají na střední školy, které už několik let bojují s klesající poptávkou. Loni nastupovalo do prvních ročníků přes 117 tisíc studentů, nyní necelých 105 tisíc. Celkový počet středoškoláků pak meziročně klesl z 454 tisíc na 428 tisíc.

Úbytek přitom nezasáhl ani tak učiliště, jako střední školy. Například na gymnázia nastoupí za necelé tři týdny celkem 130 tisíc dětí, což o 4 tisíce méně než před rokem.

Střední školy často nemají přijímačky

Střední odborné školy hlásí celkový pokles z 215 tisíc na 199tisíc studentů, učiliště pak pokles ze 101 tisíc na 98 tisíc.

Kvůli úbytku dětí tak většina škol přijímá téměř každého uchazeče, přijímací zkoušky už pořádají zpravidla jen gymnázia. Na maturitní obory se proto často dostávají i žáci s horším prospěchem, v prvním kolem přijímacího řízení je přijato kolem 87 procent uchazečů.

Ministerstvo školství by síť poloprázdných středních škol rádo regulovalo, střední školství ale spadá pod kraje. Ty od roku 2008 snížily počet škol o čtyři procenta, žáků ale ubylo o 12 procent.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Základní školy v ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy