Chládek plánuje jednotné přijímačky na střední školy

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2014 19:02
Studenti by k nim mohli jít už příští rok. Důvodem pro jednotné přijímačky je rozdílná úroveň uchazečů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo školství chystá jednotné přijímací zkoušky na střední školy, museli by je složit všichni zájemci o maturitní obory.

Zkoušky by mohly být spuštěny už v příštím roce, dělaly by se na počítači, řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) s tím, že ministerstvo nyní zjišťuje, kolik by to stálo.

Letošní přijímací zkoušky, které v úterý začaly na středních školách, potrvají do 29. dubna.

"Důvodem (pro jednotné zkoušky) je roztříštěná kvalita žáků přicházejících ze základních škol," uvedl ministr. Kvůli demografickému propadu chodí na střední školy čím dál méně dětí. Školy kvůli naplnění tříd pak často berou i žáky se špatným prospěchem.

Chládek prý chystaným sjednocením zkoušek reaguje i na tlak zřizovatelů škol, tedy krajů. V osmi krajích už letos kvůli udržení úrovně na gymnáziích nebo maturitních oborech přistoupili k jednotným zkouškám připraveným soukromými firmami. S jednotnými a automaticky vyhodnocovanými testy navíc školy nemají žádnou práci.

K elektronickým zkouškám může ministerstvo využít počítačový systém vytvořený původně pro testování žáků 5. a 9. tříd. "Nyní zjišťujeme vybavenost středních škol," dodal Chládek.

Pokud by se podle jednotných zkoušek připravených ministerstvem nezačalo přijímat už příští rok, úřad je chce aspoň pokusně ověřit, například na gymnáziích.

Jednotné přijímací řízení ostře zkritizoval bývalý ředitel elitního soukromého gymnázia PORG, a expert ODS na školství Václav Klaus mladší. Jednotné zkoušky přirovnal ke školskému systému v totalitní Severní Koreji.

"Toto je řešení dobré pouze pro firmy, které budou jednotné testy dodávat, a pro školy tak líné, že nejsou schopny vyprodukovat vlastní přijímací zkoušky a přijímací řízení je jim lhostejné," napsal v tiskové zprávě Václav Klaus mladší.

Do devátých tříd základních škol letos chodí 74 500 žáků. Předloni jich bylo o tisícovku více, a před osmi lety dokonce o téměř 39 tisíc více.

Podle statistik Národního ústavu vzdělávání se zkoušky konají na 82 procentech čtyřletých gymnázií, 88 procentech šestiletých gymnázií a 95 procentech osmiletých gymnázií. Ze středních odborných škol jich přijímací zkoušky pořádá 59 procent, z učilišť šest procent.

 

Právě se děje

Další zprávy