Schillerovou bych jako ministryni akceptoval, řekl Zeman. Opozice a Zaorálek jsou proti

ČTK ČTK
14. 5. 2017 13:30
"Kdyby byla premiérem navržena paní Schillerová a kdyby byla kandidátem hnutí ANO, tak bych neměl problémy s akceptací paní Schillerové, protože by to byla kandidátka hnutí ANO," řekl prezident Miloš Zeman novinářům v Pekingu. Za problematického kandidáta jí ale označuje jeden z členů vedení sociálních demokratů, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, stejně jako většina opozice. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekne svůj postoj k Schillerové koaličním partnerů v pondělí ráno.
Alena Schillerová, zatím jen náměstkyně Andreje Babiše na ministerstvu financí. Brzy může být i jeho nástupkyně.
Alena Schillerová, zatím jen náměstkyně Andreje Babiše na ministerstvu financí. Brzy může být i jeho nástupkyně. | Foto: Jiří Koťátko

Praha/Peking - Pokud by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl na post ministryně financí Alenu Schillerovou a pokud by byla kandidátkou hnutí ANO, prezident Miloš Zeman by ji akceptoval.

Řekl to při setkání s českými novináři v Pekingu.

Zároveň poznamenal, že pokud by premiér Schillerovou jako ministryni nenavrhl, měla by být vypovězena koaliční smlouva. Na místě předsedy ANO Andreje Babiše by tak již dávno učinil a začal by razantní předvolební kampaň.

Sobotka zareagoval připomínkou, že Zeman dosud Babiše neodvolal, což premiér navrhl už před devíti dny.

"Prezident Zeman by se neměl vyjadřovat k návrhům, které mu nikdo nepředložil, a reagovat konečně na odvolání, které je na Hradě už od 5. května," uvedl Sobotka na twitteru.

Argumenty proti Schillerové, kterým dominuje její údajná nečinnost ve vyšetřování okolností kauzy jednokorunových dluhopisů, zopakoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Ten návrh mi připadá velmi problematický," uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Zaorálek: Ale hájila dluhopisy!

Uvedl, že Schillerová ve Sněmovně velmi suverénně hájila, že dluhopisy se vyšetřovat nemohou.

"Ona se s tím velmi ztotožnila, ona je přímý partner pro Finanční úřad. Já si nedovedu představit, že člověk, který to takto odmítal, pak to bude dělat," uvedl dále Zaorálek.

Dodal současně, že jde o jeho osobní názor. 

Nesouhlas vyjádřili i představitelé opozice ODS a KSČM. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš vytkl nečinnost Schillerové v případě vyšetřování kauzy korunových dluhopisů. Místopředseda občanských demokratů Martin Kupka zase vyjádřil obavy z toho, že by se stala loutkou Andreje Babiše.

Zeman poznamenal, že trvá na dodržování koaliční smlouvy, protože je staromódní člověk a učil se, že se smlouvy mají dodržovat.

"Kdyby byla premiérem, kterého chci upozornit, že mi zatím nikoho nenavrhl, takže ponechává toto místo neobsazené ze svého hlediska, kdyby byla premiérem navržena paní Schillerová a kdyby byla kandidátem hnutí ANO, tak bych neměl problémy s akceptací paní Schillerové, protože by to byla kandidátka hnutí ANO," řekl Zeman.

Už měl koaliční smlouvu vypovědět sám

Pokud by Sobotka Schillerovou nenavrhl, Zeman by patrně řešil situaci podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu.

"Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy," podotkl.

Za první označil návrh na odvolání Babiše bez souhlasu hnutí ANO. Když by Sobotka návrh ANO na Schillerovou jako ministryni financí neakceptoval, došlo by podle Zemana k dalšímu hrubému porušení koaliční smlouvy.

"Myslím si, že v takovém případě by bylo daleko vhodnější koaliční smlouvu prostě vypovědět. Kdybych já byl předsedou hnutí ANO, tak už dávno toto hnutí není ve vládě a začne razantní předvolební kampaň," poznamenal Zeman.

Prezident taky během rozhovoru s novináři v Číně poznamenal, že oba podněty k ústavnímu soudu, tedy jeho a Sobotky, který chce podat kompetenční žalobu, mohou být staženy, když bude navržena Schillerová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy