Babiš napsal dopis koalici. Na ministryni financí navrhuje Schillerovou, jako vicepremiéra Brabce

Martin Ťopek Kateřina Frouzová Martin Ťopek, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 12. 5. 2017 9:58
Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš navrhl koaličním stranám, aby jej v čele ministerstva financí nahradila jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Místopředsedou vlády by se pak místo něj stal ministr životního prostředí Richard Brabec. Vyplývá to z dopisu, který Babiš zaslal šéfům ČSSD a KDU-ČSL.
Alena Schillerová.
Alena Schillerová. | Foto: Economia

Praha - Dosavadní náměstkyně ministra financí Alena Schillerová míří na post šéfky resortu. Koaličním partnerům ji jako svou nástupkyni navrhl dosavadní ministr Andrej Babiš. Toho minulý týden odvolal předseda vlády Bohuslav Sobotka kvůli kauze korunových dluhopisů a ovlivňování médií. 

Informace Aktuálně.cz potvrdil šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Ten také potvrdil, že Babiš zároveň navrhl na post místopředsedy vlády, který rovněž zastává, ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Andrej Babiš na dotaz, zda odejde z vlády, neodpověděl. "Napsal jsem panu premiérovi a panu Bělobrádkovi dopis a požádal jsem o svolání koaliční rady, protože si myslím, že krize se dá vyřešit na úrovni koalice," uvedl Babiš s tím, že podrobnosti zatím nebude zveřejňovat.

"Pan premiér si to přečte a určitě bude reagovat," dodal.

Reakce ČSSD však zatím byla taková, že Schillerová musí rozptýlit některé otazníky. "Je potřeba odstranit pochybnost nad tím, zda finanční správa, která je pod paní náměstkyní, šetřila opravdu korunové dluhopisy. A zda vyšetřování nebránila," uvedl pro Aktuálně.cz ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec

Schillerová sdělila, že na uvedené otázky dokáže odpovědět. "Chci udělat konkrétní opatření, aby podobné otazníky nevyvstávaly," uvedla. Řekla také, že je připravena ministerstvo převzít, hodlá se však i nadále soustředit na klíčová témata resortu. "Jsou to zejména nový zákon o daních z příjmu a samododanění," doplnila Schillerová. 

Náměstkyně pro daně a cla nastoupila na ministerstvo teprve vloni v lednu. Na místo Babišovy nejbližší spolupracovnice přešla z Generálního finančního ředitelství.

Před tím řadu let vedla brněnský finanční úřad. Hned po nástupu na ministerstvo financí se stala výraznou a viditelnou postavou ministerstva, zejména kvůli zavádění nových zákonů o kontrolních hlášeních a o elektronické evidenci tržeb. Opakovaně byla vidět vedle svého ministra, například na konferencích pro podnikatele na téma elektronické evidence tržeb. 

Babiš se domnívá, že pokud nastane koaliční shoda na nových jménech, nebude nic bránit potvrzení jeho odvolání prezidentem republiky. Miloš Zeman však prohlásil, že Babišovo odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou a hodlá se obrátit na Ústavní soud. Premiér Sobotka podle prezidenta neprojednal svůj krok s předsedou koaliční strany, z níž je odvolaný ministr. Tím je ovšem sám Babiš. Spor o konec ministra financí se tak může táhnout ještě další týdny. 

Babiš přesto ve čtvrtek avizoval na sociálních sítích, že  je připraven odejít z vlády.  "V těžkých chvílích potřebuju být s nejbližšími," uvedl ministr na Facebooku.

"Dnes je paradoxně přesně 5. výročí založení hnutí. Kolikrát jsem proklel tento projekt kvůli rodině, přátelům, firmě a sobě," pokračoval a jako v minulosti již několikrát psal o tom, že politika je zkorumpovaná a politiky ovládají kmotři. "Půjdu mezi lidi a zeptám se jich, jestli chtějí, abych ještě bojoval. Já jsem připraven," dodal šéf ANO. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy