Babiš napsal dopis koalici. Na ministryni financí navrhuje Schillerovou, jako vicepremiéra Brabce

Martin Ťopek Kateřina Frouzová Martin Ťopek, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 12. 5. 2017 9:58
Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš navrhl koaličním stranám, aby jej v čele ministerstva financí nahradila jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Místopředsedou vlády by se pak místo něj stal ministr životního prostředí Richard Brabec. Vyplývá to z dopisu, který Babiš zaslal šéfům ČSSD a KDU-ČSL.
Alena Schillerová.
Alena Schillerová. | Foto: Economia

Praha - Dosavadní náměstkyně ministra financí Alena Schillerová míří na post šéfky resortu. Koaličním partnerům ji jako svou nástupkyni navrhl dosavadní ministr Andrej Babiš. Toho minulý týden odvolal předseda vlády Bohuslav Sobotka kvůli kauze korunových dluhopisů a ovlivňování médií. 

Informace Aktuálně.cz potvrdil šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Ten také potvrdil, že Babiš zároveň navrhl na post místopředsedy vlády, který rovněž zastává, ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Andrej Babiš na dotaz, zda odejde z vlády, neodpověděl. "Napsal jsem panu premiérovi a panu Bělobrádkovi dopis a požádal jsem o svolání koaliční rady, protože si myslím, že krize se dá vyřešit na úrovni koalice," uvedl Babiš s tím, že podrobnosti zatím nebude zveřejňovat.

"Pan premiér si to přečte a určitě bude reagovat," dodal.

Reakce ČSSD však zatím byla taková, že Schillerová musí rozptýlit některé otazníky. "Je potřeba odstranit pochybnost nad tím, zda finanční správa, která je pod paní náměstkyní, šetřila opravdu korunové dluhopisy. A zda vyšetřování nebránila," uvedl pro Aktuálně.cz ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec

Schillerová sdělila, že na uvedené otázky dokáže odpovědět. "Chci udělat konkrétní opatření, aby podobné otazníky nevyvstávaly," uvedla. Řekla také, že je připravena ministerstvo převzít, hodlá se však i nadále soustředit na klíčová témata resortu. "Jsou to zejména nový zákon o daních z příjmu a samododanění," doplnila Schillerová. 

Náměstkyně pro daně a cla nastoupila na ministerstvo teprve vloni v lednu. Na místo Babišovy nejbližší spolupracovnice přešla z Generálního finančního ředitelství.

Před tím řadu let vedla brněnský finanční úřad. Hned po nástupu na ministerstvo financí se stala výraznou a viditelnou postavou ministerstva, zejména kvůli zavádění nových zákonů o kontrolních hlášeních a o elektronické evidenci tržeb. Opakovaně byla vidět vedle svého ministra, například na konferencích pro podnikatele na téma elektronické evidence tržeb. 

Babiš se domnívá, že pokud nastane koaliční shoda na nových jménech, nebude nic bránit potvrzení jeho odvolání prezidentem republiky. Miloš Zeman však prohlásil, že Babišovo odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou a hodlá se obrátit na Ústavní soud. Premiér Sobotka podle prezidenta neprojednal svůj krok s předsedou koaliční strany, z níž je odvolaný ministr. Tím je ovšem sám Babiš. Spor o konec ministra financí se tak může táhnout ještě další týdny. 

Babiš přesto ve čtvrtek avizoval na sociálních sítích, že  je připraven odejít z vlády.  "V těžkých chvílích potřebuju být s nejbližšími," uvedl ministr na Facebooku.

"Dnes je paradoxně přesně 5. výročí založení hnutí. Kolikrát jsem proklel tento projekt kvůli rodině, přátelům, firmě a sobě," pokračoval a jako v minulosti již několikrát psal o tom, že politika je zkorumpovaná a politiky ovládají kmotři. "Půjdu mezi lidi a zeptám se jich, jestli chtějí, abych ještě bojoval. Já jsem připraven," dodal šéf ANO. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy