Babiš: Finanční správa nepostupuje lidsky. Nerozlišuje podvodníky od lidí, co udělali chybu

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 6. 3. 2017 13:50
Až padesátitisícové pokuty padaly ze strany finanční správy za to, že se podnikatel opozdil s podáním doplňujícího vysvětlení k odevzdanému kontrolnímu hlášení daně z přidané hodnoty (DPH). Ministerstvo financí slíbilo zbytečně vysoké postihy zmírnit.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Economia

Praha - Podnikatel se nemusel dopustit žádného daňového deliktu, aby na něj dopadl těžký postih v podobě pokuty ve výši několika desítek tisíc korun. Stačilo se o den opozdit při vyplňování kontrolního hlášení DPH, případně jen nestihnout podat doplňujícího vysvětlení. Ministerstvo financí nyní uznalo, že podobné tresty jsou příliš přísné.

"Dospěl jsem k názoru, že finanční správa nepostupuje vždy lidsky a se selským rozumem. Nerozlišuje mezi lidmi, kteří porušují zákon, a těmi, co udělají drobnou chybu," uvedl ministr financí Andrej Babiš

Finanční správa rozdala za rok platnosti zákona o kontrolním hlášení dva a půl tisíce pokut. "Celková výše je kolem 102 milionů korun," doplnil zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jan Ronovský. 

Oznámil, že si pokutovaní podnikatelé mohou požádat o prominutí trestu, každému může finanční úřad "odpustit" jeden trest za rok. Jejich výše dosahuje částky deset, třicet nebo padesát tisíc korun. "Připravili jsme novelu metodiky a rozšiřujeme důvody k prominutí pokuty," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Finanční úřad promine pokutu podnikateli, který jinak plní vůči státu své povinnosti. Požádat je možné jednou ročně, za rok 2016 může finanční úřad prominout až tři tresty. 

Podle bývalého šéfa Generálního finančního ředitelství a daňového experta společnosti Apogeo je pro podnikatele důležité vědět, že jej stát nepovažuje za daňového podvodníka, pokud jen udělá chybu v kontrolním hlášení nebo se o pár dnů zpozdí s podáním vysvětlení.

"Je třeba ocenit, že finanční správa našla cestu, jak diferencovat mezi těmi, kdo nectí pravidla, a těmi, kdo se dopustili jen banálního pochybení. Tento přístup může ke zlepšení výběru daní přispět mnohem lépe než házení nepoctivých a zapomnětlivých do jednoho pytle," uvedl Žežulka. 

Otázkou je, do jaké míry platí nezávislost finanční správy, pokud je to ministr Babiš, kdo oznamuje, že finanční úřady budou promíjet pokuty. "Ministerstvo finanční správu metodicky řídí, ale jinak do kontrol ani pokut zasahovat nebude, zůstává tedy nezávislá," doplnil ministr Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy